Izbori u deset opština: Ko je spreman, a ko još sklapa dogovore?
Beograd, za sada, neće na izbore - ali hoće jedan grad, osam opština i jedna gradska opština. Tamo će izbori biti organizovani za tek nešto više od mesec dana.
Foto: 021.rs
Vlast je već u intenzivnoj kampanji, a studenti i opozicija i dalje su u pregovorima. Kakve su šanse jednima, a kakve drugima?
Na severu, u srcu, na zapadu i na istoku Srbije 29. marta građani će birati svoje političke predstavnike. Glasaće Kula, Aranđelovac, Smederevska Palanka, Lučani, Bajina Bašta, Sevojno, Knjaževac, Kladovo, Majdanpek i Bor, piše N1.
Ali za koga će moći - ni mesec dana pred izbore - nije poznato. U šest lokalnih samouprava koalicija oko SNS već je proglasila izborne liste. Gde će na jednu stati studenti i opozicija - i dalje je otvoreno pitanje.
"To je slučaj sa Borom, Kulom, Lučanima, Smedervskom Palankom, Knjaževcem i Kladovom. Tu su se studenti zajedno sa ljudima na lokalu spojili u jednu listu građana kako bi predstavljali listu na lokalnim izborima", kaže student Mihailo Marković.
Tu, za sada. Jer ponegde pregovori traju. Svuda gde je, međutim, saradnja studenata i opozicije dogovorena, dogovoreno je i da opozicioni predstavnici nastupaju isključivo kao pojedinci, bez stranačkih obeležja.
"Ne postoje nikakvi partijski dogovori. Ljudi sa lokala su birali ljude od poverenja, ljude koji poštuju prave vrednosti, koji nemaju problema sa javnošću i koji poseduju nultu toleranciju na korupciju", kaže Marković.
Nastupanje u jedinstvenom bloku, uz logistiku iz studentskih i stranačkih centrala, na lokalu je jedini, smatra politikolog Đorđe Vukadinović, ispravan put. Iako nije izvestan njegov ishod.
"Ovi lokalni izbori služe vlasti da demonstrira snagu. Tu nema tog ujedinjavanja koje može to da spreči. Može da ublaži tu muku time što nastupaju frontalno, referendumski", kaže Vukadinović.
I mada ne u najboljoj kondiciji i oslabljene podrške, vlast i dalje raspolaže i posegnuće za dozvoljenim i nedozvoljenim resursima, što joj u izbornoj trci daje bitnu prednost, mišljenja je politikolog.
"Sigurno, tj. verovatno će biti manji taj broj glasova koji će oni osvojiti u odnosu na prethodne lokalne izbore, ali ključno pitanje je sada da li opozicija, protivnici režima može da napravi dalji pomak i dalji iskorak", kaže Vukadinović.
Vlast je već dobrano iskoračila u kampanju. Studenti i opozicija koji se i dalje konsoliduju i dalje formalno nisu. Politikolog Vujo Ilić smatra da zbog bitno drugačijih polaznih pozicija ove aktere nije uputno porediti.
"Jedna strana, stranke na vlasti znaju kada će biti izbori (...) i mogu da počnu sa pripremama ranije nego svi drugi politički akteri. To je jedna stvar, a druga stvar je da kada se izbori raspišu tek onda dolazi do izražaja ogromna prednost koju vladajuće stranke imaju", kaže Vujo Ilić.
Šansa da dođe iznenađenja je, smatra Ilić, sada veća, jer se izbori organizuju istovremeno u više lokalnih samouprava. Studenti poručuju da zbog aktivnosti vlasti nisu zabrinuti, jer su i oni nezvanično, sa akcijom "Student u svakom selu", a odnedavno i slanjem mejlova građanima koji su im za to 28. decembra dali dozvolu, zvali to tako ili ne - stupili u kampanju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
UKCS kažnjen sa 500.000 dinara jer nije vratio dr Dugalića na posao
28.02.2026.•
0
Uprava UKCS kažnjena je sa 500.000 dinara jer nije postupila po privremenoj meri suda o vraćanju prof. dr Vladimira Dugalića na posao, dok je direktorka Jelena Drulović lično platila 50.000 sudu.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo Živka Bakića kojem je trebalo da počne suđenje za šverc kokaina
27.02.2026.•
0
Policija je uhapsila R.S. (29) osumnjičenog za ubistvo Živka Bakića (43), saopštio je MUP.
Medalje za gimnazijalce iz Srbije na olimpijadi u veštačkoj inteligenciji
27.02.2026.•
2
Učenici iz Srbije su na Međunarodnoj zimskoj olimpijadi u veštačkoj inteligenciji osvojili jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju, kao i jedno počasno priznanje.
Dušan Janjić: Đurićeva poseta Vašingtonu potvrdila da je srpska diplomatija u rasulu
27.02.2026.•
14
Politički analitičar Dušan Janjić izjavio je da je poseta ministra inostranih poslova Marka Đurića Vašingtonu potvrdila da se srpska diplomatija nalazi u rasulu.
DNEVNI KVIZ: 5.000 pitanja!
27.02.2026.•
17
Jubilarno, 500. izdanja 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Optužni predlog protiv bivše pomoćnice direktora Uprave za sprečavanje pranja novca
27.02.2026.•
2
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) podnelo je Višem sudu u Beogradu optužni predlog protiv bivše pomoćnice direktora u Upravi za sprečavanje pranja novca D.M.
Pušteni poljoprivrednici koji su jutros privedeni u policiju u Kraljevu
27.02.2026.•
0
Poljoprivrednici koji učestvuju u blokadama puteva i koji su jutros bili privedeni na informativni razgovor u Policijskoj upravi u Kraljevu, pušteni su posle podne.
SRCE: Uspostaviti parlamentarni nadzor nad radom vojnog Centra za informacionu bezbednost
27.02.2026.•
0
Stranka Srbija centar (SRCE) pozvala je da se uspostavi parlamentarni nadzor nad radom vojnog Centra za informacionu bezbednost "kako kapaciteti nove jedinice Vojske Srbije ne bi bili iskorišćeni za nadzor građana".
Lekar o Dačićevom zdravstvenom stanju: Sprovode se dopunski testovi
27.02.2026.•
0
Zdravstveno stanje potpredsednika Vlade Srbije i predsednika SPS-a Ivice Dačića je nepromenjeno i za sada je stabilno, izjavio je pomoćnik direktora Klinike za pulmologiju Spasoje Popević.
Dolovac: BIA zvala tužioce u vezi sa glasanjem za VST; Vujić: Sve je na nivou spekulacija
27.02.2026.•
14
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac izjavila je da je dobila potvrdu da su pojedini tužioci imali sastanak u BIA uoči nedavno ponovljenih izbora za VST, na kojem je traženo da se glasa za određene kandidate.
U kući kod Kraljeva pronađena tela muškarca i žene
27.02.2026.•
0
Beživotna tela muškarca (57) i žene (50) pronađena su u porodičnoj kući u Jarčujku kod Kraljeva.
Na Gostunu zaplenjeni droga, oružje i zlato
27.02.2026.•
0
Carinici su 25. februara na graničnom prelazu Gostun, u saradnji sa policijom, sprečili krijumčarenje narkotika, oružja i zlata.
Privedeno više poljoprivrednika zbog tuče na sastanku u Mrčajevcima
27.02.2026.•
1
Više članova udruženja poljoprivrednika policija je jutros privela na informativni razgovor.
Junajted grupa tvrdi: Neće biti otpuštanja ni prodaje N1 i Nove
27.02.2026.•
9
Dok su novinari N1, Nove S i drugih medija na "tihoj vatri" zbog promena u kompaniji, iz Junajted grupe tvrde - nema razloga za strah.
Vučić: Vrlo sam zabrinut za zdravstveno stanje Ivice Dačića
27.02.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, tokom boravka u Astani, da je vrlo zabrinut za zdravstveno stanje ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
SPS brani koaliciju sa naprednjacima, opozicija smatra da zbijaju redove jer gube birače
27.02.2026.•
7
Socijalistička pratija Srbije najavila je da će zajedno sa Srpskom naprednom strankom, kao aktuelna vladajuća koalicija, izaći na predstojeće lokalne izbore 29. marta.
Četiri osobe povređene u požaru u bolnici u Požarevcu
27.02.2026.•
0
Četiri osobe su lakše povređene u požaru koji je izbio na Odeljenju psihijatrije Opšte bolnice u Požarevcu.
Odbačena prijava za silovanje transrodnog zatvorenika u zatvoru u Kragujevcu
27.02.2026.•
0
Više javno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavu za silovanje transrodnog zatvorenika u KPZ Kragujevac.
Poljoprivrednik povređen na blokadi puta
27.02.2026.•
2
Šezdesetjednogodišnji poljoprivrednik povređen je u incidentu koji se dogodio na blokadi raskrsnice u selu Bresnica kod Čačka.
Komentari 1
Ne glasaj za lažove
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar