FOTO, VIDEO: Opozicija traži povlačenje odluke o postavljanju spornog spomenika na Limanu
Deo novosadske opozicije i antifašističke organizacije pozdravile su odluku da se raskine ugovor sa izvođačem radova na postavljanju spornog spomenika "nevinim žrtvama 1944/45.".
Foto: 021.rs
Pozvali su gradsku vlast da povuče odluku o postavljanju spomenika, poručujući da će, kada dođe do smene vlasti, upravo pitanje spomenika biti prvo na dnevnom redu.
Predsednik Gradskog odbora Zajedno Radivoje Jovović kaže da organizacije i stranke okupljene oko inicijative "Digni gard, odbrani grad" poslednji potez gradske vlasti tumače kao pokušaj izlazne strategije.
"Oni pokušavaju da se izvuku, s obzirom na činjenicu da su trpeli veliki pritisak javnosti i brojnih građanskih aktivista i aktivistkinja, političkih stranaka, građana i drugih. Podsetiću da smo prikupili i predali peticiju sa 5.000 potpisa građana, kao i posebnu sa potpisima 130 uglednih javnih ličnosti na koju nam nisu odgovorili, ali su zato odlagali rokove i prekoračivali iste i na kraju pokazali da im se ne mili da postave ovaj sporni spomenik zbog žestokog pritiska javnosti", naveo je Jovović.
Predsednik Gradskog odbora Demokratske stranke Veljko Krstonošić kaže da je ovaj spomenik "pokušaj rehabilitacije ratnih zločinaca i izjednačavanja fašista i antifašista".
"Raskid ugovora je pobeda Novosađana koji su formirali mišljenje i jasan stav o spomeniku koji ne sme biti postavljen", dodaje Krstonošić.
Narodna poslanica iz redova Pokreta slobodnih građana Ana Oreg apeluje na gradsku vlast da sada formira novu komisiju koja će raditi na tome da se napravi pravi spisak nevinih žrtava i da se postavi odgovarajuće obeležje.
Narodni poslanik i lider Pokreta za preokret Janko Veselinović traži i uklanjanje samog postamenta, jer je on "ostatak pokušaja revizije fašizma od strane Saveza vojvođanskih Mađara".
Poslanik iz Narodne stranke Borislav Novaković poručuje da ne postoji "fašistička i antifašistička istina", već "fašistička laž, o čemu se ovde radi".
"Jedan od prvih koraka nakon smene ove vlasti biće donošenje odluka kojom se van snage stavlja odluka o podizanju spomenika, čime će se staviti tačka na ovu sramotu kako se više nikad ovako nešto ne bi dogodilo", kaže Novaković.
Podsetimo, zamenik gradonačelnika Novog Sada Igor Crnobarac izjavio je u sredu da je raskinut ugovor sa izvođačem radova. Ipak, napomenuo je da gradska vlast neće odustati od gradnje spomenika, objasnivši da je izvođač tražio sporazumni raskid ugovora zbog toga što nije u mogućnosti da okonča radove usled konstantnih ometanja, ugrožavanja samog gradilišta, objekta, ali i ugrožavanja bezbednosti samih radnika na gradilištu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Zbunjujuća" prognoza za kraj radne nedelje: Novosađani, evo šta vas očekuje ovog petka
04.12.2025.•
0
Ovaj petak u naš grad donosi toplije, ali istovremeno i tmurnije vreme, ali donosi i vikend, pa svakako nije sve tako tmurno.
GSP odabrao firme za pranje autobusa, za posao 11 miliona
04.12.2025.•
3
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" i treći put ove godine odabralo je firme za pranje autobusa, za šta je tokom cele godine izdvojeno 11,4 miliona dinara.
Vlast smanjuje pokrajinski budžet: Za 10 milijardi manji u odnosu na 2025.
04.12.2025.•
12
Planirani pokrajinski budžet za 2026. godinu biće za više od 10,3 milijardi dinara manji u odnosu na budžet početkom tekuće godine.
Načelnica uprave za obrazovanje o novčanoj pomoći: Odnosi se na decu sa invaliditetom, izvinite na grešci
04.12.2025.•
5
Gradska uprava za obrazovanje saopštila je da su podaci o jednokratnoj novčanoj pomoći, dostavljeni osnovnim i srednjim školama i PU "Radosno detinjstvo", greškom bili potpuno netačni.
VIDEO Održan skup ispred Medicinskog zbog sednice Saveta o dekanu: Bojkot uspeo, proces kreće ispočetka
04.12.2025.•
5
Ispred Medicinskog fakulteta u Novom Sadu organizovan je skup pred sednicu Saveta ovog fakulteta, na kojoj je trebalo da se odlučuje o izboru dekana. Međutim, Savet nije imao uslove da potvrdi sporan izbor novog dekana.
Advokat Kočić o pritvoru Jovoviću: Nezakonito, u stanu mu stoji uređaj za neovlašćeno prisluškivanje
04.12.2025.•
2
Pravni tim pokrajinskog poslanika Pokreta slobodnih građana Radivoja Jovovića uložio je žalbu na rešenje novosadskog Višeg suda kojim je Jovoviću kućni pritvor produžen, ali i pooštren.
Svečano otvorena hala buduće fabrike kompanije SHAC u Kaću
04.12.2025.•
3
Proizvodna hala automobilske industrije iz Šangaja "Shanghai Huizhong Automotive Manufacturing" (SHAC), čije je opremanje u toku, i u kojoj uskoro počinje probna proizvodnja, danas je svečano otvorena u Kaću.
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu dobila preteću poruku - pošiljalac ranije pretio i drugima
04.12.2025.•
5
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Arijana Luburić Cvijanović dobila je preteću poruku na službeni mejl fakulteta, rečeno je agenciji Beta.
Gradsko zelenilo počinje prodaju novogodišnjih jelki sa busenom na četiri lokacije u Novom Sadu
04.12.2025.•
0
Gradsko zelenilo na četiri lokacije u Novom Sadu prodavaće novogodišnje jelke sa busenom.
Jaćimović: Vraćena mi dva od sedam autobusa, policija me upozorila da njima ne dolazim u Beograd
04.12.2025.•
4
Prevoznik Milomir Jaćimović izjavio je FoNetu da su mu vraćena dva od ukupno sedam konfiskovanih autobusa.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 27 beba
04.12.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 27 beba.
Nastavnica OŠ "Sonja Marinković" se vratila sa dugog bolovanja, roditelji kažu da ima zabranu rada sa decom
03.12.2025.•
9
Nastavnica u OŠ "Sonja Marinković" u Novom Sadu vratila se na posao nakon sedmogodišnjeg bolovanja, kada joj je zbog hroničnog zdravstvenog stanja zabranjen rad sa decom.
Četvrtak pred Novosađanima: Predstave, filmovi, promocije, koncerti...
03.12.2025.•
1
Četvrtak pred Novosađanima možda će biti hladan, ali definitivno pun raznih dešavanja koje mogu posetiti.
Novosadski sud odredio pritvor osumnjičenom za nesreću u Jevrejskoj
03.12.2025.•
11
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor u trajanju od 30 dana za A. S, koji se sumnjiči za izazivanje saobraćajne nesreće u Jevrejskoj ulici u kojoj je poginuo taksista.
Tužilaštvo traži pritvor za osumnjičenog za nesreću u Jevrejskoj: Preti mu kazna zatvora od pet do 15 godina
03.12.2025.•
13
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo je predlog za određivanje pritvora osumnjičenom za izazivanje saobraćajne nesreće u Jevrejskoj ulici, kada je poginuo taksista i tri osobe povređene.
Postavljena ograda na delu Mišeluka gde su se održavale trke: Zbog opasnosti i žalbi građana na buku
03.12.2025.•
43
Na južnom delu petlje Mišeluk postavljena je zaštitna ograda, u cilju bezbednijeg odvijanja saobraćaja na ovoj deonici ka Mostu slobode.
Povređene u saobraćajnoj nesreći u Jevrejskoj i dalje u KCV: Jedna u teškom stanju
03.12.2025.•
2
Dve pacijentkinje povređene u saobraćajnoj nesreći u centru Novog Sada stabilnog su stanja, dok je jedna žena i dalje teškog opšteg stanja, navode u Kliničkom centru Vojvodine.
Studenti najavili bojkot Saveta Medicinskog fakulteta u Novom Sadu
03.12.2025.•
13
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta pozvali su predstavnike studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja na bojkot sednice Saveta koja će se održati u četvrtak, 4. decembra, na ovom fakultetu.
RECITE NAM: Ima li problema u školi?
03.12.2025.•
7
Školska godina već uveliko traje, te će se uskoro i zaključiti prvo polugodište.
Komentari 3
Vasan
NL
jatzans
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar