Građani Srbije počeli i da preprodaju stanove u Grčkoj
Cene nekretnina u delovima Grčke koji su najtraženiji za kupovinu među građanima Srbije porasle su u prethodnih pet godina najmanje 50 odsto.
Foto: Pixabay
Kupci iz naše zemlje, ali i srpska dijaspora, sve češće se pojavljuju kao investitori i preprodavci, ne samo kao kupci nekretnina namenjenih za sopstveni boravak.
Suvlasnik agencije Hellas nekretnine Nenad Marinković za Biznis.rs kaže da cene na tržištu nekretnina na severu Grčke, odnosno na Halkidikiju i regiji oko Soluna, od 2020. godine rastu godišnje po stopi između 10 i 15 odsto, a da je potražnja sve veća.
Od prošle godine u kupovinu stanova i kuća u tom delu Grčke pored nas i Makedonaca intenzivno su se uključili i Rusi i Ukrajinci, a novi priliv deviza učinio je da je za jednu nekretninu konkuriše i po desetak kupaca. Do pre nekoliko godina bilo ih je po dva ili tri, navodi on.
"Velika je navala, nekretnina u ponudi nema mnogo i to sve utiče na rast cena. Nekretnina koja je pre tri godine koštala 70.000 evra sada košta 110.000 evra", kaže Marinković.
Prema njegovim rečima, ima delova grčkog primorja gde cene nisu toliko visoke, poput Jonske obale i mesta od Lefkade do Sivote, ali taj deo našim ljudima nije toliko interesantan jer im je daleko.
Kada se govori o prosečnim cenama kvadrata, stan u Solunu se prodaje u rasponu od 1.800 do 3.500 evra, u zavisnosti od lokacije i stanja nekretnine. Solun je, inače, veoma interesantan kupcima iz Srbije jer se te nekretnine lako izdaju.
Raste i broj kupoprodaja u letovalištima najbližim Solunu - Perea, Nea Epivates i Agia Triada. Reč je o najbližim primorskim mestima ispod Soluna ka Halkidikiju a atraktivni su jer su to solunske prigradske opštine do kojih vodi javni prevoz. Apartmani se tamo mogu izdavati preko cele godine.
Marinković kaže da je relativno veliki rast cena privukao na grčko tržište i investitore iz Srbije koji u preprodaji nekretnina vide šansu za zaradu.
Direktor predstavništva grčke agencije Grekodom u Beogradu Dušan Hajduk-Veljković za Biznis.rs kaže da su njihova iskustva takva da je 2019. i 2020. bilo dosta nekretnina u cenovnom rangu od 50.000 do 100.000 evra, a sada se takve veoma retko pojavljuju. Prosek po transakciji sada je mnogo bliži cifri od 150.000 evra, a potražnja se može svrstati u dve kategorije.
Jedna su stanovi sa jednom spavaćom sobom, kvadrature oko 50 kvadratnih metara, i to su oni koje je najlakše izdati. Drugu grupu čine kupci koji traže malo veće kvadrature, od oko 70 kvadratnih metara, uz zahtev da postoji manje dvorište i te nekretnine se uglavnom kupuju za lično korišćenje.
Ceo tekst Biznis.rs čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Skupština Srbije izglasala izmene "Mrdićevih zakona" i druge tačke dnevnog reda
25.06.2026.•
0
Narodni poslanici usvojili su danas 32 tačke dnevnog reda sedmog vanrednog zasedanja Skupštine Srbije, među kojima su i izmene i dopune seta pravosudnih zakona koji su prethodno usvojeni na predlog Uglješe Mrdića iz SNS.
Vlada osniva tim za pregovore o ukidanju rominga
25.06.2026.•
0
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Odluku o obrazovanju pregovaračkog tima za vođenje pregovora sa Evropskom komisijom za uključivanje Srbije u evropski režim "U romingu kao kod kuće".
Predsednički izbori pre parlamentarnih, ili obrnuto - koji je scenario najverovatniji
25.06.2026.•
5
U domaćoj javnosti nedeljama dominira priča o tome da nas očekuju predsednički izbori koji će prethoditi parlamentarnim.
Maturanti niške gimnazije umesto poklona razrednoj novac donirali bolnici
25.06.2026.•
4
Maturanti odeljenja IV-6 niške Gimnazije "Bora Stanković" 38.000 dinara prikupljenih za poklon razrednoj starešini donirali su Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti Gornja Toponica.
"Ja ga zovem 'moj Švaba', on mene 'moj divlji Srbin'": Nemac kao Vučićeva senka, a poenta - litijum
25.06.2026.•
25
Jerg Heskens savetuje Aleksandra Vučića već 13 godina, a plaća ga nemačka vlada, što otvara niz ustavnih, zakonskih i političko-bezbednosnih pitanja, piše BIRN.
Masovna tuča zbog imovine u Lipljanu, povređeno 11 osoba, a uhapšeno njih 15
25.06.2026.•
0
Masovna tuča nakon spora zbog imovine izbila je u Lipljanu i tom prilikom povređeno je 11 osoba.
Vojska Srbije u nedelju u Batajnici i na Pasuljanskim livadama prikazuje šta ima od novih sistema i naoružanja
25.06.2026.•
3
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije organizovaće u nedelju, 28. juna, prikaz novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije.
Džinovska zastava u subotu na mitingu naprednjaka "Srbija, jedna porodica": Duplo duža od visine Ajfelove kule
25.06.2026.•
25
Srpska zastava koja će se nositi u subotu na mitingu Srpske napredne stranke "Srbija, jedna porodica", biće skoro duplo duža od visine Ajfelove kule, najveća je takva zastava i nosiće je hiljade ljudi.
OSMOSMERKA: Udarnički
25.06.2026.•
1
Setimo se danas i onih koji su po ovim vrućinama na gradilištima.
Forum srednjih stručnih škola: Stanje u obrazovanju ozbiljno, neko mora da preuzme odgovornost
25.06.2026.•
1
Forum srednjih stručnih škola saopštio je da rezultati završnog ispita upozoravaju da je stanje u obrazovanju ozbiljno.
Radić: Neću prihvatiti izdaju ideje normalnog društva, ne mogu me uplašiti
25.06.2026.•
8
Vojni analitičar Aleksandar Radić, koji je saslušan zbog slučaja "zvučni top", rekao je da "ne postoji struktura koja ga plaši".
Bivši direktor VBA: Tri razloga zašto vlast pokreće postupak za zvučni top
25.06.2026.•
11
General u penziji Momir Stojanović kaže da aktuelni pozivi u policiju, pretresi stanova i oduzimanje opreme javnih ličnosti i građana povodom "zvučnog topa" pokazuje rešenost režima da "svoju vlast brani po svaku cenu".
Verujete li Vučiću?
25.06.2026.•
61
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću uglavnom veruje 30,7 odsto građana, dok 63,8 odsto kaže da mu uglavnom ne veruje, a 5,5 odsto nema odgovor na to pitanje.
Poslanici Skupštine Srbije danas glasaju o 32 tačke dnevnog reda
25.06.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije glasaće danas o 32 tačke dnevnog reda, među kojima je set pravosudnih zakona.
Kada se očekuje osveženje i kakvo će biti ovo leto: Meteorolog Todorović izneo procenu
25.06.2026.•
2
Meteorolog Nedeljko Todorović rekao je da će se visoke temperature zadržati i narednih dana, do 1. jula, nakon čega nas očekuje osveženje, ali temperature neće biti mnogo niže u odnosu na trenutne.
Velika analiza kvaliteta vazduha u Srbiji u 2025: 104 dana sa više čestica PM2,5 od dozvoljenog
25.06.2026.•
1
Merne stanice širom Srbije su tokom 2025. godine beležile u proseku 104 dana sa prekoračenjem dozvoljene koncentracije sitnih čestica PM2,5, dok EU cilja da od 2030. godine bude najviše 18 takvih dana.
Dačić o "zvučnom topu": Imamo LRAD uređaje, ali nisu upotrebljeni ni u jednom modu
24.06.2026.•
38
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je večeras da LRAD uređaji u Srbiji nikad nisu korišćeni, što su, kako je naveo, potvrdili i američki proizvođači LRAD-a.
Prikupljanje dokaza ili zastrašivanje? Policija i dalje saslušava građane koji su govorili o "zvučnom topu"
24.06.2026.•
5
Ako ste posle 15. marta javno sumnjali da je na studentskom protestu upotrebljen "zvučni top", može vam se desiti da o tome, 15 meseci kasnije, morate da govorite i u Upravi kriminalističke policije.
Građani u Raški blokirali saobraćaj u znak podrške uhapšenom aktivisti Veljku Rakoviću
24.06.2026.•
3
Nekoliko desetina građana okupilo se popodne ispred policijske stanice u Raški da bi pružili podršku aktivisti Veljku Rakoviću koji je ranije danas uhapšen zbog sumnje da je ugrozio sigurnost predsednika Srbije.
Komentari 8
Milan
Bizarno
Blicka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar