Koliko će nas koštati gas?
Srpske vlasti su preko amandmana na budžet za ovu godinu uspele da izdvoje 1,4 milijarde evra za Naftnu industriju Srbije, a izdvajanja za gas koja tek čekaju Srbiju biće dodatni udarac fiskalnoj politici.
Foto: 021.rs
Kako piše Nova ekonomija, u kombinaciji sa manjim prilivima od stranih direktnih investicija, ekonomisti očekuju u narednoj godini pojačano zaduživanje, manji privredni rast i krpljenje rupa u budžetu da bi se sproveli zacrtani javni radovi.
Za građane ove zemlje ostaje da se nadaju da inflacija neće biti baš visoka, a da cene gasa i struje neće opustošiti kućne budžete.
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da gasne krize u Srbiji neće biti, jer gas nije pod sankcijama i sama Evropska unija plaća 220 milijardi Rusiji za gas. On očekuje uskoro dogovor sa Rusijom oko gasa, a ako ga ne bude, naveo je da postoji "plan B" da se kupuje gas od trgovaca na tržištu, dok se u Beogradu on može zameniti mazutom.
Ono što Bajatović nije pomenuo je da Evropa sada većinom nabavlja LNG gas od Rusije i to po višim cenama nego ranije. Uz to Srbija jedina odbija poslušnost van Evropske unije (EU) da uvede sankcije Rusiji, ali i ne samo u tom segmentu, Srbija sada politički ne stoji dobro u očima EU. Izuzeće je možda prošlo Viktoru Orbanu i Roberu Ficu, ali Mađarska i Slovačka su članice EU.
Sa Rusijom postići dogovor sada, manje od mesec dana pre isteka prethodnog ugovora je u najmanju ruku nerealno, prema rečima analitičara. Sve i da se to ostvari, cena će biti viša od dosadašnjih 400 do 600 evra po kubnom metru gasa, koliko smo plaćali do sada Rusiji.
Ugovori o gasnim aranžmanima se potpisuju posle pregovora koji obično traju, naročito kada treba zavezati isporuke od novih dobaljača, a kako stvari stoje, možda i od više dobavljača.
I, kao i u situaciji sa NIS-om, ponovo nemamo pravovremeno reagovanje vlasti na energetsku krizu sa kojom se suočavamo. Naprotiv, sve izgleda kao da su srpski političari bezbrižni, a da se tek pet dana pred pojavu problema vide neki konkretni koraci.
"Pošto se ne kupuje gas u decembru i januaru, kada su cene više, moja optimistična procena je da će nas ova kupovina koštati 50 odsto više", kaže za Novu ekonomiju energetičar Miloš Zdravković.
Da postoje drugi putevi kojima možemo da se snabdemo gasom, postoje, kaže Zdravković, ali će problem i na dalje ostati cena, kao i vreme. Srbija može jedan deo da se snabde sa terminala na Krku, u pitanju je LNG gas koji Hrvati uvoze većinom od kompanije Shell, a odatle se snabdeva i Mađarska preko koje bi mogli onda da dobijamo gas, uz plaćeni transfer.
U Hrvatskoj je nedavno i uvećan kapacitet ovog terminala sa 3,1 na 6,1 milijardi kubnih metara godišnje. Ali i Mađarska i Hrvatska imaju već potpisane ugovore sa svoje strane, dok bi Srbiji trebao ugovor.
Potrošnja Srbije je 2,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje, dok je jedan mali deo iz domaće proizvodnje – 0,3 milijarde kubnih metara. Ruski gas je stizao preko Turskog toka iz Bugarske, nekih 2,2–2,5 milijardi kubnih metara godišnje, ali će ovo snabdevanje biti zabranjeno od sledeće godine zbog odluke EU.
Od Rusije smo u prošlosti nabavljali gas po ceni koja je "prijateljska", 420–600 evra za 1.000 metara kubnih. Postoji i domaće skladište u Banatskom Dvoru kapaciteta 450 miliona kubnih metara (proširenje kapaciteta je planirano za 2026.).
Postoje i rezervna skladišta koja plaćamo Mađarskoj od 500 miliona kubnih metara. Što se tiče skupljeg gasa, LNG, nabavljamo jedan deo preko Grčke (Aleksandropulos) i rezervisano je 0,3 milijarde kubnih metara.
Azerbejdžanski gas preko bugarskog interkonektora stiže do Srbije u količini od 0,4 milijarde kubnih metara, a LNG Krk iz Hrvatske preko postojećeg interkonektora snabdeva nas sa dodatnih 0,3 milijardi kubnih metara godišnje. Skladišta za gas nisu smišljena tako da se isprazne do kraja, a moraju i da se obnavljaju. LNG gas je skuplji na tržištu.
Ako se uzme srednja cena od 500 evra za 1000 kubnih metara gasa, godišnje je to državu koštalo oko 1,25 milijardi evra. Ako dodamo otimističnu procenu o poskupljenju, to bi iznosilo dodatnih 625 miliona evra opterećenja za budžet, a svi izgledi su da će to biti i više.
Ceo tekst pročitajte na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tehnolog o hepatitisu A u zamrznutom voću iz Srbije: Postajemo tranzitna zona za spornu hranu
17.05.2026.•
0
Vest da je u Nemačkoj u zamrznutoj mešavini bobičastog voća poreklom iz Srbije otkriven virus hepatitisa A opet je otvorila pitanje bezbednosti hrane namenjene izvozu, ali i proizvoda koji se nalaze na domaćem tržištu.
Nisu samo Mimović i Karić voljni da preuzmu NIS: U samom foto-finišu ima još zainteresovanih
17.05.2026.•
17
I dok se broj dana do 22. maja kada ističe rok za postizanje dogovora oko prodaje NIS-a smanjuje, neizvesnost u vezi sa razrešenjem ove višemesečne sage raste.
Ističe rok za NIS: Dogovora o vlasništvu i dalje nema
16.05.2026.•
13
Ostalo je nedelju dana do isteka roka za promenu vlasništva u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koji je nametnula američka administracija, odredivši 22. maj kao novi datum.
U Srbiji izdato 19,3 odsto više građevinskih dozvola nego prošlog marta
16.05.2026.•
2
U Srbiji su u martu ove godine izdate 2.634 građevinske dozvole, što je 19,3 odsto više nego u martu prošle godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Cene voća i povrća ponovo ljute građane: Trešnje i do 1.500 dinara
15.05.2026.•
28
Početak maja kupcima donosi negodovanje: trešnje su 1.500 dinara za kilogram, dok borovnice dostižu cenu od 2.200 dinara po kilogramu.
Objavljeno koliko će koštati gorivo u narednih nedelju dana
15.05.2026.•
5
U narednih sedam dana litar evrodizela će biti 223 dinara, dok će benzin koštati 191 dinar po litru.
BITmarkets lansira P2P platformu koja korisnicima omogućava direktno kripto trgovanje uz konkurentne troškove
15.05.2026.•
0
BITmarkets je objavio pokretanje svoje peer-to-peer (P2P) funkcije trgovanja, koja korisnicima omogućava da direktno međusobno kupuju i prodaju USDT, bez posredovanja tradicionalnih bankarskih institucija.
Đedović Handanović: Srbija će ponudu za NIS dati do kraja dana, očekujemo odgovor MOL-a u ponedeljak
15.05.2026.•
9
Srbija će svoju ponudu za NIS dati MOL-u do kraja dana, a mađarska kompanija treba da se izjasni do ponedeljka, rekla je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
I Karić zainteresovan za NIS: Pisao i Vučiću i Putinu, spreman da da ponudu "koja se ne odbija"
14.05.2026.•
40
Predsednik Udruženja industrijalaca i preduzetnika Srbije Bogoljub Karić uputio je zvanične inicijative Naftnoj industriji Srbije - NIS, Aleksandru Vučiću i Vladimiru Putinu, povodom razgovora o budućoj vlasničkoj struk
Zbog nestašice goriva i "smeća od benzina": Bolivija povećala uvoz električnih vozila
14.05.2026.•
3
Umoran od nestašice benzina i vrtoglavog rasta cena, Simon Uanka je stvar uzeo u svoje ruke.
Evrointegracije: Srbija ispunila samo tri koraka od dogovorenih 37 - koliko je para dobila
13.05.2026.•
9
Iz Plana rasta Evropske unije za Srbiju namenjeno je više od milijardu i po evra, a do sada je isporučeno manje od 170 miliona evra.
Đedović Handanović: Dobili smo revidiranu ponudu za NIS, nismo zadovoljni
13.05.2026.•
44
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je kasno sinoć stigao revidirani predlog mađarske kompanije MOL u vezi sa NIS, ali da srpska strana i dalje nije zadovoljna ponuđenim rešenjima
Guvernerka NBS o NIS: Ljubav za ljubav, ali sir za pare
13.05.2026.•
6
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da je osnovno pitanje NIS-a pitanje vlasništva i dodala "ljubav za ljubav, ali sir za pare".
Tabaković: Inflacija u Srbiji ove godine oko 3,6 odsto
13.05.2026.•
5
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da bi prema novoj projekciji inflacija u Srbiji trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja od tri plus-minus 1,5 odsto i da će u proseku ove godine iznositi 3,6 odsto
Ćulibrk o ponudi Mimovića za NIS: Pitanja o poreklu kapitala, neko pokušava da proizvede "derivate 2.0"
13.05.2026.•
11
Ponuda Ranka Mimovića za kupovinu ruskog udela u NIS-u otvara ozbiljna pitanja o kredibilitetu i poreklu kapitala potencijalnog investitora, uključujući i tvrdnje da poseduje 15 tona zlata u banci u Švajcarskoj.
Inflacija u Srbiji: Poskupeli hrana, gorivo, odeća
12.05.2026.•
5
Potrošačke cene u aprilu ove godine u odnosu na april 2025. povećane su 3,3 odsto, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
Ambasador: Italija drugi najveći dobavljač Srbije u agroindustriji
12.05.2026.•
0
Italija je postala drugi najveći dobavljač Srbije u agroindustriji sa prošlogodišnjim izvozom od 100,2 miliona evra, izjavio je danas ambasador Italije u Beogradu Luka Gori.
NBS prodala 1,2 milijarde evra radi stabilnosti dinara u prva četiri meseca
12.05.2026.•
8
U nastojanju da očuva relativnu stabilnost kursa domaće valute prema evru, Narodna banka Srbije (NBS) je samo u prva četiri meseca 2026. na međubankarskom deviznom tržištu neto prodala 1,205 milijardi evra.
Ranko Mimović koji je navodno ponudio dve milijarde evra za NIS: "Jedno krajnje prijateljsko preuzimanje"
12.05.2026.•
15
Ranko Mimović, čija kompanija je navodno uputila ponudu od dve milijarde evra za preuzimanje ruskog udela u NIS-u, ponovo se oglasio.
Država će danas pokušati da se zaduži za još 10 milijardi dinara, a novo zaduživanje planirano za jun
12.05.2026.•
21
Posle nedavnog zaduživanja od tri milijarde evra putem evroobveznica, država će danas, 12. maja, investitorima ponuditi i dinarske obveznice vredne 10 milijardi dinara (oko 85 miliona evra).
Svima samo ne Srbiji: Uprkos velikodušnoj ponudi, Rusi neće da nam prodaju NIS
12.05.2026.•
47
Još deset dana ostalo je za finalizaciju dogovora između Rusa i Mađara i prodaje NIS-a kompaniji MOL, kako bi bile ukinute američke sankcije srpskoj naftnoj kompaniji uvedene zbog većinskog ruskog vlasništva.
Komentari 15
I
Т
Pukli smo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar