Ima li Srbija kapacitet da balansira neutralna između Izraela, Amerika i Irana - ili se već priklonila
Rat na Bliskom istoku ponovo je u fokus stavio specifičnu poziciju Srbije, koja godinama pokušava da balansira između različitih centara moći.
Dok se odnos sa Izraelom danas posmatra kroz prizmu strateškog partnerstva i, što je posebno kontroverzno, značajnog porasta izvoza naoružanja nakon 7. oktobra 2023, relacija sa Iranom ostaje čvrsto vezana za istorijsko nasleđe Nesvrstanih i podršku Teherana po pitanju Kosova, piše Insajder.
Ipak, nedavno usklađivanje Beograda sa sankcijama Evropske unije protiv Iranske revolucionarne garde ukazuje na to da pritisak zapadnih centara moći sužava prostor za delovanje i iznova otvara pitanje mogućnosti balansiranja Srbije u svetu tekstonskih geopolitičkih promena.
"Mi smo jako dugo za vreme Titove Jugoslavije, s obzirom da smo podržavali Pokret nesvrstanih, na neki način ignorisali Izrael i to nije bilo baš najpametnije", kaže za Insajder spoljnopolitička novinarka Lea Kummer.
Situacija se, međutim, u poslednjih nekoliko godina drastično promenila.
"Beograd je u poslednjih pet do deset godina razvio izuzetno dobre odnose sa Izraelom. Mislim da je ovoj vladajućoj koaliciji važan taj odnos. Oni su koristili taj odnos često da bi preko Izraela došli do američke administracije i ostvarili neki interes, tako da je Izrael postao saveznik vladajuće partije", ističe Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Odnosi Srbije i Izraela trenutno se nalaze u fazi intenzivne vojne i ekonomske saradnje, koja je zasenila diplomatsko zahlađenje nakon izraelskog priznanja Kosova 2020. godine.
Glavna tačka oslonca je trgovina naoružanjem i vojnom opremom koje je značajno poraslo posle 7. oktobra 2023. godine i napada Hamasovih militanata na Izrael.
"Međutim, ono što treba da zabrine sve nas jeste da je Srbija nastavila da šalje oružje čak i kada je javno postalo poznato i kada je Međunarodni sud pravde doneo odluku da postoji rizik od genocida nad Palestincima u Gazi. Srbija je članica Ujedinjenih nacija i obavezna je da poštuje sve međunarodne konvencije i međunarodno pravo, ali i svoje zakonodavstvo o izvozu naoružanja. To zakonodavstvo je vrlo jasno i glasi da vi ne možete da šaljete oružje u one zemlje gde postoji rizik od genocida ili masovnog kršenja međunarodnog prava i masovnog kršenja ljudskih prava. I Srbija je u januaru 2024. kao i brojne druge zemlje Ujedinjenih nacija, obaveštena od Međunarodnog suda pravde da postoji rizik od genocida i da je u obavezi da spreči genocid. Jedna od mera kojima sprečavanje genocida može da se sprovodi jeste zabrana izvoza oružja", objašnjava Bjeloš.
"Ali istine radi, skoro ceo svet izvozi oružje u Izrael. Od Kine do Nemačke. O Americi da ne govorimo i o drugim zemljama Evrope", nadovezuje se Kummer.
Kakvi su odnosi s Iranom?
S druge strane, saradnja Srbije sa Iranom temelji se na dugom istorijskom kontinuitetu koji seže do Pokreta nesvrstanih, ali je u modernom kontekstu primarno definisana zajedničkim stavom o međunarodnom pravu. Za zvanični Beograd Iran je jedan od važnih partnera u islamskom svetu zbog nepriznavanja Kosova, a drugi kolosek saradnje dve države je i ograničena ekonomska razmena, pre svega u oblasti energetike.
"Kada je reč o Iranu, Srbija je mimo odluka EU u ranijem periodu bila ukinula bezvizni režim za Iran, čak i privremeno otvorila direktne letove između Teherana i Beograda. I onda je na veliki pritisak iz EU ponovo morala da ukine taj bezvizni režim", podseća Bjeloš.
U međuvremenu se Srbija uskladila i sa poslednjom odlukom EU kojom se iranski Korpus islamske revolucionarne garde stavlja na listu subjekata uključenih u terorističke akte, podložne sankcijama. I u tom činu se, između ostalog, vidi jasno svrstavanje Srbije na stranu Izraela a protiv Irana. Jedino pitanje koje preostaje je - da li je u ovoj, najnovijoj bliskoistočnoj krizi, moguće održati politiku balansiranja?
"Naravno, kada su ovakve velike političke krize, onda može doći do pritisaka i to je sada na državnom vrhu da odluči kako će se postaviti, pretpostavljam gledajući interese Srbije", kaže Kummer.
"U sadašnjoj situaciji nije moguće balansirati. Srbija nema taj kapacitet", zaključuje Bjeloš.
A pitanje je koliki kapacitet u novim geopolitičkim okolnostima ima i Evropa, dodaje sagovornica Insajdera, zaključujući da će se posledice sukoba tek osetiti u ekonomiji, energetici i kolektivnoj bezbednosti u jednom potpuno drugačijem svetu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Bivši direktor VBA: Tri razloga zašto vlast pokreće postupak za zvučni top
25.06.2026.•
0
General u penziji Momir Stojanović kaže da aktuelni pozivi u policiju, pretresi stanova i oduzimanje opreme javnih ličnosti i građana povodom "zvučnog topa" pokazuje rešenost režima da "svoju vlast brani po svaku cenu".
Verujete li Vučiću?
25.06.2026.•
0
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću uglavnom veruje 30,7 odsto građana, dok 63,8 odsto kaže da mu uglavnom ne veruje, a 5,5 odsto nema odgovor na to pitanje.
Poslanici Skupštine Srbije danas glasaju o 32 tačke dnevnog reda
25.06.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije glasaće danas o 32 tačke dnevnog reda, među kojima je set pravosudnih zakona.
Kada se očekuje osveženje i kakvo će biti ovo leto: Meteorolog Todorović izneo procenu
25.06.2026.•
0
Meteorolog Nedeljko Todorović rekao je da će se visoke temperature zadržati i narednih dana, do 1. jula, nakon čega nas očekuje osveženje, ali temperature neće biti mnogo niže u odnosu na trenutne.
Velika analiza kvaliteta vazduha u Srbiji u 2025: 104 dana sa više čestica PM2,5 od dozvoljenog
25.06.2026.•
0
Merne stanice širom Srbije su tokom 2025. godine beležile u proseku 104 dana sa prekoračenjem dozvoljene koncentracije sitnih čestica PM2,5, dok EU cilja da od 2030. godine bude najviše 18 takvih dana.
Dačić o "zvučnom topu": Imamo LRAD uređaje, ali nisu upotrebljeni ni u jednom modu
24.06.2026.•
18
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je večeras da LRAD uređaji u Srbiji nikad nisu korišćeni, što su, kako je naveo, potvrdili i američki proizvođači LRAD-a.
Prikupljanje dokaza ili zastrašivanje? Policija i dalje saslušava građane koji su govorili o "zvučnom topu"
24.06.2026.•
2
Ako ste posle 15. marta javno sumnjali da je na studentskom protestu upotrebljen "zvučni top", može vam se desiti da o tome, 15 meseci kasnije, morate da govorite i u Upravi kriminalističke policije.
Građani u Raški blokirali saobraćaj u znak podrške uhapšenom aktivisti Veljku Rakoviću
24.06.2026.•
1
Nekoliko desetina građana okupilo se popodne ispred policijske stanice u Raški da bi pružili podršku aktivisti Veljku Rakoviću koji je ranije danas uhapšen zbog sumnje da je ugrozio sigurnost predsednika Srbije.
Lidl povlači zamrznute jagode: Potencijalni rizik od prisustva norovirusa
24.06.2026.•
3
Kompanija Lidl Srbija povlači proizvod "Organske zamrznute jagode 300g" sa rokom upotrebe 18.8.2027, koji je potrošačima bio na raspolaganju tokom nekoliko promotivnih perioda.
Studentski centar: Studenti se ne iseljavaju, već se premeštaju zbog volontera Ekspo izložbe
24.06.2026.•
8
Ne radi se o iseljenju studenata iz Studentskog grada, već o privremenom premeštanju dela studenata iz krila F Doma II za vreme Ekspo izložbe sledeće godine, kažu u Studentskom centru u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - tu je i poklon
24.06.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Hronologija slučaja "zvučni top": Kako su se menjale izjave funkcionera
24.06.2026.•
1
Tvrdnje da je tokom protesta 15. marta 2025. u Beogradu korišćen zvučni top izazvale su veliku političku, ali i bezbednosnu polemiku u poslednjih godinu dana.
Macut o opoziciji i akademskoj zajednici: Domaći problemi se ne rešavaju u Briselu, pomisliće da smo nezreli
24.06.2026.•
21
Premijer Srbije Đuro Macut je danas ocenio da odlazak pojedinih predstavnika opozicije u Brisel i Strazbur kako bi iznosili unutrašnje probleme zemlje "svedoči o neshvatanju kompleksnosti i važnosti državnog sistema".
Kamioni na granici sa Hrvatskom čekaju do pet sati
24.06.2026.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije sa Hrvatskom i prelazu Sremska Rača sa Bosnom i Hercegovinom, čekaju pet sati, saopštio je danas posle podne Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Nezavisni procenitelji bezbednosti nadgledaće izgradnju Beogradskog metroa
24.06.2026.•
4
Projekat izgradnje Beogradskog metroa ušao je u novu fazu potpisivanjem ugovora za pružanje usluga Nadzornog nezavisnog procenitelja bezbednosti (S-ISA), saopšteno je danas.
Studenti moraju da se isele iz doma zbog izložbe Ekspo 2027
24.06.2026.•
9
Studenti drugog bloka F krila Studentskog grada biće primorani da se isele iz domova bez garancije nalaženja drugog vida smeštaja zbog izložbe Ekspo, objavili su studenti u blokadi na mreži Iks.
Nacionalni konvent za EU podržao zahtev za međunarodnu istragu navoda o upotrebi zvučnog topa
24.06.2026.•
4
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) podržao je zahtev nevladinih organizacija telima Ujedinjenih nacija da se sprovede nezavisna međunaropdna istraga navoda o korišćenju zvučnog topa na protestu 15. marta 2025.
Olenik posle razgovora u UKP: Interesovalo ih odakle mi informacije o "zvučnom topu"
24.06.2026.•
9
Advokat i potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Olenik kaže da je na informativnom razgovoru u prostorijama UKP bio nešto više od dva sata.
Komentari 12
Nidza
Zaludjenost odredjenih fanatika u Srbiji, a i okolnim zemljama je neverovatna. Prirodni prirastaj nikad manji, privreda nikad gora. Niko nema snage za rat, a mnogi nas vide kao bezvredan komad mesa. Beznacajne narode sa beznacajnim kulturama i obicajima. Tako nas vide ti Imperijalisti kojima cak i kad smo opljackani i istraumirani, ne zasluzujemo mir. Ratovi su unistili nasu elitu i nase narode, da ne znamo ko smo. Da nemamo stvarnu elitu.
Кале
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar