Porodice preminulih pacijenata uputile otvoreno pismo ministru Lončaru: "Tražimo istinu"

Grupa porodica koje su, kako su navele, izgubile svoje najbliže u zdravstvenom sistemu Srbije, uputila je danas otvoreno pismo ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.
Porodice preminulih pacijenata uputile otvoreno pismo ministru Lončaru: "Tražimo istinu"
Foto: 021.rs (arhiva)
Oni ukazuju na ozbiljan problem nedostatka odgovornosti, netransparentnosti postupaka i sistema unutrašnjih kontrola u kojima "institucije kontrolišu same sebe".
 
U pismu, koje je do sada potpisalo 20 porodica, navodi se da se godinama suočavaju sa istim obrascem - kasnom ili neadekvatnom intervencijom hitne pomoći, formalnim i pristrasnim stručnim nadzorima, uskraćivanjem uvida u dokumentaciju i gotovo potpunim odsustvom odgovornosti nakon smrtnih ishoda.

"Svaka smrt jeste pojedinačna. Ali kada se isti obrasci ponavljaju iznova, onda više nije reč o pojedinačnim slučajevima, već o sistemu u kome građani u trenucima životne ugroženosti ne mogu da računaju na pomoć, a nakon smrti na istinu", navodi se u pismu koje je prosledio pokret "Pravo na život - Meri".

U otvorenom pismu postavlja se i pitanje koliko je ljudi u poslednjih pet godina stvarno odgovaralo za smrtne ishode povezane sa propustima u pružanju zdravstvene zaštite i radu hitnih službi.
 
Porodice u pismu traže poništavanje svih stručnih nadzora sprovedenih bez učešća porodica, obavezno uključivanje porodica u postupke nadzora, precizno navođenje protokola i smernica u svakom nalazu, zabranu donošenja zaključaka isključivo na osnovu izjava lica čiji se rad kontroliše i uvođenje stvarne odgovornosti umesto formalnih i simuliranih kontrola.
 
"Mi više ne tražimo saopštenja i floskule. Tražimo istinu. Tražimo odgovornost. Tražimo sistem u kome pravo na život neće biti samo formalno pravo zapisano u zakonima i Ustavu, već stvarna vrednost koju institucije štite svojim postupanjem", navodi se u pismu.
Otvoreno pismo do sada je potpisalo 20 porodica iz različitih delova Srbije.
 
"Broj slučajeva u kojima porodice godinama traže odgovore o okolnostima smrti svojih najbližih višestruko je veći", navode.
 
Oni dodaju i da mnoge porodice i dalje odbijaju javno istupanje zbog straha da će im to dodatno otežati ionako bolan i dugotrajan proces dolaska do istine.
 
Pismo koje je imenom i prezimenom potpisalo 20 porodica, prosleđeno je i Ministarstvu zdravlja.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • dacic

    11.05.2026 04:26
    zabole zdravstvo za zrtve koje su dr dokrajcili
    vec 20 godina cekam pravdu za dr lecenje i nista, nece da priznaju
    bagra nehumana je to
  • Novosadjanin

    10.05.2026 19:09
    Mnogo smo grešni kada nam je ministar zdravlja doktor smrt. Ni jedna oblast ne funkcioniše, zašto bi zdravstvo bilo izuzetak.
  • Go go

    10.05.2026 18:34
    Дођите на нишку пулмологију.
    Мог оца су два пута враћали, тек га полумртвог примили са тешком упалом плућа. Поживео још који дан и толико...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija