Gavrilović: Povratak izabranih članova Saveta REM-a bio bi prilika za borbu
Rodoljub Šabić, Mileva Malešić, Ira Prodanov Krajišnik i Dubravka Valić Nedeljković podneli su ostavke u novembru 2025. godine zbog nezadovoljstva što Skupština Srbije nije izabrala svih devet članova Saveta.
Foto: Screenshot (YouTube/NOVA S)
Njima je problematično to što je izostao izbor člana iz reda kandidata koje predlažu nacionalne manjine, piše N1.
Njih četvoro moraju da uđu u Savet i da traže ostavku direktorke REM-a, da preispitaju ugovor i konkurs po kome je posao dobila Olivera Zekić, kao i ko vrši monitoring medija, smatra izvršni direktor BIRODI Zoran Gavrilović.
"Dok se čeka rasplet situacije oko izbora članova Saveta REM-a, BIRODI se redovno obraća REM-u", kaže Zoran Gavrilović.
"Jedan osnov jeste kršenje Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga, i tu je procenat odgovora ispod 10 odsto. Tražili smo takođe informacije koje se tiču samog rada REM-a. Poslednje što smo tražili jeste ugovor i konkurs koji se tiču izbora aktuelne službenice za odnose sa javnošću Olivere Zekić, koja je kao članica Saveta REM-a glasala za izbor aktuelne direktorke REM-a, da bi nakon toga ta direktorka dala posao Oliveri Zekić, nakon toga što je prestala da bude članica Saveta REM-a", rekao je on.
Treća vrsta informacija koju traže je baza podataka REM-a, što su informacije od javnog značaja.
"Međutim, REM je tvrdio da to ne mogu da izvedu tehnički, da su sve što imaju stavili na sajt. U principu, REM nije poštovao zakon", naveo je on.
Mediji u Srbiji krše pravila nekažnjeno
Juče su poslali zahtev REM-u da postupe po analizi koju je BIRODI sproveo, popisali su tekstove i priloge u kojima se pominje reč "ustaša".
"U nekima od njih, a pre svega na televiziji Informer, deo građana Srbije se naziva ustašama, odnosno povezuje sa ustaštvom, sa ustaškim političarima iz Hrvatske. Ok, REM ne sme da postupa kako mediji izveštavaju o Aleksandru Vučiću, što je isto kršenje navedenog pravilnika. Hoćemo da vidimo da li u Srbiji postoji toliko države da jedno državno telo može da sankcioniše medij koji svoje građane naziva ustašama", kazao je Gavrilović.
Suštinska funkcija REM-a je da obezbedi primenu člana 51. Ustava Republike Srbije, koji svima građanima Srbije garantuje istinito, potpuno, blagovremeno i tačno informisanje.
"U medijskim zakonima imamo član koji govori da pružalac medijskih usluga mora da svoj program emituje tako da nema vređanja i nema govora mržnje. I kada gospođa Olivera Zekić kaže da REM ne treba da uređuje medije, ja se potpuno slažem s tim. REM ne treba da uređuje medije; REM mora da se stara o primeni Zakona o elektronskim medijima, mora da se stara o primeni podzakonskih akata i Pravilnika", naveo je on.
Da bi građani doneli odluku o tome za koga će da glasaju, oni treba da budu informisani, zbog čega mediji moraju biti slobodni i otvoreni za debatu.
"I zato je REM jako bitan, i zato je moje mišljenje, ma kakva ovo sada pravna zavrzlama bila oko ovog, da članovi Saveta REM-a koji su izabrani moraju da uđu unutra i da započnu borbu. Jer sloboda i vladavina prava se osvajaju", naveo je on.
"Mora institucionalna borba, da ne dođemo u situaciju u kojoj mogu izbiti ozbiljni konflikti"
Režim Aleksandra Vučića, smatra Gavrilović, počiva na uništavanju javnosti i urušavanju institucija.
"Javnost je izašla na ulice, mi sada uz pomoć te javnosti moramo da radimo na obnavljanju institucija, pritiskom, insistiranjem na procedurama. Znači, ništa revolucionarno, samo insistiranje na procedurama. I zato smo mi iz BIRODI otvorili ovu temu: da li jedan medij može nekažnjeno da deo građana Srbije naziva ustašama?", rekao je on.
"Kad su institucije poništene, građani su na ulici i besni, i tako dovodite Srbiju u situaciju da može da dođe do ozbiljnih konflikata. I zato mislim da je jako bitna institucionalna borba", upozorio je on.
"Zekić, neformalna šefica REM-a i šampionka zamene teza"
Oliveru Zekić je nazvao "neformalnom šeficom REM-a".
"Direktorka se ne vidi. Ali imate osobu koja ide po televizijama i YouTube kanalima, bavi se N1 i Novom, a ne bavi se odgovornostima REM-a. Ja zaista ne znam ko je tu ženu mogao da zaposli posle činjenice da je zbog njenog postupanja REM-u skraćen mandat. Zato mislim da ovo četvoro ljudi mora da uđe u Savet REM-a i da traže ostavku direktorke REM-a, da preispitaju ugovor i kako je dobila posao Olivera Zekić", kazao je.
Gavrilović dodaje da je takođe jako važno preispitivanje i revizija rada Službe za nadzor i monitoring REM-a.
"Kako oni monitorišu medije ako oni ne vide da na Informeru i Pinku, u jutarnjem programu, pre svega kod Sarape, deo građana Srbije naziva ustašama?", pitao je.
Olivera Zekić je takođe rekla da se "opstrukcija REM-a koristi za usporavanje evropskog puta Srbije". Gavrilović kaže da je Zekić "šampionka zamene teza".
"Kad pogledate izveštaje ODIHR-a poslednjih godina, u svima piše da je REM pasivan i da ne radi svoj posao. A REM ne radi svoj posao otkad je Olivera Zekić došla na čelo Saveta REM-a", dodao je.
"Ako ostavimo Srbiju ličnoj vlasti Aleksandra Vučića, postaćemo delikventno područje"
Ponavlja da bi povratak izabranih članova, koji su podneli ostavke i formiranje Saveta REM-a od osam članova ipak bio pomak u dobrom pravcu i prilika za borbu.
Vučić bi, nastavlja, bio srećan da REM-a nema, da on ostane "mrtva institucija".
"I da prosto on može da kaže: 'Eto, ja sam hteo, a vi niste hteli'. Izgubićemo šansu da se borimo. Srbija je jedna vrsta EU delinkventa koji dobija od Evropske unije pare da bi se 'reformisao'. Ona uzima pare, a ne sprovodi reforme. I ukoliko i Evropska unija, ali i mi odavde, ovu državu koja je zarobljena od strane lične vlasti Aleksandra Vučića, ostavimo Aleksandru Vučiću, mi ćemo postati ono što se u sociologiji zove delinkventno područje, gde nećemo imati razliku između javnih funkcionera i kriminalaca. I to je ono što mene kao građanina i sociologa plaši, jer su izolacija i samoizolacija ambijent u kome Aleksandar Vučić odlično pliva, uz pomoć kineskih i ruskih para", zaključio je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tri napada na advokate u mesec dana: Zašto je važnije koga je branio, nego ko ga je napao?
08.07.2026.•
0
Tri napada na advokate za manje od mesec dana, jedan pokušaj provale u advokatsku kancelariju, dva fizička napada na advokate na ulici.
Od početka godine 42 mladih poginulo u saobraćaju, svaki šesti vozač pod dejstvom alkohola
08.07.2026.•
3
U Srbiji su od početka godine 42 mlade osobe izgubile život u saobraćajnim nesrećama, izjavio je v.d. direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije Branko Stamatović.
FOTO Trampov duhovni savetnik dodelio Vučiću "Titulu duhovnog diplomate"
08.07.2026.•
1
Verski analitičar Draško Đenović izjavio je da je poseta pastora Evanđelske crkve i duhovnog savetnika Donalda Trampa Srbiji beznačajna, kao i titula "duhovnog diplomate" koju je Mark Berns dodelio Aleksandru Vučiću.
Zabranjen ulazak dvojici novinara iz Crne Gore u Srbiju: Po kom osnovu i šta stoji iza toga?
08.07.2026.•
0
U prethodnih nedelju dana, dvojici novinara iz Crne Gore zabranjen je ulazak u Srbiju. Država je takve mere primenila nakon što su crnogorske vlasti zabranile ulazak u zemlju glavnom uredniku tabloida Informer.
SNS izborna lista će se zvati "Ujedinjena Srbija", a društvo nikad podeljenije
08.07.2026.•
21
Srbija se suočava sa izuzetno kompleksnim, višeslojnim i dubokim podelama u kojoj postoji nepremostiv jaz između vladajućih struktura i opozicije, u kojoj je jedan sloj građana ogoljeno povlašćeniji od drugih.
Evropski parlament usvojio Rezoluciju o Srbiji: Osam zemalja protiv otvaranja Klastera 3
08.07.2026.•
25
Evropski parlament usvojio je danas rezoluciju u Srbiji.
Momčilo Perišić pušten na slobodu
08.07.2026.•
4
Nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić pušten je na slobodu nakon što je odslužio više od dve trećine četvorogodišnje zatvorske kazne na koju je pravosnažno osuđen zbog špijunaže.
Meteorolog RHMZ-a: Prognoze o temperaturama od 50 stepeni nemaju uporište u struci
08.07.2026.•
4
Svako približavanje toplotnog talasa ili nestabilnog vremena praćeno je senzacionalističkim naslovima koji najavljuju "pakao",
Više od 500 prijava za jedan dan stiglo preko platforme "Prijavi-reši": Rupe na putevima, deponije...
08.07.2026.•
3
Pokret "Kreni-promeni" saopštio je da je za samo 24 sata od pokretanja platforme "Prijavi-reši" primljeno više od 500 prijava građana iz gradova i opština širom Srbije.
Poslanik Evropske narodne partije o Srbiji: Napredak ka EU zahteva dela, a ne izjave
08.07.2026.•
0
Poslanik Evropske narodne partije u Evropskom parlamentu Davor Ivo Štir (Stier) ocenio je danas da evropski put Srbije ostaje otvoren, ali napredak zahteva dela, a ne izjave.
Brojna pitanja u slučaju Senjaka i Veselina Milića - jedno od njih da li će biti vraćen na mesto načelnika
08.07.2026.•
16
Govoreći o slučaju Senjak, penzionisani major MUP i bivši pripadnik SBPOK Predrag Simonović za N1 je rekao da mu nije jasno zašto Tužilaštvo za organizovani nije preuzeo predmet, nego postupa Više javno tužilaštvo.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - tu je i poklon
08.07.2026.•
15
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Potpuna zabrana pušenja, čisti voda i vazduh, više zelenih površina: Kako do boljeg zdravlja građana
08.07.2026.•
28
Nedavno su pojedini mediji preneli objavu sa društvenih naloga samoorganizovane grupe studenata iz Beograda, navodeći da su "Studenti u blokadi objavili plan za zdravstvo u pet tačaka".
Amandmani na rezoluciju o Srbiji - o zvučnom topu, saradnji sa Komunističkom partijom Kine...
08.07.2026.•
8
Evropski parlament izražava žaljenje zbog kampanje da se učesnici protesta 15. marta 2025. u Beogradu lažno optuže da su simulirali upotrebu "zvučnog topa".
Srbija mahnito usvaja zakone da udovolji EU: "Vlast Uniju vidi kao bankomat, a ona nas kao kamen u cipeli"
08.07.2026.•
24
Nakon višegodišnje stagnacije u procesu evrointegracija, vlast u Srbiji deluje rešena da nadoknadi propušteno.
Poslanici Skupštine Srbije i danas o 18 tačaka dnevnog reda
08.07.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas u 10 časova objedinjenu načelnu raspravu o 18 tačaka dnevnog reda vanrednog zasedanja.
Tužilaštvo o napadu na advokata Danka Cvejića: U toku prikupljanje dokaza, policija radi na slučaju
07.07.2026.•
4
Treće osnovno tužilaštvo za Insajder navodi da su po nalogu tužilaštva pripadnici Uprave kriminalističke policije izvršili uviđaj na licu mesta gde je više N.N. lica nanelo telesne povrede advokatu Danku Cvejiću.
Kos: Ne želimo da Srbija zaostaje, Komisija ponovo predložila otvaranje Klastera 3
07.07.2026.•
31
Komesarka Evropske unije Marta Kos je tokom rasprave u Evropskom parlamentu o Srbiji poručila da je komisija obnovila svoje preporuke Savetu da se otvori Klaster 3 u pregovorima sa Srbijom.
Komentari 2
zgađen
gradjaninX
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar