Inicijativa mladih postavila instalaciju "Cvet koji ostaje" u Beogradu povodom godišnjice Srebrenice

Inicijativa mladih za ljudska prava saopštila je danas da su njeni aktivisti i aktivistkinje "ugradili 11 srebreničkih cvetova kao vid memorijala u Srebreničkoj ulici u Beogradu, pod nazivom 'Cvet koji ostaje'.
"Cvetovi su napravljeni od dugmadi, koja asociraju na pronađene materijale u masovnim grobnicama gde su žrtve tajno zakopane", navela je inicijativa.     
 
Kako je objašnjeno, "Cvet Srebrenice (cvet 'Sećanje') je vizuelni simbol stradanja Bošnjaka u Srebrenici. Sastoji se od tri elementa: bela boja latica predstavlja nevinost žrtava, zelena boja u središtu označava nadu, dok 11 latica simbolizuje 11. jul 1995. godine.
Takođe i da će "u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka deset žrtava". 
 
Kako je ranije potvrdila potparolka Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine Emza Fazlić, ove godine konačan smiraj pronaći će žrtve koje su u trenutku ubistva imale između 20 i 56 godina.
Inicijativa je pozvala građane i građanke da joj se pridruže na komemoraciji žrtvama večeras od 20 sati na Trgu Republike u Beogradu gde će paljenjem sveća obeležiti 11. jul u Srbiji kao Međunarodni dan sećanja na žrtve u Srebrenici. 
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Plaćač poreza

    12.07.2026 13:32
    Ustav Republike Srbije, član 16, stav 2:
    Genocid presuđen po međunarodnom pravu se neposredno prenosi i proizvodi zakonsko dejstvo u pravnom sistemu Srbije.
    Krivični zakonik Srbije, član 387, tačka 5:
    Negiranje genocida se kažnjava zatvorom od 6 meseci do 5 godina.
  • Particulare matter

    12.07.2026 11:48
    Škorpioni su 17. jula u Trnovu ubili šestoro. Da nije bilo onog snimka, nikada ne bi bili procesuirani. Tačnije, da se nije pojavio u medijima, jer tužilaštvo je već imalo ovaj snimak i nije reagovalo, Škorpioni su se slobodno kretali po Srbiji.
    Pogidnuta je optužnica i osuđeni su. Ko im je dao naređenje, ko im je iz Srbije slao nauružanje, hranu i iopremu, i otkud pop da ih blagosilja kad idu u pohode, to nismo saznali. Rečeno je da su nezavisna paravojna formacija van teritorije Srbije. Ipak znamo da su delovali i nakon toga, u Srbiji. Osuđeni su i za masakr žene i dece u Podujevu '99 godine.
  • Nick

    11.07.2026 19:45
    Nije to nikakva "priča", tamo je izvršen zločin. Što ne znači da je to jedini zločin, ali na ovaj datum se priča o njemu i podseća, da ne padne u zaborav. A ni jedan zločin ne sme da se zaboravi. Na Balkanu ima toga i previše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prevoznici najavili blokade graničnih prelaza

Udruženje prevoznika Međunarodni transport najavilo je danas blokade graničnih prelaza prema EU, čemu će 31. avgusta prethoditi mirno okupljanje ispred sedišta Delegacije EU u Beogradu.