Zatvori u Srbiji nisu prenatrpani, Novi Sad dobija novu zgradu pritvora
Srbija je petu godinu zaredom u grupi zemalja sa adekvatnim kapacitetima i prosečnom opterećenošću kad je u pitanju smeštaj osuđenih i pritvorenih osoba, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.
Foto: 021.rs
Uprava se oslanja na najnoviji izveštaj Saveta Evrope (SE).
Direktor te uprave Ministarstva pravde Srbije Mile Jandrić rekao je da Srbija i dalje ima neujednačenu opterećenost po zavodima i da se zato nastavlja s projektima izgradnje novih objekata i rekonstrukcije postojećih, posebno u onim zavodima gde je prisutna najveća fluktuacija osoba.
Ukazao je na to da najnoviji izveštaj SE ponovo pokazuje da problem sa smeštajnim kapacitetima imaju mnogo bogatije države, poput Francuske, Italije, Belgije, Kipra, Mađarske, Rumunije i drugih zemalja koje imaju "veoma visoku", odnosno "visoku" opterećenost.
Dodao je i da se od prošle godine prvi put na listi zemalja sa nedovoljnim kapacitetima nalazi i Švedska.
"Jasno je da veliki broj evropskih država ulaže ogromne napore u rešavanju pitanja smeštajnih kapaciteta i to je zajedničko svim upravama i direktoratima", ističe Jandrić.
U najvećem zavodu u zemlji KPZ "Sremska Mitrovica" do kraja godine trebalo bi da bude završena izgradnja modernog paviljona za 192 lica, budući da je 2020. godine izgrađen objekat za smeštaj 320 osuđenika.
Kad je u pitanju druga po veličini pritvorska jedinica, Okružni zatvor "Novi Sad", koja kao i beogradski Okružni zatvor, prima veliki broj osoba, on je naveo da je u toku izrada projekta nove zgrade za smeštaj 290 ljudi, kako bi se unapredio položaj onih koji su u pritvoru.
U KPZ "Požarevac" ("Zabela") se privode kraju radovi na izgradnji paviljona za 220 osuđenika, a u zavodu su zaključno sa 2021. godinom izgrađena tri paviljona za smeštaj 664 lica.
Kazao je da je u Okružnom zatvoru u Beogradu završeno renoviranje svih 12 blokova, "čime je najveća pritvorska jedinica dobila skoro 40 odsto više smeštajnih kapaciteta".
Uprava planira i izgradnju novog objekta za potrebe Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, krovne zdravstvene ustanove za ceo sistem sa takođe visokim prilivom lica, i to za smeštaj njih 500, dodao je Jandrić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ponoš o poseti Zelenskog: Svaki put kad Vučić dobije, Srbija gubi
10.08.2026.•
5
Lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš smatra da će Srbija od posete predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog "dobiti jednog veliko ništa".
Policija legitimisala učesnike studentskog skupa za vreme Expo karavana u Kragujevcu
09.08.2026.•
4
Na poziv studenata u blokadi na trgu Kod krsta, u vreme održavanja EXPO karavana, okupili su se nezadovoljni građani i studenti jer je, kako su naveli, "vreme da se kaže šta se misli o Ekspu 2027".
Vlada oprostila JRB-u dug od 1,3 miliona evra, oni uplatili 1,7 miliona fondu Vista rika
09.08.2026.•
14
Vlada Srbije je u decembru prošle godine dozvolila da se Jugoslovenskom rečnom brodarstvu (JRB) otpiše više od 1,3 miliona evra duga prema državi, piše portal Pištaljka.
Nema gužve na Batrovcima na izlazu iz zemlje, najduže se čeka na Horgošu 2
09.08.2026.•
0
Automobili trenutno na izlaz iz zemlje čekaju najduže na prelazu Horgoš 2 sa Mađarskom, gde se zadržavaju 90 minuta, saopštili su Putevi Srbije.
VIDEO: Nakon izjave Zelenskog, uklonjena ogromna zastava Ukrajine koja je bila postavljena u centru Prištine
09.08.2026.•
15
Nakon jučerašnje izjave predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog o nepriznavanju nezavisnosti Kosova, sa zgrade hotela Grand u centru Prištine uklonjena je ogromna zastave Ukrajine.
Ruski mediji o poseti Zelenskog: Nije bilo reči o vojnoj saradnji, Vučić nije ukorio novinara
09.08.2026.•
18
Većina ruskih medija u izveštajima o poseti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Srbiji ističe izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučiča da sa Zelenskim nije razgovarao o vojnoj saradnji.
Srbija sve skuplja destinacija, a ne radi dovoljno na turističkoj ponudi
09.08.2026.•
8
Uprkos slabijem početku ove godine, srpski turizam u prvih šest meseci beleži solidan rast dolazaka i broja noćenja kada se uporedi sa istim periodom prošle godine.
Povratak otpisanih: Više razloga zašto predsednik u javni život vraća Stefanovića, Mihajlović i Nikolića
09.08.2026.•
10
Aleksandar Vučić je svestan da i pored sopstvene danonoćne funkcionerske i medijske kampanje, šatora i gozbi sa pristalicama širom Srbije, njegova Srpska napredna stranka ne stoji tako dobro.
VIDEO: Vučić rekao da nije zadovoljan brzinom kojom se rekonstruiše most, pa radnicima dao sladoled
09.08.2026.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nije zadovoljan što rekonstrukcija Starog železničkog mosta u Beogradu napreduje sporije nego što je planirano.
Vučić: Razmatramo da promenimo vodotok Ibra, pa ćemo videti šta će Albanci na Kosovu
09.08.2026.•
91
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država razmatra promenu vodotoka reke Ibar na svojoj teritoriji, zbog odnosa prištinskih vlasti prema srpskom narodu na Kosovu i Metohiji.
Predloženo da žene u penziju idu sa 55, a muškarci sa 60 godina: Koliko je to realno?
09.08.2026.•
69
Savez slobodnih sindikata predložio je Ministarstvu za rad smanjenje granice za odlazak u penziju.
Studentkinja: Čim budu raspisani izbori, biće objavljena studentska lista
09.08.2026.•
6
Studentkinja Fakulteta političkih nauka Isidora Jovanović rekla je, govoreći o izbornom nastupu studentske liste, da studenti trenutno ne vode nikakvu formalnu komunikaciju sa nekim opozicionim akterima.
Poređenje minimalaca: Gde je Srbija na evropskoj lestvici?
09.08.2026.•
4
U ponedeljak, 10. avgusta, počinju pregovori o iznosu minimalne zarade za sledeću godinu, a kako su predstavnici sindikata ranije rekli za Danas, očekuju da će Vlada Srbije ponuditi minimalnu zaradu od 600 evra.
Na Svetski dan siromašnih: "Siromaštvo postalo normalno u Srbiji, vlast je negira i zloupotrebljava"
09.08.2026.•
7
Više od trećine stanovništva Srbije veoma teško ili teško sastavlja kraj sa krajem i preživljava od plate do plate, zvanični su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
U Srbiji požari na pet lokacija, najizazovnije u Deliblatskoj peščari
09.08.2026.•
1
Načelnik Sektora za vanredne sitaucije MUP-a Luka Čaušić izjavio je da su na teritoriji Srbije trenutno aktivni požari na pet lokacija i naveo da je jutros u 7 sati ugašen požar kod Ušća.
Novo istraživanje NSPM: Glavna promena - porasla podrška Studentskoj listi
09.08.2026.•
38
Nova srpska politička misao (NSPM) objavila je novo, julsko istraživanje javnog mnjenja uz propratni tekst glavnog istraživača i urednika NSPM Đorđa Vukadinovića.
Agroanalitičar: Država nema pare da prizna, ali su štete u poljoprivredi ogromne
09.08.2026.•
17
Toplotni talas i dugotrajna suša već ostavljaju ozbiljne posledice po poljoprivredu u Srbiji.
Komentari 7
Vlada
Samo da neko konačno sprovede lustraciju,ali za 26 godina unazad !
Čistač
С.m
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar