Kontrola Centra za socijalni rad i škole zbog devojčice iz Futoga koja je u pritvoru već mesec i po
Nakon saznanja o pritvoru četrnaestogodišnje devojčice iz Novog Sada, zaštitnik građana je pokrenuo postupak kontrole rada Centra za socijalni rad u Novom Sadu, kao i osnovne škole u Futogu.
Foto: 021.rs
Kako je 021.rs ranije pisao, ova devojčica se već mesec i po dana nalazi u pritvoru na Klisi.
Iz kancelarije Ombudsmana rekli su za Danas da će proveriti i uslove u kojima devojčica boravi u pritvoru. Ono za šta nisu ovlašćeni, kako dodaju, jeste da kontrolišu rad sudova, ali su zatražili od Višeg suda u Novom Sadu informacije o postupanju u ovom slučaju.
Kako je saopštio Viši sud u Novom Sadu, njoj je pritvor određen 13. maja zbog opravdane sumnje da je 11. maja u osnovnoj školi, na školskom času, iznela tvrdnje koje su izazvale paniku, a zatim istog dana na Tiktoku objavila "uznemirujući sadržaj", aludirajući na događaje od 3. maja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu.
Sud navodi da se, zbog toga, maloletnica tereti za krivično delo izazivanje panike i nereda.
Dan nakon privođenja u njenoj sobi je pronađena municija za vatreno oružje, odnosno jedan metak. Zbog ovog se četrnaestogodišnjakinja tereti i za nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Sudsko veće odredilo je da će ona ostati u pritvoru do 12. jula, a kako njena majka kaže za 021.rs, novo saslušanje bi trebalo da bude 13. jula, nakon čega se ona nada da će biti puštena da se brani sa slobode.
Majka devojčice je ranije za 021.rs rekla i da ona nije bila prisutna na saslušanju, a da je tek nakon intervencije advokata uspela da dobije uvid u zapisnik sa saslušanja i njenu izjavu.
Njena mama je ranije, za Danas, rekla da je ona tamo "ubedljivo najmlađa" i da je u sobi sa "šest starijih žena".
Sudsko veće Višeg suda u Novom Sadu je ističu, prilikom donošenja odluke o produženju pritvora uzelo u obzir načelo proporcionalnosti koji se primenjuju u postupku prema maloletnicima, da se pritvor prema maloletnom može samo izuzetno odrediti.
"Međutim, u konkretnom slučaju, po mišljenju sudskog veća, pritvor je nužna mera jer ne postoje adekvatni uslovi koji bi garantovali da će maloletna biti izdvojena iz sredine u kojoj živi i da će se na taj način otkloniti opasnost od bekstva i postojanje opasnosti od ponavljanja krivičnih dela, u kratkom vremenskom periodu, za koje je osnovano sumnjiva u ovom sudskom postupku, kao ni drugim blažim merama za obezbeđenje prisustva maloletne propisanim Zakonikom o krivičnom postupku kao alternativa pritvoru", rekli su iz Višeg suda.
Iz Centra za socijalni rad kažu da su kao organ starateljstva u obavezi da preduzmu sve mere zaštite korisnika, kao i da sačuvaju poverljivost podataka o njemu, zbog čega nisu u mogućnosti da daju detaljne podatke koje se tiču ove devojčice.
Kako dodaju, prema Pravilniku o organizaciji, normativima i standardima rada Centra za socijalni rad, sve informacije o ličnim i porodičnim prilikama korisnika su poverljive informacije.
Detaljnije o tome šta kažu zakoni u ovom slučaju, čitajte u našem tekstu OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Prošireni Senat o Mihiću, drugi put: Izglasano tajno glasanje
14.07.2026.•
0
U zgradi Rektorata održava se ponovljena sednica proširenog Senata Univerziteta o primedbi profesora Vladimira Mihića, dok se ispred nalaze njegove kolege, studenti i građani koji mu pružaju podršku.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 15 beba
14.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 15 beba.
Pred Novosađanima pretežno sunčan i veoma topao dan
14.07.2026.•
0
Danas će biti pretežno sunčano u Novom Sadu.
Utorak u Novom Sadu: Sunčano vreme i radovi u gradu
13.07.2026.•
0
Ulazimo u još jednu radnu nedelju u kojoj nas očekuje sunčano vreme i poneki kulturni događaj.
Prošireni Senat Univerziteta u Novom Sadu u utorak ponovo odlučuje o prigovoru profesora Mihića
13.07.2026.•
4
Novi članovi proširenog Senata Univerziteta u Novom Sadu imenovani su na današnjoj sednici Saveta, saopštila je akademska mreža Slobodni univerzitet.
"Šidprojekt" zadužen za stručni nadzor nad uređenjem centra Novog Sada
13.07.2026.•
3
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je firmi "Šidprojekt" posao stručnog nadzora nad uređenjem dela gradskog jezgra Novog Sada.
Usvojena žalba Višeg tužilaštva: Potvrđena optužnica protiv Vesića i još petoro u slučaju "Nadstrešnica"
13.07.2026.•
18
Prema odluci Apelacionog suda, Goran Vesić, Jelena Tanasković, Anita Dimoski, Milan Spremić, Marina Gavrilović i Dejan Todorović, ponovo su među optuženima u slučaju "Nadstrešnica".
Poverenik utvrdio: Novosadska škola diskriminisala učiteljicu Smiljanu Lalić
13.07.2026.•
4
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti doneo je preporuku u postupku po pritužbi učiteljice Smiljane Lalić protiv Osnovne škole "Đura Daničić" zbog "diskriminacije na osnovu političkog ubeđenja u oblasti rada".
Skoro cele ove nedelje 33 stepena u Novom Sadu
13.07.2026.•
0
Narednih pet dana u Novom Sadu maksimalna dnevna temperatura biće skoro identična.
Štrajk upozorenja u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u petak: Zaposleni tvrde da je "ugrožena proizvodnja"
13.07.2026.•
4
Sindikalna organizacija Instituta za ratarstvo i povrtarstvo organizuje štrajk upozorenja u petak, 17. jula, s početkom u 12.05 sati ispred Odeljenja za kukuruz na Rimskim šančevima.
"Odbrana struke" osudila napad Levijatana na članicu sudskog veća u predmetu "Nadstrešnica"
13.07.2026.•
6
Grupa sudija i tužilaca "Odbrana struke" osudila je javne napade desničarskog udruženja Levijatan na sutkinju Apelacionog suda u Novom Sadu Snježanu Leković.
Od sledećeg ponedeljka počinje naplata parkiranja kod Novosadskog sajma
13.07.2026.•
6
Pojedini parkinzi na Sajmištu od ponedeljka, 20. jula ulaze u sistem naplate.
U Novom Sadu proteklog vikenda rođena 21 beba, među njima i blizanci
13.07.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođena 21 beba.
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Filipa Mekterovića
13.07.2026.•
0
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu biće, u ponedeljak, 13. jula, posvećen Filipu Mekteroviću.
Pred Novosađanima topao i mahom sunčan dan
13.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno, uz dosta sunca.
FOTO Studenti u blokadi i Egzit: Na Tvrđavi okačene poruke "Studenti pobeđuju" i "Dogodine na tvrđavi"
12.07.2026.•
14
U zajedničkoj akciji studenata u blokadi FTN-a i Egzita, na Petrovaradinskoj tvrđavi večeras su okačene poruke međusobne podrške.
Upravni odbor RTV-a od utorka bez više od polovine članova
12.07.2026.•
3
Upravni odbor Radio-televizije Vojvodine (RTV) od utorka će biti bez više od polovine članova, saopštilo je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Pred Novosađanima toplija i nestabilna nedelja
12.07.2026.•
0
Nedelja pred nama biće topla i nestabilna.
NSBI pisala Žarku Mićinu zbog rušenja trotoara i biciklističke staze u Veterniku: Zahteva više stvari
12.07.2026.•
20
Novosadska biciklistička inicijativa je uputila zvaničan dopis gradonačelniku Novog Sada Žarku Mićinu i Gradskom veću, zahtevajući hitno rešavanje rušenja trotoara i biciklističke staze na Novosadskom putu u Veterniku.
Pred Novosađanima nešto tmurniji, ali i dalje topao dan
12.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti promenljivo oblačno i toplo.
Mihić: U ponedeljak se biraju novi članovi proširenog Senata UNS, neki koji neće praviti probleme
12.07.2026.•
2
Vanredni profesor novosadskog Filozofskog fakulteta Vladimir Mihić izjavio je da će se u ponedeljak, 13. jula birati novi članovi proširenog Senata Univerziteta u Novom Sadu.
Komentari 16
mama
Ns
Čiča Gliša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar