Građani Srbije se Povereniku žale i na diskiriminaciju zbog političkih uverenja
Šta mislite - zbog čega su se građani Srbije najčešće žalili Povereniku za zaštitu ravnopravnosti?
Foto: Medija Centar Beograd
To je navedeno u šesnaestom Redovnom godišnjem izveštaju, prvom novoizabranog poverenika Milana Antonijevića koji ga je podneo Skupštini Srbije.
Tokom protekle godine ta institucija je postupala u 4.151 predmetu, od čega po 939 pritužbi, piše u saopštenju.
Analiza pokazuje da su građani najčešće prijavljivali diskriminaciju zasnovanu na starosnom dobu, zdravstvenom stanju, nivou prihoda i invaliditetu, ali i na osnovu pola, bračnog statusa, nacionalne pripadnosti, kao i zbog političkih ubeđenja ili članstva u političkim i sindikalnim organizacijama.
Pravna borba protiv diskriminacije uključila je i tri predloga Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti, pokretanje dve strateške parnice, kao i podnošenje sedam krivičnih i jedne prekršajne prijave, dodaje se.
Organima javne vlasti i drugim licima upućeno je 837 preporuka mera, podneto je 16 inicijativa za izmenu propisa, dok je dato 20 mišljenja na nacrte zakona, navodi se.
Zbog zabrinjavajuće učestalosti diskriminatornih objava i govora mržnje, u kojima su učestvovali i pojedini nosioci javnih funkcija, Poverenik je reagovao brojnim upozorenjima i saopštenjima, piše u saopštenju.
Uz redovni izveštaj, Skupštini su tokom 2025. predata i dva ključna dokumenta - Poseban izveštaj o diskriminaciji osoba sa invaliditetom i Poseban izveštaj o diskriminaciji žena.
Ovi dokumenti ukazuju na to da, uprkos napretku, ostaju nerešeni problemi u oblastima socijalne i zdravstvene zaštite, palijativne nege, dostupnosti obrazovanja i opšte fizičke pristupačnosti, navodi se.
"Ipak, ohrabruje podatak da je po preporukama Poverenika upućenim organima vlasti postupljeno u 89,2 odsto slučajeva, dok ukupan prosek postupanja po svim datim mišljenjima iznosi 85,1 odsto.", dodaje se.
Ovakav trend, kako je ukazano, potvrđuje jasnu volju društvenih aktera da se kroz konstruktivan dijalog i promenu praksi doprinese stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg društva za svakog pojedinca u Srbiji.
Antonijević je kazao da je dužnosti pristupio sa punom odgovornošću i odlučnošću da nastavi kontinuitet institucije koja od osnivanja intenzivno radi na zaštiti građana i unapređenju ljudskih prava, čvrsto verujući da ljudska prava nisu samo zakonska obaveza, već temelj modernog demokratskog društva.
Ukazao je i da ostvarivanje ravnopravnosti i očuvanje dostojanstva građana predstavlja nacionalni interes Srbije
"Može se postići isključivo zajedničkim radom i saradnjom državnih organa, lokalnih samouprava, akademske zajednice, civilnog društve i privrede, što je ujedno i deo naših preuzetih obaveza kao članice Saveta Evrope i države kandidata za članstvo u Evropskoj uniji", istakao je Antonijević.
Kako će 2026. biti izborna godina, važno je da svi doprinosimo atmosferi međusobnog poštovanja, tolerancije i društvenog dijaloga, dodao je.
Među prioritetima institucije biće obrazovanje, zdravstvo, rad i zapošljavanje, a u planu je izrada Posebnog izveštaja o položaju i ostvarivanju prava nacionalnih manjina i još intenzivniji rad u lokalnim zajednicama da bi obezbedili da zaštita od diskriminacije bude efikasnija i dostupnija, kazao je Antonijević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Društvo sudija Srbije pozvalo Visoki savet sudstva da bira sudije
16.03.2026.•
0
Društvo sudija Srbije je danas pozvalo Visoki savet sudstva (VSS) da sprovodi jednu od osnovnih ustavnih nadležnosti i obaveza - da bira sudije.
Politički analitičar Gudžić: Primena dva zakona "produžetak agonije za Srbe na Kosovu"
16.03.2026.•
0
Politički analitičar Aleksandar Gudžić ocenio je danas da je početak primene Zakona o strancima i Zakona o vozilima produžetak agonije za Srbe na Kosovu.
U Srbiji u januaru izdate 1.604 građevinske dozvole, 1,5 odsto više nego u isto vreme 2025.
16.03.2026.•
1
U Srbiji su u januaru ove godine izdate 1.604 građevinske dozvole, što je 1,5 odsto više nego u isto vreme 2025. godine, objavio je danas Republički zavod za ststistiku.
ANEM: Od početka godine registrovana 52 nova medija u Srbiji
16.03.2026.•
0
Od početka 2026. godine u Srbiji su zvanično registrovana ukupno 52 nova medija, pokazuju podaci Registra medija Agencije za privredne registre (APR).
Da li bi Srbija bila spremna za nuklearni sukob?
16.03.2026.•
11
Rat u Iranu ponovo je otvorio pitanje rizika od nuklearnog rata i da li u Srbiji postoje sistemi civilne zaštite i infrastruktura koja treba da zaštiti stanovništvo od potencijalnog nuklearnog sukoba - da li smo spremni?
Poskupelo gorivo na Kosovu
16.03.2026.•
0
Od danas se cene goriva na Kosovu, u zavisnosti od kompanije, kreću od 1,53 do 1,6 evra po litru evro-dizela, dok cena benzina iznosi od 1,34 do 1,38 evra po litru.
FOTO: Sudar motocikla i kamiona na putu Valjevo-Šabac, povređen vozač dvotočkaša
16.03.2026.•
0
Motociklista je povređen u udesu koji se jutros dogodio u naselju Belotić na putu Valjevo-Šabac.
Zbog ugrožavanja sigurnosti Marka Krička lepljenjem nalepnica: Danas saslušanje još jedne studentkinje
16.03.2026.•
11
Još jedna studentkinja danas će biti saslušana u zgradi SIV-a na Novom Beogradu.
Skoro 9.500 vozača i putnika kažnjeno za nedelju dana zbog nekorišćenja pojasa
16.03.2026.•
8
Saobraćajna policija je u proteklih nedelju dana, tokom pojačane kontrole saobraćaja, otkrila 32.775 prekršaja.
Italijanska IT firma "usred smene" otpustila 348 radnika u Beogradu
16.03.2026.•
32
Italijanska firma za sportsko klađenje "Lottomatica" je u kancelariji u Beogradu otpustila u jednom danu i usred radnog vremenena 348 ljudi.
Pronađeno ukradeno sanitetsko vozilo Hitne pomoći u Vranju
16.03.2026.•
0
Sanitetsko vozilo Hitne pomoći u Vranju ukradeno je u nedelju, 15. marta uveče.
Poljoprivrednik: Ništa se nije promenilo od prestanka blokada, a nema volje za nove proteste
16.03.2026.•
3
Poljoprivrednik iz Udruženja "Naše mleko" Milan Pajić izjavio je FoNetu da deset dana nakon prestanka blokada i obećanja Ministarstva poljoprivrede suštinski ništa nije promenjeno, niti je pokrenuto.
I Vladimir Đukanović tvrdi da će Srbiju napasti komšije: "Nasušna je potreba da se naoružamo do zuba"
16.03.2026.•
22
Član Predsedništva SNS Vladimir Đukanović naveo je da je "ono što su projekcije i što se uveliko može videti po ponašanju naših komšija, sukob na Balkanu će u nekom trenutku buknuti".
Od početka godine poginulo osam motociklista: "Važno je da vozači dvotočkaša privuku pažnju na sebe"
16.03.2026.•
3
Zvanično je počela sezona motociklista, kojih će u narednom periodu biti sve više, rekao je predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista Vladimir Jevtić.
"Od nastupa opozicionog bloka zavisi da li će režim biti poražen": Analitičari o predstojećim izborima
16.03.2026.•
20
Građani veruju da je poraz režima moguć, ocenili su programski direktor CRTE Raša Nedeljkov, politički konsultant Dušan Milenković i profesor Fakulteta političkih nauka Dušan Pavlović.
Zajednička vežba Vojske Srbije i NATO u maju: "Neutralnost ne znači izolaciju"
16.03.2026.•
27
Zajednička vežba Vojske Srbije i NATO snaga planirana je u maju na poligonu Borovac kod Bujanovca.
VIDEO: Miša Vacić na skupu u Rimu pozdravio učesnike nacističkim pozdravom
16.03.2026.•
17
Na skupu neonacističkih partija iz evropskih zemalja u Rimu, srpski desničar Miša Vacić je pozdravio prisutne zabranjenim fašističkim pozdravom, prenose austrijska agencija APA i italijanska televizija RAI.
Uhapšena dva pripadnika granične policije: Propuštali "rizične" strane državljane da preko Srbije stignu do EU
16.03.2026.•
3
Policijski službenici V. P. (53) i S. G. (46) uhapšeni su zbog zloupotrebe službenog položaja i trgovine uticajem.
Dobrosavljević: Studenti prave jednu početničku grešku u politici
15.03.2026.•
11
Da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić siguran u pobedu, izbori bi odavno bili raspisani, izjavio je politički konsultant Vladimir Dobrosavljević.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar