Spor oko zastave Vojvodine - autonomija pokrajine osporava se i 20 godina kasnije
Poslednje februarske sedmice zastava Vojvodine proslavila je 19. rođendan, a istovremeno se pojavila informacija kako je uklonjena s Skupštine u Zrenjaninu, da bi bila primećena na protestu u Beogradu
Foto: 021.rs
Na tom skupu je poručeno: "Vojvodina supports Ukraine", ili prevedeno: "Vojvodina podržava Ukrajinu". Na društvenim mrežama su građani sa zastavom Vojvodine nazvani "nakazama" i upitani su da li podržavaju "normalnu" ili "nacističku" Ukrajinu, što je proruski narativ prihvaćen među desničarima u Srbiji, piše Radio slobodna Evropa.
Simboli autonomne pokrajine na severu Srbije dve decenije su tačka sukoba dva suprotna pogleda na Vojvodinu: onih koji misle da je na sceni višedecenijsko negiranje njene posebnosti i onih koji u jeku jačanja desnice u Srbiji kažu da je autonomija tek još jedan način razbijanja jedinstvene Srbije.
Da stvar bude zamršenija, promenom vlasti 2016 - pokrajina je bila poslednji deo "kolača" u potpunom preuzimanju kontrole Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića - simboli su "duplirani".
U upotrebi su, pored postojećih, i takozvani tradicionalni zastava i grb. Insistiralo se na "srpskom karakteru" regije, koja sebe predstavlja kao multietnički raj sa šest službenih jezika.
Slučajevi tihog otpora
"Simboli Vojvodine nikada se nisu manje koristili nego danas i to jeste politička poruka koju šalje vlast", kaže za Radio slobodna Evropa (RSE) Aleksandar Jovanović, osnivač Akcije progresivne Vojvodine (APV), organizacije koja, kako navode, zastupa leve ideje i autonomiju Vojvodine.
Jovanović je kao predsednik Skupštine Novog Sada u periodu od 2008. do 2012. više puta zvanično zahtevao od gradskih institucija da ističu pokrajinske simbole tamo gde je predviđeno.
"Imali smo dosta problema. Bilo je slučajeva tihog otpora prema tome, iako je politička i društvena klima bila potpuno drugačija nego danas. Da budem jasan, i pojedini funkcioneri Demokratske stranke (DS) opirali su se isticanju zastave Vojvodine", priseća se Jovanović.
Jovanović ocenjuje i da je autonomija Vojvodine za vlast u Beogradu prihvatljiva isključivo kada je ona mehanizam za postizanje njihovih političkih ciljeva.
"Zastava Vojvodine je kao lakmus papir. Stavite je i gledajte koliko se tu sama ideja Vojvodine prihvata ili ne. Kao što je pitanje autonomije Vojvodine stavljeno sa strane, tako je nažalost i s njenom zastavom."
Zvezdice koje asociraju na EU
Novinar Denis Kolundžija, dugogodišnji skupštinski izveštač i autor knjige "Višestranačka Skupština Vojvodine 1992-2012", objašnjava da se kod dela političkih stranaka i javnosti na koje te stranke imaju uticaj, zastava Vojvodine percipira kao "Čankova" ili "ligaška zastava".
To je, prema Kolundžiji, jedan od razloga zbog čega su dugo i same lokalne samouprave oklevale sa zvaničnim isticanjem zastave.
"O samom dizajnu bi se dalo diskutovati, ali u suštini zastava podseća na srpsku trobojku. Drugačija je razmera boja, a plava nije identična boji na srpskoj zastavi. Tri zvezdice u sredini – 'tri srca junačka' – asociraju na zastavu EU. Biće da za otpor prema njenom prihvatanju ipak nije zaslužan samo Čanak."
Poslednjih godina, naime, beleži se dramatičan pad podrške građana Srbije članstvu u EU. U istraživanju agencije Ipsos u aprilu prošle godine prvi put se više ispitanika izjasnilo protiv (44 odsto) nego za (35 odsto) evropske integracije.
Kolundžija smatra i da je nemoguće da se ta zastava uoči na, recimo, sportskom ili sličnom događaju, "osim, dabome, na događajima koje organizuje LSV ili na kojima su, kao nedavno na godišnjicu početka rata u Ukrajini, prisutni članovi te stranke".
"Koliko čujem, situacija se jeste značajno popravila, i pored povremenih ispada, od početka nesankcionisanih, lokalnih samouprava. To je obično zavisilo od takozvane političke klime. Danas LSV više nije koalicioni partner SNS na lokalu, pa se skidanje zastave može tumačiti i kao 'odmazda' ili kazna."
Simboli koji "ne predstavljaju ništa"
S desne strane političkog spektra autonomija Vojvodine se decenijama percipira kao prepreka nacionalnom jedinstvu. Predsednik Izvršnog odbora desno orijentisane Srpske radikalne stranke (SRS) i poslanik u Skupštini Vojvodine Đurađ Jakšić založio se za potpuno ukidanje AP Vojvodine, koja, po radikalima, "nema istorijsko, političko, ni ekonomsko utemeljenje".
"Takozvana – a namerno govorim takozvana – zastava AP Vojvodine, kao i takozvani grb AP Vojvodine predstavljaju istorijsku i heraldičku sramotu i falsifikat", kaže Jakšić za RSE.
"Kada je 2002. u upotrebu uveden grb, a dve godine kasnije i zastava, u Srbiji je važeći bio Ustav iz 1990. On nije podrazumevao da pokrajine imaju svoje simbole. Bilo je to, dakle, političko nasilje prvog reda, a izveli su ga Nenad Čanak i njegova LSV, uz pomoć tada vladajuće DS. Mimo Ustava oni su silom nametnuli zastavu i grb. Ti simboli ne predstavljaju ništa."
Jakšić je rekao i da SRS vidi Srbiju kao unitarnu državu s "jednim predsednikom, jednom vladom i jednom skupštinom".
Ceo tekst Radija slobodna Evropa o zastavi i autonomiji Vojvodine čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Objavljen konkurs za direktora Jovine, roditelji tvrde da će biti poništen
06.08.2026.•
0
Roditelji učenika Jovine gimnazije tvrde da će konkurs za direktora ove novosadske škole, koji je objavljen u sredu, biti oboren, jer, kako tvrde, nije napisan u skladu sa zakonom.
Makedonska stranka odgovara grčkoj zbog spomenika u Novom Sadu: Osporavaju pravo na istorijsko pamćenje
06.08.2026.•
2
Makedonska stranka Srbije je saopštila da "odbacuje pokušaje Građanske stranke Grka Srbije da inicijativu za podizanje spomenika 'Majka Makedonija' predstavi kao provokaciju ili pretnju bilo kome".
Roditelji đaka Jovine gimnazije u subotu organizuju protestnu izložbu: "Građani da ponesu lampe i telefone"
06.08.2026.•
1
Roditelji đaka Gimnazije "Jovan Jovanović-Zmaj" pozvali su građane da se okupe ispred škole u subotu, 8. avgusta.
Muzej u Čereviću ne radi dve godine nakon renoviranja: građani predali peticiju
06.08.2026.•
1
Zbor građana Čerevića predao je opštini Beočin peticiju za otvaranje Zavičajnog Muzeja u tom mestu. Međutim, od nadležnih dosad nisu dobili nikakav odgovor.
Nizak vodostaj Dunava dodatno opterećenje za novosadsko vodosnabdevanje, ali vode ima dovoljno
06.08.2026.•
0
Novosadski vodovodni sistem snabdeva se podzemnim vodama koje su direktno povezane sa nivoom Dunava, zbog čega nizak vodostaj te reke predstavlja dodatno opterećenje.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe, među njima i blizanci
06.08.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
Novosađani, čuvajte se: Danas vrhunac toplotnog talasa
06.08.2026.•
5
I danas će u Novom Sadu biti sunčano i "pakleno" toplo.
Četvrtak u Novom Sadu: Šta nas osim toplote još očekuje?
05.08.2026.•
4
Polako i sigurno prolazi radna nedelja u kojoj nas čekaju veoma visoke temperature, isključenja struje i raznolik kulturni program.
Makedonski nacionalni savet: Spomenik "Majka Makedonija" nije politička provokacija, već simbol sećanja
05.08.2026.•
32
Makedonski nacionalni savet saopštio je da inicijativa za podizanje spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu nema političku, teritorijalnu niti međunarodnu konotaciju.
Besplatne radionice prve pomoći za roditelje odojčadi i male dece u Novom Sadu
05.08.2026.•
1
Dom zdravlja Novi Sad organizuje besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i dece uzrasta do tri godine, posvećene pružanju prve pomoći u kriznim situacijama.
Grčki nacionalni savet protiv spomenika "Majka Makedonija": "Nepotreban istorijski kič u Novom Sadu"
05.08.2026.•
21
Nacionalni savet grčke nacionalne manjine u Srbiji obratio se Skupštini grada Novog Sada i Savetu za kulturu i informisanje povodom inicijative za podizanje javnog spomenika "Majka Makedonija".
Novi Sad među najtoplijim gradovima: U 17 sati izmereno 38 stepeni
05.08.2026.•
5
Najtopliji gradovi u Srbiji u 17h su Sombor i Kikinda, gde je izmereno 39 stepeni, kao i na Paliću, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Beljanski podneo ostavku na mesto u UO Advokatske komore Srbije
05.08.2026.•
23
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Beljanski podneo je ostavku na to mesto.
Čija je Jovina gimnazija?
05.08.2026.•
58
O ideji da Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" bude vraćena pod okrilje Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu se priča već duže vreme.
Institut za javno zdravlje Vojvodine: Rizik po one koji se kupaju u Dunavu u Novom Sadu mali do umeren
05.08.2026.•
11
Načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine Sanja Bijelović izjavila je da je, uprkos rekordno niskom vodostaju Dunava, mikrobiološka situacija na području Novog Sada stabilna.
I sutra vrelo u Novom Sadu, minimalno osveženje u petak
05.08.2026.•
0
I četvrtak će u Novom Sadu biti sunčan i "pakleno" topao.
Grčka stranka protiv spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu: "Direktna provokacija"
05.08.2026.•
40
Građanska stranka Grka Srbije protivi se podizanju spomenika "Majka Makedonija" u Novom Sadu, na inicijativu Saveta makedonske nacionalne manjine.
Meštani Rakovca danima bez vode u večernjim satima: JKP obećava trajno rešenje u septembru
05.08.2026.•
22
Meštani Rakovca žale se da već danima u večernjim satima ostaju bez vode, zbog čega su se obratili redakciji 021.rs.
Vraćanje Jovine gimnazije crkvi: Pitanje obrazovanja ili zemljišta u centru grada
05.08.2026.•
85
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da bi rešenje za Gimnaziju "Jovan Jovanović Zmaj" možda bilo da se ona vrati Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja ju je osnovala.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 20 beba, među njima i blizanci
05.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Spomen-kompleks svim Srbima stradalim na prostoru Hrvatske biće izgrađen na Banstolu
05.08.2026.•
26
Spomen-kompleks posvećen svim ubijenim, poginulim i nestalim Srbima na prostoru Hrvatske, biće izgrađen kod crkve na Banstolu.
Komentari 90
Сава
Bečejac
Tata
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar