Nadležni uslišili molbu Petrovaradinca da se ne širi zelena površina: Šta donosi novi plan?
Plan generalne regulacije Petrovaradina ovog petka će se naći pred odbornicima Skupštine grada. Njegovim usvajanjem otvara se prostor za realizaciju mnogih novina.
Foto: 021.rs
Kao što je 021.rs pisao tokom javnog uvida, samo neke od novina su novi most na Dunavu, stambena zona na Trandžamentu, sportski park i brojne javne ustanove. Pojedine ideje su stare, odnosno prenose se iz plana u plan.
Komisija za planove je krajem avgusta razmatrala svih 47 primedbi uredno dostavljenih tokom javnog uvida. Najviše primedbi dostavili su građani, ali su tu i pojedini preduzetnici zainteresovani za stambenu gradnju.
Veliki problem u Petrovaradinu imaju građani koji žive u objektima koji uživaju neku vrstu zaštite, a na kojima ne smeju da menjaju namenu, niti izgled. Komisija je tako dobila primedbu građanina koji se protivi planiranju škole u Malinovoj ulici.
"Već trideset godina nas stopirate i ne dozvoljavate bilo kakve radnje i onemogućujete da raspolažemo svojom privatnom imovinom", poručuje ovaj građanin. U primedbi se takođe napominje da su komšije na desnoj strani Malinove ulice dobili rešenje o eksproprijaciji za potrebe proširenja škole, a on je iz toga izuzet. Komisija nije prihvatila njegovu primedbu.
Pojedinci - građani, ali i firme, tražili su veće spratnosti na svojim objektima u nezaštićenim delovima Petrovaradina, čemu se komisija mahom nije protivila.
Stigao je niz primedbi za jednu parcelu u Preradovićevoj, na kojoj su kuće pod zaštitom u dosta lošem stanju. Građani u primedbi traže da se na njihovim kućama omogući veća spratnost, kako bi neki investitor eventualno imao ekonomsku korist da pokrene postupak skidanja zaštite, da otkupi imovinu i da ih "reši bede". Međutim, komisija je odbila ovu primedbu jer je reč o parceli u blizini Starog Majura, najstarijeg dela Petrovaradina.

Jedna građanka uložila je primedbu zbog parcela na kojima je sagrađena zgrada Ciglane "Sloga", a u kojoj su radnici otkupili stanove. Iako je ovaj objekat izgrađen pre nekoliko desetina godina, i dalje nije upisan u katastar.
"Iako je IGM Sloga imalac prava na objektu, po vrsti prava držalac, a svojina je državna Republike Srbije. Treba ostaviti bar neku nadu stanarima da mogu ostvariti svoja prava i uknjižiti stanove koji se nalaze u tom objektu", kaže građanka u primedbi, kojom predlaže da se postojeći objekat zadrži u svojim gabaritima i da se planirana regulacija koriguje na način da obilazi postojeći izgrađeni objekat na parceli i na taj način da se ostavi mogućnost za ozakonjenje. Komisija za planove smatra da primedba nije osnovana.
Interesantnu primedbu podneo je jedan od stanara u Preradovićevoj, koji je ukazao da komisija ne treba da planira proširenje zelene površine u delu Preradovićeve, odnosno rušenje objekata u Preradovićevoj 26-30 "jer će Grad Novi Sad biti u obavezi da mu isplati naknadu od nekoliko stotina hiljada evra".
On smatra da "ne postoji razlog da se poveća zelena površina u centru Petrovaradina jer je Preradovićeva ulica od Molinarijevog parka do centra sa drvoredom i širokim pojasom zelenila koji potpuno zadovoljava potrebe stanovnika ovog dela Petrovaradina". U primedbi se navodi i da njegova porodica planira obnovu nekih objekata na parceli, za potrebe stanovanja. Komisija je prihvatila njegovu primedbu, odnosno odustaće od planiranog proširenja zelenila.
Jedna građanka je u primedbi navela da je primetila da su njene komšije podigle sprat više nego što je planski predviđeno. S druge strane, ona je čekala donošenje ovog plana, koji ne nalaže gradnju ništa višu od prizemlja, dva sprata i potkrovlja, odnosno prizemlja, sprata i potkrovlja.

Naime, njen komšija je na parceli na kojoj je predviđen najviše jedan sprat već podigao sprat više, te ova građanka traži da se veća spratnost dozvoli kako bi i ona mogla pogodnije da gradi. Međutim, komisija je odbila njenu primedbu, bez većih komentara na nelegalnu gradnju njenog komšije.
Takođe, nekoliko građana je tražilo da se na tri parcele odustane od zaštitnog zelenila i da namena na tom delu bude porodično stanovanje, ali je komisija ovo odbila jer je reč o parcelama koje se nalaze u nebranjenom pojasu Rokovog potoka, u zoni zaštite nasipa i pruge.
Stigla je i primedba jedne građanke koja je predložila da budući pešački prolaz u Medulićevoj ulici nosi ime tragično nastradale Nine Rađenović, kao i da se saobraćajnom signalizacijom ukaže na bezbednost u saobraćaju na ovoj saobraćajnici. Komisija je delimično prihvatila njenu primedbu.
Ovaj obiman plan obuhvata Petrovaradin sa sremske strane grada i deo u zoni planiranog mosta na trasi nekadašnjeg Mosta Franca Josifa. U opisu postojećeg stanja, gradski urbanisti navode da je ceo Petrovaradin, a posebno zona zaštitnog kulturnog nasleđa, "pod velikim izazovima trendova savremenog razvoja".
Detaljnije o svemu što se planira u Petrovaradinu u narednim godinama, pa i decenijama, čitajte u našem tekstu na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
NDNV o razbijanju automobila sina Dinka Gruhonjića: On više nije bezbedan u Srbiji
21.06.2026.•
5
Nezavisno društvo novinara Vojvodine osudilo je u saopštenju razbijanje automobila Davida Gruhonjića, sina Dinka Gruhonjića, profesora Univerziteta u Novom Sadu i programskog direktora NDNV-a.
Sinu Dinka Gruhonjića razlupan automobil na Limanu
21.06.2026.•
9
Automobil sina novinara i univerzitetskog profesora Dinka Gruhonjića Davidu Gruhonjiću polupan je i teško oštećen na parkingu na Limanu.
Sutra u Novom Sadu mogući pljuskovi, temperatura sledeće nedelje opet i do 35 stepeni
21.06.2026.•
0
Ponedeljak će u Novom Sadu biti minimalno svežiji i očekuju se pljuskovi sa grmljavinom.
Vučić: U Novom Sadu juče bio omanji skup ljudi koji žive u svom balonu i maštaju da će se pitati nešto
21.06.2026.•
54
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za u Novom Sadu da je policija preterala u proceni.
Do sutra izmenjen saobraćaj u delu Novog naselja zbog manifestacije "Korzo"
21.06.2026.•
1
Režim saobraćaja izmenjen je od subote, 20. juna do ponedeljka, 22. juna u delu Novog naselja zbog održavanja manifestacije "Korzo".
Pred Novosađanima vreo dan uz 35 stepeni, uveče mogući pljuskovi
21.06.2026.•
1
Pred Novosađanima je pretežno sunčan i veoma toap dan, dok su kasno popodne mogući kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom.
MUP: Na skupu u Novom Sadu oko 7.800 osoba
20.06.2026.•
24
U Novom Sadu na studentskom skupu se okuplio, prema procenama policije "najviše oko 7.800 osoba".
Šta je poručeno na studentskom skupu u Novom Sadu: Od izbora do policije
20.06.2026.•
16
Završen je skup na turbo kružnom toku na koji su pozvali studenti u blokadi, a ključne poruke su bile vezane za položaj novinara u Srbiji, policijsku torturu i njenu reformu i birački spisak.
Na prijemnom ispitu u Jovinoj gimnaziji upola manje učenika nego pre dve godine
20.06.2026.•
12
Prijemni za upis u 7. razred osnovne škole pri Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu, koji pohađaju učenici sa posebnim sposobnostima za matematiku, polagalo je samo 36 učenika.
VIDEO Studentski skup u Novom Sadu: "Borba do slobode"
20.06.2026.•
36
Studentski skup u Novom Sadu održan je na turbo kružnom toku, na raskrsnici Fruškogorske i Bulevara cara Lazara. Glavne poruke odnosile su se na izbore, policiju i medije.
Preminuo novosadski fotoreporter Dragan Gojić
20.06.2026.•
18
Fotoreporter iz Novog Sada Dragan Gojić preminuo je u 65. godini.
VIDEO: Štandovi pred početak studentskog skupa u Novom Sadu na više lokacija
20.06.2026.•
3
Štandovi Zborova građana i radne jedinice Student u svakom selu postavljeni su u Limanskom parku, pred početak skupa na koji su pozvali studenti.
Sutra 35 stepeni, uveče mogući pljuskovi
20.06.2026.•
2
Sutra pretežno sunčano i veoma toplo, dok su kasno popodne mogući kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom.
FOTO: Prilazi turbo kružnom toku zatvoreni pred protest studenata
20.06.2026.•
9
Prilazi turbo kružnom toku su zatvoreni pred današnji skup, na koji su pozvali studenti.
U Limanskom parku danas prikupljanje primedbi na projekat "Novi Sad na vodi"
20.06.2026.•
23
Zborovi građana pozvali su Novosađane i Novosađanke da u subotu, 20. juna, potpišu primedbe na projekat "Novi Sad na vodi".
Lepa vest stiže iz Betanije: Za jedan dan rođeno 13 beba, bliznakinje među njima
20.06.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 13 beba.
Studentski protest danas startuje na turbo kružnom toku: Pogledajte šta je sve u planu
20.06.2026.•
33
Skup na koji su pozvali studenti u blokadi novosadskih fakulteta održava se danas, 20. juna, u Novom Sadu.
Đak Jovine gimnazije među osvajačima medalja na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi
19.06.2026.•
9
Reprezentativci Srbije osvojili su na Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi tri srebrne medalje, dva bronzana odličja i jednu pohvalu, saopštilo je danas Društvo matematičara Srbije.
Đaci Karlovačke rekli da ne žele Baku Praseta na maturi, on ipak došao i prepirao se sa roditeljima
19.06.2026.•
75
Maturanti Karlovačke gimnazije saopštili su da ne žele prisustvo Bogdana Ilića, poznatog kao Baka Prase, na svojoj maturskoj večeri, ali se on pak pojavio, nakon čega je došlo do prepirke sa roditeljima.
Humanitarni kviz za pomoć Matiji Živanovu 22. juna u Radio kafeu
19.06.2026.•
1
Studentska komora organizuje humanitarni kviz koji će biti održan u ponedeljak, 22. juna, u Radio kafeu sa početkom u 19 časova.
Novi pokušaj da se pronađu izvođači radova na krovu Sinagoge
19.06.2026.•
2
Zavod za zaštitu spomenika kulture ponovo je raspisao javnu nabavku za konzervatorsko-restauratorske i sanacione radove na obnovi dotrajale i oštećene limarije i dela krova objekta Sinagoge.
Komentari 10
Ministarstvo i
Aleks&mama
Slale Om
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar