Doživotni zatvor dvojici Srba zbog Banjske, trećem 30 godina
Blagoje Spasojević, Vladimir Tolić i Dušan Maksimović, trojica uhapšenih od 42 optuženih za napad u Banjskoj, oglašeni su krivima pred Osnovnim sudom u Prištini.
Foto: Screenshot (YouTube/Insajder Video)
Spasojeviću i Toliću je izrečena kazna doživotnog zatvora, dok je Maksimović dobio 30 godina zatvora.
Tu su i dvojica policajaca koji su bili ranjeni u Banjskoj, zajedno sa svojim advokatima.
Kosovska policija preduzela je stroge mere bezbednosti pre izricanja presude.
Kako javlja Kim Radio, a prenosi Kossev, pre izricanja presude, ogromna gužva bila je na ulazu u sudsku salu. Vlada veliko interesovanje medija.
Sukob i epilog
U ranim jutarnjim satima, 24. septembra 2023. godine prvo je, u zasedi i blokadi dela puta, ubijen narednik kosovske policije Afrim Bunjaku, a potom su u sukobu sa jakim snagama kosovske policije stradala i trojica lokalnih Srba.
Sukob je počeo kada je grupa naoružanih Srba postavila blokadu na putu u selu Banjska, uz pomoć dva teška kamiona bez registarskih oznaka, postavljenom minom, da bi prvi kontakt sa policijom rezultirao odmah i smrtnim ishodom - narednika Bunjakua.
Nakon početnog napada, naoružana grupa se povukla ka kompleksu manastira Banjska, gde dolazi do višesatne razmene vatre sa specijalnim jedinicama kosovske policije.
Tokom te operacije ubijena su trojica Srba - Stefan Nedeljković, Bojan Mijailović i Igor Milenković, a osam njih je uhapšeno, od kojih je troje zadržano.
Višemilionsko naoružanje
Preostali deo grupe uspeo je da se povuče. Prilikom povlačenja ostavljena je velika količina naoružanja, uniformi, ali i ličnih stvari i dokumenata, uključujući i video zapise navodnih vežbi na vojnim poligonima u Srbiji.
U danima nakon sukoba, kosovska policija je sprovodila niz opsežnih akcija pretrage šire zone Banjske i Zvečana, gde je takođe pronalazila oružje uz tvrdnje da je povezano sa sukobom.
Izlažući arsenal oružja, kosovska policija je saopštila da je oružje navodno bilo u vrednosti od pet miliona evra.
Ključni osumnjičeni
Ključna figura koju je istraga identifikovala kao organizatora bio je Milan Radoičić, tadašnji potpredsednik Srpske liste. Radoičić je pet dana nakon napada preuzeo odgovornost, tvrdeći da je napad organizovao bez znanja srpskih vlasti ili Srpske liste, nakon čega je podneo ostavku.
Uhapšen je u Srbiji 3. oktobra 2023, ali brzo pušten, što je izazvalo oštre kritike međunarodne zajednice.
Radoičić danas slobodno živi u Srbiji, i ne pojavljuje se u javnosti. Više javno tužilaštvo u Beogradu vodi istragu za "teško delo protiv opšte sigurnosti" i nelegalno oružje, ali optužnica još uvek nije podignuta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić 2023. je izjavio da je Radoičić "dostupan" pravosuđu, ali da izručenje Kosovu "nije na stolu".
Sa druge strane, kosovske vlasti su oduzele veći deo Radoičićeve imovine, uključujući vilu na jezeru Gazivode i restoran, pokretnu imovinu, a u aprilu 2025. izdat je nalog za njegovo hapšenje zbog ratnih zločina u Đakovici 1999, uključujući ubistvo 106 Albanaca.
EU i SAD, koji su ranije sankcionisali Radoičića zbog kriminala i korupcije, pozivaju na saradnju, ali bez značajnog pomaka.
Iako je Radoičić tvrdio da je Banjsku organizovao bez znanja zvaničnog Beograda, Kosovo i danas tvrdi da je taj napad bio deo šireg plana uz podršku Beograda, uključujući obuku u srpskim vojnim bazama.
Suđenje u Prištini
U septembru 2024, Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv Radoičića i još 44 osobe za terorizam, finansiranje terorizma i pranje novca, tvrdeći da je on, koristeći svoje bogatstvo i političke veze, planirao "zaposedanje" severa Kosova.
I Interpol je navodno još početkom 2024. godine izdao crvenu poternicu za njim i 18 drugih osumnjičenih, iako sama organizacija to nije potvrdila.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Bivši urednik Dečjeg programa RTS: "Za našu decu"
24.04.2026.•
0
Nekadašnji urednik Redakcije dečjeg programa RTS Vladimir Manojlović uputio je pismo javnosti u kojem izražava zabrinutost zbog gašenja, kako navodi, samostalne Redakcije programa za decu.
Aleksić: Kao datum izbora gotovo izvestan 12. jul
24.04.2026.•
0
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić kaže da predsednik Srbije Aleksandar Vučić gotovo izvesno planira vanredne parlamentarne izbore za 12. jul.
Paunović: Poništiti Mrdićeve zakone i sve njihove pravne posledice
24.04.2026.•
0
Bivša tužiteljka Jasmina Paunović izjavila je da bi posle današnjih preporuka Venecijanske komisije vlast u Srbiji morala da poništi Mrdićeve zakone i sve njihove pravne posledice.
Bojana Mlađenović nova glavna urednica Informativnog programa na RTS
24.04.2026.•
1
Bojana Mlađenović imenovana je za glavnog urednika Informativnog programa Televizije Srbije, na mandatni period od četiri godine.
Kad će izbori: Vučić se igra datumima
24.04.2026.•
29
Vlast i dalje ne želi da otkrije kada će biti raspisani vanredni parlamentarni izbori u Srbiji, a zajedno sa njima možda i predsednički.
Najavljeno dodatnih 300 miliona evra garancije za stambene kredite za mlade
24.04.2026.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Vladi Srbije predložiti povećanje garantnih sredstava za stambene kredite mladima za ovu godinu za dodatnih 300 miliona evra.
Venecijanska komisija se oglasila o Mrdićevim zakonima: Niz zamerki i preporuka
24.04.2026.•
14
Venecijanska komisija objavila je mišljenje o "Mrdićevim zakonima" u kojim je izrazila žaljenje zbog izostanka javne rasprave i ukazala na niz ozbiljnih nedostataka.
Organizacije srpske dijaspore uputile zahtev da EU zamrzne sredstva namenjena Beogradu
24.04.2026.•
7
Organizacije srpske dijaspore uputile su zahtev Evropskoj komisiji da se sredstva namenjena Beogradu zamrznu, jer vlast u Srbiji više ne ispunjava osnovne demokratske standarde.
Sindikat sudske vlasti: Izbor 58 sudija praćen nepotizmom i sumnjama u trgovinu uticajem
24.04.2026.•
1
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je izbor 58 novih sudija neustavan, praćen nepotizmom i sumnjama u trgovinu uticajem.
Veljanovski: Novo rukovodstvo RTS želi da demonstrira moć koja proizilazi iz podrške vlasti
24.04.2026.•
3
Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski kaže da "novo rukovodstvo RTS-a želi da demonstrira moć koja proizilazi iz podrške vlasti i da pred gledaoce stavi lica poznata po lojalnosti režimu".
Gašić: Vojska spremna za uvođenje vojnog roka, naravno kad nadležna predmetna institucija to proceni
24.04.2026.•
5
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je danas da je Vojska Srbije spremna za uvođenje obaveznog vojnog roka.
Deset godina od rušenja u Savamali, a tužilaštvo još nije ni kvalifikovalo to delo
24.04.2026.•
6
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu navelo je da ne može da se izjasni kada bi mogla da nastupi zastarelost predmeta za rušenje objekata u Hercegovačkoj i da se za odgovore na sva pitanja treba obratiti policiji.
AMSS: Povoljni uslovi za vožnju, umeren intenzitet saobraćaja van gradova
24.04.2026.•
0
Zbog pretežno sunčanog vremena i suvih kolovoza, uslovi za vožnju su uglavnom povoljni na većini puteva, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Selaković proglasio Leskovac prestonicom kulture Srbije
23.04.2026.•
3
Ministar kulture Nikola Selaković proglasio je večeras Grad Leskovac i zvanično za Nacionalnu prestonicu kulture Srbije za 2026. godinu.
"Grm od korena, Srbija od Takova": Studenti obeležili godišnjicu ustanka
23.04.2026.•
3
Grupa studenata sa više univerziteta u Srbiji, koja je popodne marširala 11 kilometara od Gornjeg Milanovca do Takova, završila je današnji skup kojim su obeležili godišnjicu Drugog srpskog ustanka.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da vidimo šta znate
23.04.2026.•
17
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Pogled sa vrha, mrak u temeljima: Otvoren vidikovac na Kuli, a slučaj Savamala i dalje bez pravde
23.04.2026.•
20
Od danas je zvanično otvoren vidikovac na Kuli Beograd, sa kog se pruža pogled na prestonicu sa 168 metara visine.
Kamioni na graničnim prelazima čekaju do pet sati
23.04.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je večeras saopštio da automoobili na graničnim prelazima prolaze bez zadržavanja do kamioni čekaju od dva sata do pet sati.
Ministarstvo kulture osudilo vandalizovanje Srpske pravoslavne crkve u Zagrebu
23.04.2026.•
0
Ministarstvo kulture Srbije osudilo je oštećenje Sabornog hrama Srpske pravoslavne crkve (SPC) u centru Zagreba i pozdravilo reakciju policije koja je privela osumnjičenog, rekao je danas ministar Nikola Selaković.
Komentari 5
Dragan
Koponen
Citalac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar