
Kompleks železničke stanice u Somboru postaje kulturno dobro
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture objavio je da je pristupio izradi predloga za utvrđivanje kompleksa železničke stanice i parka u Somboru za nepokretno kulturno dobro.
Kako su naveli u zavodu, kompleks železničke stanice u Somboru važan je primer industrijske arhitekture druge polovine 19. i početka 20. veka, piše soinfo.org.
"Nastao 1870/71. godine u okviru prvog velikog gradskog parka Sombora, ovaj železnički čvor veoma je značajan za urbanističku i industrijsku istoriju grada. Čine ga glavna zgrada železničke stanice, ložionica, depo, upravna zgrada, vodotoranj i prateći objekti", navodi se.
Kako se dodaje, arhitektonski, objekti kombinuju elemente industrijske arhitekture i tradicionalnih građevinskih tehnika, sa dominantnom upotrebom opeke.
"Parkovsko uređenje ispred železničke stanice dodatno ističe značaj ovog prostora za urbanu kulturu Sombora. Iako je delimično devastiran, kompleks je zadržao svoj istorijski značaj i funkcionalnu vrednost, zbog čega je Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture pristupio izradi predloga za utvrđivanje kompleksa železničke stanice i parka u Somboru za nepokretno kulturno dobro", piše u objavi Pokrajinskog zavoda.
Nepokretno kulturno dobro je materijalno dobro koje ima poseban kulturni, istorijski ili društveni značaj, te podleže zakonskoj zaštiti radi očuvanja baštine za buduće generacije.
U centralni registar pri Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture trenutno je upisano 2.658 nepokretnih kulturnih dobara širom Srbije. Od toga je na teritoriji grada Sombora do sada evidentirano 37 nepokretnih kulturnih dobara.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Hapšenje zbog prodaje droge u Vrbasu
16.10.2025.•
0
Policija je u Vrbasu uhapsila F.Š. (18) iz tog mesta.
Iz saobraćaja isključeno 13 vozača u Južnobačkom okrugu
16.10.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se sedam saobraćajnih nezgoda u kojima su dve osobe zadobile teške povrede, a dve su lakše povređene.
Izložba fotografija i tribina u nedelju u Bačkom Petrovcu
16.10.2025.•
0
Nova izložba fotografija u Bačkom Petrovcu, održaće se u nedelju, 19. oktobra, u parku Zuske Medveđove, na istom mestu gde je bila prikazana i prva izložba.
Uhapšen osumnjičeni za bacanje bombe na ugostiteljski objekat u Zrenjaninu
16.10.2025.•
0
Tridesetpetogodišnji D. J. uhapšen je zbog sumnje da je bacio bombu na ugostiteljski objekat u Zrenjaninu.
Od petka do nedelje se menja režim saobraćaja u delu Vojvodine zbog biciklističke trke
16.10.2025.•
1
Režim saobraćaja biće izmenjen u delu Vojvodine od petka, 17. oktobra do nedelje, 19. oktobra zbog Međunarodne biciklističke "Trke kroz Srbiju".
Od subote se menja režim saobraćaja kod nadvožnjaka u petlji Sremska Mitrovica
16.10.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen od subote, 18. oktobra na deonici od petlje Sremska Mitrovica do petlje Ruma, kod natputnjaka u petlji Sremska Mitrovica.
Krali mermerne vaze sa grobova u Bečeju i Bačkom Gradištu
16.10.2025.•
1
Bečejska policija rasvetlila je više krađa počinjenih na katoličkim grobljima u Bečeju i Bačkom Gradištu.
Ukrao veću količinu zlatnog nakita iz kuće u Vajskoj
16.10.2025.•
1
Policija u Baču rasvetlila je tešku krađu i uhapsila Đ. A. (38) iz okoline Bačke Palanke.
Protest "Protiv smrada grada i zagađenja reke Krivaje" u petak u Bačkoj Topoli
16.10.2025.•
2
Protestni skup "Protiv smrada grada, zagađenja reke Krivaje 2025" održaće se u petak, 17. oktobra na platou ispred Robne Kuće "Panda" u Bačkoj Topoli.
Studenti traže podršku: Pridružite se dočeku u Inđiji
16.10.2025.•
2
Studenti stižu u Inđiju 30. oktobra – građani mogu pomoći donacijama, smeštajem ili podrškom u dočeku.
Dvojica mladića razbijala tezge na somborskoj pijaci i iz njih odnosila stvari
16.10.2025.•
0
Somborska policija podnela je krivične prijave protiv L. J. (18) i A. L. (19) zbog teške krađe i uništenja i oštećenja tuđe stvari.
Dve kineske fabrike stižu u Inđiju: Tehron i Mindt Holding
15.10.2025.•
6
Kineske kompanije Tehron i Mindt Holding otvoriće farbike u Inđiji, čime se stiču uslovi za 2.500 novih radnih mesta, najavio je predsednik te opštine Marko Gašić.
VIDEO Spasavaju živote i imovinu, a vatrogasni kamion im star 60 godina: DVD Maradik treba vašu pomoć
15.10.2025.•
8
Dobrovoljno vatrogasno društvo Maradik ove godine proslavlja 90 godina postojanja, ali opstaje u teškim uslovima - staro vozilo i oskudna oprema otežavaju rad.
Sajam zapošljavanja sledeće srede u Vršcu
15.10.2025.•
0
Sajam zapošljavanja održaće se u sredu, 22. oktobra u kongresnoj sali hotela "Srbija" u Vršcu.
Zbog sanacije putno-pružnog prelaza: Menja se režim saobraćaja u Pančevu
15.10.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen u četvrtak, 16. oktobra na deonici Pančevo (Kovin) - Kovin (Bela Crkva).
Prvi okrug izvrsnosti za lešnik biće u Zapadnoj Bačkoj
15.10.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najavio je formiranje radne grupe za razvoj prvog okruga izvrsnosti za lešnik u zapadnoj Bačkoj.
Automobil udario ženu u selu kod Sombora: Preminula na licu mesta
15.10.2025.•
2
Jedna osoba poginula je sinoć u saobraćajnoj nesreći u selu Obzir kod Sombora.
Danas radovi kod Lazareva: Menja se režim saobraćaja
15.10.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen danas, 15. oktobra na deonici Zrenjanin (Sečanj) - Sutjeska (Sečanj), kod Lazareva.
Iz saobraćaja isključeno 13 vozača u Južnobačkom okrugu
14.10.2025.•
0
U protekla 24 sata, na području Južnobačkog okruga, dogodilo se devet saobraćajnih nezgoda u kojima su dva lica zadobila teške, a deset lake telesne povrede.
Put između Sombora i Kljajićeva zatvoren do polovine novembra
14.10.2025.•
1
Saobraćaj na putu između Sombora i Kljajićeva obustavljen je do polovine novembra.
Uhvaćeni u nelegalnom ribolovu u Srbobranu, pa vređali i pretili ribočuvarima
14.10.2025.•
6
Policija će podneti krivične prijave protiv tri osobe zbog nelegalnog ribolova.
Komentari 5
TNK3025
Somborac
Fićo
U Novom Sadu palo i pobilo ljude, ali zarada od korupcije traži žrtve.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar