Za tužioca nelogično, za revizora nezakonito: Poslovi Srbijagasa i gasovoda pod lupom
Tužilaštvo za organizovani kriminal je posle jedanaest godina predistrage odbacilo krivične prijave koje se odnose na poslove Javnog preduzeća Srbijagas na izgradnji distributivnih gasovoda u zemlji.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Reč je o istim poslovima koje su kao nezakonite ocenili i državni revizor i ministarstvo energetike i agencija za energetiku. Međutim ono što je za deo državnih institucija nezakonito i otvara prostor za korupciju, za tužioca je samo - nelogično, piše Insajder.
Sve je delovalo tako jednostavno – Srbijagas godinima poslove na izgradnji distributivnih gasovoda dodeljuje privatnim firmama bez tendera. Osmišljen je mehanizam prema kome lokalna samouprava neku privatnu firmu proglasi strateškim partnerom, iako sve plaća Srbijagas.
Ovo je bio jedan od poslova zbog kojih su protiv dugogodišnjeg direktora Dušana Bajatovića i drugih rukovodilaca tog javnog preduzeća podnete čak tri krivične prijave tužilaštvu za organizovani kriminal. Jedna je anonimna, drugu je podneo antikorupcijski tim Ministarstva energetike dok je resor vodila Zorana Mihajlović, a treću Agencija za borbu protiv korupcije. Nakon jedanaest godina predistrage, Tužilaštvo za organizovani kriminal u odogovoru insajderu navodi da su prijave odbačene u avgustu 2024. i da je tužilac o tome sačinio službenu belešku.
U belešci koju smo dobili po zakonu o pristupu informacijama tužilac Željko Jočić ne vidi nikakav problem u tome što lokalne samouprave biraju i bez tendera proglašavaju privatne firme strateškim partnerima, iako sve plaća Srbijagas.
"Bez obzira na uočenu nelogičnost u vezi izbora najpovoljnijeg ponuđača kod svih gradova gde je vršena gasifikacija, s obzirom da su navedeni gradovi sprovodili postupak izbora najpovoljnijeg ponuđača, iako nisu bili investitori, što samo po sebi ostavlja prostor za ocenu opravdanosti sprovođenja postupka po odredbama zakona o javnim nabavkama, mora se konstatovati da je analizom i ocenom prikupljene dokumentacije od JP Srbijagas i svih gradova i opština, koje se tiču gasifikacije, utvrđeno da u svim sprovedenim postupccima izbora najpooljnijeg ponuđača nije bilo nikakavih nepravilnosti…", navodi se u službenoj belešci.
Sam tužilac potom opisuje postupak izbora strateškog partnera, tako što Srbijagas lokalnim vlastima sugeriše koje firme po njihovoj oceni imaju reference, potom lokalna vlast od tih firmi traži ponudu.
Tužilac konstatuje da Srbijagas ima 63 ugovora za izgradnju lokalnih gasovoda, ali u belešci opisuje samo jedan posao - reč je o gasifikaciji Smedereva gde je posao 2011. dobila firma "Millenium Team". Lokalne vlasti su tražile ponudu od tri firme, dve su dostavile ponudu, ali je samo jedna bila ispravna.
Tužilac uvažava obrazloženje Srbijagasa koji se poziva na Sporazum o saradnji Ministarstva energetike, Srbijagasa i lokalnih samouprava iz 2005. Taj sporazum međutim predviđa da i privatne firme snose deo troškova i rizika, dok od dolaska Bajatovića na čelo Srbijagasa 2008. sve troškove snosi isključivo Srbijagas kao javno preduzeće, pa ostaje nejasno kako je tužilac mogao da uvaži ovaj argument.
Insajder je još 2013. godine u serijalu Energetski (ne) sporazum ukazao da je ovakav način dodeljivanja poslova prostor za korupciju, te da su vrednosti ugovora uvećavani u odnosu na planove. Iz beleške se ne vidi da je tužilac analizirao cene.
Za razliku od tužioca, predstavnici institucija nadležnih za energetiku ove poslove su tada ocenili su kao nezakonite.
"Znam da oni imaju takve ugovore ali to nije dozvoljeno. To po papirima nije dozvoljeno. Mi kad smo počeli da radimo, mi smo rekli - te ugovore morate da raskinete. Oni su rekli - ne možemo mi drugačije inače će da stane gradnja", izjavila je 2013. godine Ljiljana Hadžibabić, priznati stručnjak, autor zakonskih rešenja i dugogodišnja predstavnica Agencije za energetiku.
Isto je govorila i ministarka energetike u dva mandata, Zorana Mihajlović.
"To govori uopšte o tome da postoji samo nekoliko kompanije koje funkcionišu samo zajedno sa Srbijagasom i to jeste pitanje za generalnog direktora Srbijagasa, kako to nema nijedne druge kompanije gde su druge kompanije", izjavila je ona 2013. u intervjuu za Insajder.
Ono što je za tužioca nelogičnost i za Državnog revizora je nezakonito. Prvi put to navodi u izveštaju o poslovanju Srbijagasa 2013, da bi isto ponovio i posle više od decenije.
"Preduzeće je tokom 2024. godine izvršilo nabavku radova na gasifikaciji gradova i opština po ugovorima i aneksima ugovora zaključenim pre 2024. godine u iznosu od 15,35 milijardi dinara i zaključilo ugovore tokom 2024. godine, za pomenute radove u vrednosti od 209,3 miliona evra odnosno 24,5 milijardi dinara, bez prethodno sprovedenog postupka javne nabavke, iako nije postojao osnov za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama", navodi se u poslednjem izveštaju Državne revizorske institucije o Srbijagasu.
Zanimljivo je da je tužilaštvo svojevremeno u odgovoru Insajderu navelo da istragu o svemu ovome koči policija, dok je istraživanje Birn-a pokazalo da su iste firme koje je angažovao Srbijagas bile donatori MUP-a. Ovi poslovi najbolje pokazuju da se sa promenom vlasti možda menjaju firme ali ne i načini na koji dobijaju poslove. Tako je SNS iste ove poslove Srbijagasa kritikovao dok su bili opozicija, da bi nastavili da rade isto pošto su preuzeli vlast.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Šta će biti sa Dačićem posle hapšenja Veselina Milića: Slučaj uzdrmao vrh policije
17.05.2026.•
0
Hapšenje bivšeg načelnika beogradske policije Veselina Milića zbog sumnje da je prikrivao teško ubistvo u pokušaju, otvorilo je sumnju u povezanost samog vrha vlasti i mafije, ali i političke odgovornosti MUP-a.
Studenti najavili okupljanja na četiri lokacije u Beogradu pre protesta na Slaviji
17.05.2026.•
0
Studenti u blokadi objavili su danas lokacije na kojima će biti održani skupovi uoči protesta na Trgu Slavija u Beogradu, koji su najavili za subotu, 23. maj.
Školarine poskupele na sedam fakulteta u Beogradu
17.05.2026.•
0
Školarine su povećane na sedam fakulteta Univerziteta u Beogradu, ističe se u konkursima za upis studenata objavljenim na sajtu Univerziteta.
Kamioni čekaju oko četiri sata, automobili na Batrovcima sat vremena
17.05.2026.•
0
Putnički automobili čekaju po sat vremena za izlaz iz Srbije na graničnim prelazima Batrovci i Bački Vinogradi, dok su zadržavanja za kamione do četiri sata, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Normalizovan saobraćaj nakon udesa na moto-putu kod Dušanovca
17.05.2026.•
0
Nakon saobraćajne nezgode i izmene na moto-putu kod Dušanovca ka Beogradu saobraćaj je normalizovan.
Miljuš: Vučić i Azdejković biće upamćeni kako ih je crtao Koraks i kako će ih crtati Petričić
17.05.2026.•
0
Član Predsedništva Stranke slobode i pravde (SSP) Branko Miljuš ocenio je kao sramotan komentar člana Upravnog odbora Radio-televizije Srbije (RTS) Predraga Azdejkovića o smrti karikaturiste Predraga Koraksića Koraksa.
Vučić: Milić nije učestvovao u najtežem delu, već u prikrivanju, slučaj nema veze sa klanovima
17.05.2026.•
26
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, komentarišući kritike da je policija kasno reagovala u slučaju nestanka A.N. na Senjaku da je policija počela da radi kada je dobila prijavu.
Vozaču koji je oborio penzionera ispred Pravnog fakuleta određen pritvor
17.05.2026.•
3
Beogradski Viši sud odredio je pritvor do 30 dana vozaču automobila koji je 14. maja, ispred Pravnog fakuleta, tokom 16 minutne blokade, kolima naleteo na muškarca (90), saopšteno je danas u tom sudu.
Na Kopaoniku danas pao sneg
17.05.2026.•
0
Sneg koji je na Kopaoniku slabim intenzitetom počeo da pada tokom noći, do jutra je dostigao centimetar visine.
Srbija dopustila kineskom obaveštajcu da pobegne, a sad ćuti na kritike FBI-ja: "To nije usputna neprijatnost"
17.05.2026.•
5
Ksu Zevei, kineski državljanin koga su SAD optužile za hakovanje američkog istraživanja o kovid19, izručen je krajem aprila Americi iz Italije.
Vučić sa predsednikom Azerbejdžana razgovarao o infrastrukturi, turizmu i energetici
17.05.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je danas da je u Bakuu sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim razgovarao o odnosima dve zemlje i unaređenju saradnje u više oblasti.
Pokušaj ubistva u Vrnjačkoj Banji: Maloletnik teško povređen, osumnjičeni priveden
17.05.2026.•
2
Dvadesetdvogodišnji muškarac iz Kule uhapšen je zbog sumnje da je u Vrnjačkoj Banji nožem teže povredio sedamnaestogišnjaka, saopštila je danas lokalna policijska uprava.
VIDEO: Pronađen automobil korišćen za transport ubijenog na Senjaku, potraga za telom kod Jarkovačkog jezera
17.05.2026.•
22
Uprava kriminalističke policije i Više javno tužilaštvo u Beogradu pronašli su vozilo za koje se sumnja da je korišćeno za transport ubijenog A. N, potvrđeno je Tanjugu.
Učenice iz Srbije osvojile dve medalje i dve pohvale na informatičkoj olimpijadi u Italiji
17.05.2026.•
2
Reprezentacija Srbije osvojila je po jednu srebrnu i bronzanu medalju, kao i dve pohvale na Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke.
Studenti u blokadi objavili Memorandum o Kosovu i Metohiji: Ima četiri tačke
17.05.2026.•
104
Studenti u blokadi objavili su Memorandum o Kosovu i Metohiji, koji je, kako su naveli, izraz jedinstvene volje.
Šabić o hapšenju Veselina Milića: Glavni problem povezanost ljudi iz vrha policije sa organizovanim kriminalom
17.05.2026.•
8
Bukvalno egzistencijalnom interesu građana i društva je da se prodor organizovanog kriminala u strukturu policije zaustavi i suzbije i da je vlast odgovorna do do toga nije došlo.
Loša vest je da će na jesen verovatno biti poskupljenja, ali ekonomisti kažu: "Ona neće biti velika"
17.05.2026.•
7
Kriza na Bliskom istoku nastala usled američko-izraelskog napada na Iran u narednim mesecima bi mogla da izazove povećanje cena hrane u Evropi, pa tako i kod nas u Srbiji, upozoravaju ekonomisti.
Slučaj ubistva na Senjaku i hapšenja Veselina Milića: Određen pritvor svima protiv kojih je pokrenuta istraga
17.05.2026.•
4
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor svim osumnjičenima za učešće u ubistvu A. N, osim Danki. V, kojoj je određen kućni pritvor.
Počinje pojačana kontrola pešaka i vozača dvotočkaša: Trajaće dve nedelje
17.05.2026.•
10
Saobraćajna policija će od ponedeljka, 18. maja do nedelje, 31. maja pojačano kontrolisati saobraćaj.
Epidemiološkinja Maris: Hantavirus nije novi kovid19
17.05.2026.•
0
Epidemiološkinja Slavica Maris izjavila je da realna opasnost od širenja andskog soja hantavirusa na opštu populaciju posle pojave zaraze ovim virusom na kruzeru "Hondijus" ne postoji.
Komentari 4
RADNIK
Mrak i magla
Lala
To je dobro,jer žele savršenu Srbiju.
Problem je što od silnog lupiranja i zumiranja,ne vide devijacije u svojim šorovima a kada vide,prekriju tepihom. Poniženje im je da očiste metlom.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar