RERI: Sud poništio studiju, Inspekcija da zabrani rad postrojenja Linglonga u Zrenjaninu
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu saopštio je da je Upravni sud poništio rešenje na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu Linglongu za izgradnju proizvodnih pogona.
Sud je odlučivao po tužbi RERI-ja i Građanskog preokreta i ta presuda potvrđuje da je Linglong izgradio značajan deo fabrike na osnovu nezakonito sprovedenog postupka procene uticaja, navodi se u saopštenju.
RERI je podneo zahtev za vanredni inspekcijski nadzor Gradskoj upravi Zrenjanina zahtevajući da zabrani rad objekata u okviru fabričkog kompleksa, jer kompanija trenutno ne poseduje važeću saglasnost na studiju.
Gradska uprava Zrenjanina je početkom oktobra 2020. godine kompaniji Linglong dala saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje kompleksa objekata proizvodnih pogona za proizvodnju pneumatika sa pratećom infrastrukturom.
Na taj način kompaniji je omogućeno da započne izgradnju objekata koji uključuju proizvodne pogone kamionskih i autobuskih guma, putničkih guma, guma za vozila van druma, tri skladišta za sve vrste guma i skladište opasnog otpada.
"Mere i uslovi zaštite životne sredine iz studije nikada i nisu bile 'ugrađene' u deset građevinskih dozvola za ovaj deo fabričkog kompleksa. One su izdate bez priloženog rešenja o davanju saglasnosti na studiju, koje mora biti sastavni deo građevinske dozvole", piše u saopštenju RERI-ja.
Neke dozvole su, kako je navedeno, izdate i pre nego što je rešenje doneto, na osnovu neobavezujuće studije koja je naknadno izmenjena.
"Upravni sud je poništio rešenje i iz brojnih proceduralnih razloga, između ostalog ukazujući da Gradska uprava Zrenjanina ne obrazlaže razloge zbog kojih nisu uvažene neke od naših primedbi, kao i da se ne može zaključiti u kakvom sastavu i na koji način je tehnička komisija odlučivala", kazala je pravna savetnica u RERI-ju Hristina Vojvodić.
Dodala je da je sud naveo da ne postoje dokazi u spisima predmeta da je studija na adekvatan način izložena na uvid javnosti, na šta su, kako je istakla, u tužbi i ukazali.
"Procena uticaja na životnu sredinu za ceo fabrički kompleks nikada nije urađena, zbog čega je, između ostalog, RERI sve odluke nadležnih organa donete u postupku procene uticaja na životnu sredinu osporio pred Upravnim sudom", piše u saopštenju.
Advokatica RERI Ljubica Vukčević je podsetila da postupci pred Upravnim sudom za fabrički kompleks Linglonga traju više od četiri godine, iako je reč o pitanjima koja se odnose na zaštitu životne sredine, sa visokim stepenom rizika po životnu sredinu, ali i zdravlje stanovništva.
"Upravni sud nalazi da postupci vezani za zaštitu životne sredine ne spadaju u kategorije 'naročito hitnih' ili 'hitnih' postupaka. Dakle, utisak je da ovi predmeti nisu od primarnog značaja za postupanje i odlučivanje Upravnog suda, već će se oni rešavati 'kada dođu na red'", rekla je Vukčević.
U saopštenju je istaknuto da bi kompanija Linglong trebalo da obustavi sve aktivnosti do donošenja odluke u ponovljenom postupku procene uticaja, imajući u vidu da se postrojenja ne mogu koristiti ukoliko ne postoji važeća saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Prelazi Bački Vinogradi i Horgoš 2 od 1. maja radiće 24 časa dnevno
23.04.2026.•
2
Granični prelazi Bački Vinogradi - Ašothalom i Horgoš 2 - Reske 2 od 1. maja radiće 24 časa dnevno, saopštila je mađarska policija.
Mesec dana pritvora mladiću koji je sekirom usmrtio muškarca, pa njegovo telo zapalio u Hrtkovcima
23.04.2026.•
1
Viši sud u Sremskoj Mitrovici odredio je pritvor do 30 dana A. Đ. (19), osumnjičenom da je u toku noći 19. aprila sekirom usmrtio 48-godišnjeg muškarca.
Menja se režim saobraćaja na više deonica u Vojvodini - zbog kontrole signalizacije
22.04.2026.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen danas, 23. aprila i sutra, 24. aprila na deonicama Sremska Mitrovica - Kuzmin, Kuzmin - Ruma i Pećinci - Šimanovci.
Vozovi počeli da saobraćaju preko novog mosta na Tamišu
22.04.2026.•
9
Na novom mostu kod Tomaševca na pruzi Zrenjanin - Ovča - Zrenjanin ponovo je uspostavljen putnički železnički saobraćaj, saopštio je "Srbijavoz".
Štrajk upozorenja u nemačkoj fabrici MTU u Novoj Pazovi, rad obustavljen na sat vremena
21.04.2026.•
17
Radnici nemačke firme MTU Maintenance u Novoj Pazovi obustavili su rad danas između 12 i 13 časova.
Mladić sekirom ubio muškarca, pa njegovo telo spalio u Hrtkovcima
21.04.2026.•
1
Policija Rume i Sremske Mitrovice uhapsila je A. Đ. (19) zbog sumnje da je u toku noći, 19. aprila, nakon svađe i fizičkog sukoba, sekirom ubio muškarca (47).
Pastor: Ne stidim se što sam podržao Orbanov Fides, neću dozvoliti lov na političare SVM
21.04.2026.•
74
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je se ta stranka ne stidi što je podržala koaliciju Fides-KDNP, koja je poražena na nedavno održanim izborima u Mađarskoj.
Preminula novinarka i urednica portala Zrenjaninski Nadica Jakovljev
21.04.2026.•
0
Novinarka i urednica portala Zrenjaninski Nadica Jakovljev preminula je u ponedeljak, u 64. godini.
Odgovor advokata na tekst o SLAPP presudi portalu IN Medija
21.04.2026.•
0
Advokat Vladimir Ališić uputio je odgovor na tekst objavljen na sajtu 021.rs pod naslovom "Nova SLAPP presuda protiv IN Medije - moraju da plate više od 300.000 dinara.
Uhapšen muškarac u Subotici: Na ulici nožem napao poznanika
20.04.2026.•
0
Subotička policija je identifikovala i uhapsila S.N. (26) iz Subotice, zbog sumnje da je pokušao ubistvo.
Dva vozača u Novom Sadu zaustavljena sa više od dva promila alkohola u krvi
20.04.2026.•
0
U periodu od 17. do 19. aprila, na području Južnobačkog okruga, dogodilo se 26 saobraćajnih nezgoda u kojima je šest osoba zadobilo teške povrede, a 19 je lakše povređeno.
Orban pred izbore mađarskim organizacijama u Vojvodini uplatio 12 miliona evra preko državne fondacije
20.04.2026.•
29
Stranka Fides je vojvođanskim mađarskim organizacijama, preko mađarske državne Fondacije Betlen Gabor, uplatila nešto više od 12 miliona evra u periodu od pet nedelja, od 19. februara do 26. marta ove godine.
Otvoren novi železnički most na Tamišu, između Orlovata i Tomaševca
20.04.2026.•
19
Novi železnički most preko reke Tamiš, između Orlovata i Tomaševca, dužine 120 metara, u čiju je gradnju uloženo 12,5 miliona evra, otvoren je danas.
Uhapšen dvojac iz Bačke Palanke: U gepeku automobila imali pištolj sa šest metaka
20.04.2026.•
3
Policija u Bačkoj Palanci uhapsila je R. P. (23) i L. K. (21) iz ove opštine zbog nelegalnog oružja.
Nagovorio Srbobranca da za 500 evra zapali kombi meštaninu Žablja
20.04.2026.•
2
D. D. (28) iz Srbobrana uhapšen je zbog izazivanja opšte opasnosti, dok je M. G. (38) iz Žablja uhapšen zbog podstrekavanja.
Zaposleni u zrenjaninskoj firmi uhapšen zbog pronevere: Prisvojio tri miliona dinara
20.04.2026.•
0
M.M. (45) je uhapšen zbog pronevere u obavljanju privredne delatnosti.
Nova šansa da nekome pomognete: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i drugim mestima u Vojvodini
19.04.2026.•
1
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Podignuta optužnica za pokušaj teškog ubistva u Pančevu
19.04.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Pančevu je podiglo optužnicu protiv L. M. (40) iz Aranđelovca zbog sumnje da je 7. jula prošle godine u Pančevu iz pištolja, za koji nema dozvolu, ranio J.B.
U Vrdniku uhapšena osoba, zaplenjeno oko 450.000 psihoaktivnih tableta
18.04.2026.•
3
Policija je u Vrdniku uhapsila jednu osobu zbog sumnje izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
SNS osudio preteće poruke opozicionom odborniku iz Bačke Topole
18.04.2026.•
9
Opštinski odbor Srpske napredne stranke osudio je preteće poruke koje su ispisane na vratima porodičnog stana opozicionog odbora dr Petera Červenaka iz Zeleno-levog fronta.
Krali parfeme i hranu iz prodavnica u Vrbasu i Bačkoj Palanci
17.04.2026.•
1
Policija je rasvetlila pet slučajeva krađa u Vrbasu i Bačkoj Palanci.
Komentari 11
Gorski
bole
Cek da vidim...
25.12.2024 • 08:52
Ekoloska katastrofa u najavi
Ja, kao obican gradjanin, imam informaciju od osobe koja je kontrolisala elektro-instalacije prilikom procene izdavanja upotrebne dozvole da je katastrofalno odradjen posao u tom domenu i da osoba nije htela da potpise saglasnost. Sutradan je firma za koju osoba radi pozvana od strane gradonacelnika sa pretnjom da potpise inace vise nece dobiti nijedan posao. Zamislite ako se nesto desi u takvoj fabrici usled pozara. Nece ZR samo biti zatrovan...
A šta ti je to čudno isto ti je i za promenadu.
Moraš da potpišeš ali zato dobiješ ugovore sa državnim firmama.
E sada popto nema posledica...
Cek da vidim...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar