Posle pada, nagli rast: Koliko ima birača u Novom Sadu?
Polovinom februara u Novom Sadu je bilo 340.267 građana upisanih u birački spisak.
Foto: 021.rs
Broj birača u Novom Sadu stagnira dva meseca nakon završetka izbora.
Prethodno je došlo do smanjenja, a odmah potom i do značajnog rasta broja građana koji su upisani u birački spisak.
Na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, 021.rs je od Gradske uprave za opšte poslove dobio podatak da je 14. februara 2024. u Jedinstvenom biračkom spisku na teritoriji Novog Sada bilo upisano 340.267 birača.
Ovo je gotovo 3.000 više upisanih nego na decembarskim izborima, kada je za republičke izbore u Novom Sadu bilo 337.290 birača.
Pokret za obnovu Kraljevine Srbije prethodno je objavljivao podatke za ranije mesece. Tokom oktobra i novembra broj birača u Novom Sadu se smanjio za oko 3.000, a potom je samo desetak dana posle glasanja povećan za 3.000.
U proteklih pedesetak dana broj upisanih u birački spisak je porastao za nepunih 200 birača.
Kako se kretao broj građana u biračkom spisku pogledajte u sledećoj infografici:
U biračkom spisku za pokrajinske izbore na teritoriji Novog Sada bilo je 340.178 birača, što je za oko 3.000 više u odnosu na spisak za republičke izbore. Ovaj nesklad između pokrajinskog i republičkog spiska do kraja nije objašnjen, mada je navodno razlika od 3.000 posledica toga što se na republičkim izborima moglo glasati i u mestu u kom se birač zatekao na dan glasanja, a za pokrajinu to nije moglo.
Pojedine opozicione stranke su baš u toj razlici nalazile osnova za tvrdnju da je deo birača iz Novog Sada "prelociran" za Beograd radi glasanja.
Akcija progresivne Vojvodine je analizom biračkih spiskova utvrdila da je od aprila 2022. do decembarskih izbora u Novom Sadu upisano više od 38.000 birača. Oni su do tog podatka došli uzimajući u obzir broj osoba koje su postale punoletne, broj umrlih i druge javno dostupne podatke.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Ako zaista i bude u Novom Sadu: Šta se može očekivati od Vučićevog predizbornog skupa?
16.08.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je najavio "veliki skup" u Novom Sadu, koji je već do sada mnogo puta najavljivao, a koji se do danas nije desio.
U Vojvodini registrovana prva tri slučaja virusa Zapadnog Nila
16.08.2026.•
0
Specijalistkinja epidemiologije Instituta za javno zdravlje Vojvodine Snežana Medić izjavila je za Tanjug da su ove nedelje u Vojvodini registrovana prva tri slučaja groznice Zapadnog Nila ove sezone.
Skupljanje pomoći za Petra Alvirovića iz benda Apsolutno romantično na Štrandu
15.08.2026.•
6
Akcija "Humanitarni ponedeljak", 17. avgusta, biće namenjena Petru Alviroviću, poznatom muzičaru iz benda Apsolutno romantično.
Formiran novi poslanički klub u Skupštini Vojvodine - SRCE-ZLF-PSG
15.08.2026.•
4
Pokrajinska poslanica Pokreta slobodnih građana Svetlana Kozić, postala je članica poslaničke grupe koja će delovati pod nazivom "Srbija centar (SRCE), Zeleno levi front (ZLF) – Pokret slobodnih građana (PSG)".
Preminuo Rista Ristić, legendarni novosadski poslastičar i vlasnik "Carigrada"
15.08.2026.•
15
Novi Sad je ostao bez Riste Ristića, legendarnog poslastičara i dugogodišnjeg vlasnika kultne poslastičarnice "Carigrad", objavljeno je na društvenim mrežama.
Lepa vest iz Betanije: Rođeno 18 beba - devet dečaka i devet devojčica
15.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Beogradski kej od danas otvoren za saobraćaj
15.08.2026.•
11
Saobraćaj na Beogradskom keju u Novom Sadu biće danas, 15. avgusta, tokom dana ponovo pušten, nakon što su završeni radovi "Novosadske toplane".
U Novom Sadu danas oko 33 stepena
15.08.2026.•
0
U Srbiji će danas biti sunčano i toplo vreme, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Vučić sedam puta za godinu i po dana najavljivao veliki skup u Novom Sadu: Zašto nije održan?
14.08.2026.•
46
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u poslednjih godinu i po dana sedam puta je najavljivao održavanje velikog skupa u Novom Sadu.
Planiraju se semafori na nekoliko opasnih raskrsnica u Novom Sadu
14.08.2026.•
41
Raspisana je javna nabavka za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju semafora i uređenje saobraćajnih površina na tri lokacije u gradu.
Optužnica za "Nadstrešnicu": Šta su svedočili inspektori i izvođači?
14.08.2026.•
19
Nešto više od 100 svedoka saslušano je u predmetu pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja se obrušila 1. novembra 2024. godine.
Danas oko 32 stepena
14.08.2026.•
0
U Novom Sadu danas pretežno sunčano i prosečno toplo, posle podne uz malu do umerenu oblačnost.
VIDEO Završena šetnja povodom godišnjice sukoba kod prostorija SNS-a: "Studenti su Srbija" na čelu kolone
13.08.2026.•
69
Posle tri sata završen je skup povodom godišnjice napada pristalica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) na građane i studente u protestnoj šetnji.
Ruski maloprodajni lanac Fix Price otvorio prvih pet prodavnica: Dve u Novom Sadu, tri u Beogradu
13.08.2026.•
28
Ruski maloprodajni lanac Fix Price objavio je da je otvorio prvih pet prodavnica u Srbiji, od kojih su tri u Beogradu i dve u Novom Sadu.
Novosadskoj novinarki hitno potreban novac za lečenje
13.08.2026.•
11
Novosadskoj novinarki Branki Pavlović hitno je potreban novac za nastavak lečenja, a kako je navedeno u apelu za pomoć, terapija je trenutno obustavljena zbog nedostatka sredstava.
Vučić opet bez detalja i datuma: Zakazao sam velike narodne skupove u Novom Sadu i Užicu
13.08.2026.•
69
Predsednik Srbije i član Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić izjavio je danas da je zakazao "velike narodne skupove" u Novom Sadu i Užicu, ne precizirajući kada će oni biti održani.
Za jedan dan 12 saobraćajnih nezgoda u Južnobačkom okrugu, tri vozača zadržana
13.08.2026.•
0
U sredu, 12. avgusta, na području Južnobačkog okruga, dogodilo se 12 saobraćajnih nezgoda, saopštila je policija.
Sutra vreme slično današnjem
13.08.2026.•
0
U Novom Sadu će u petak biti pretežno sunčano i toplo, posle podne uz malu do umerenu oblačnost.
Komentari 23
Dragan
Arsenije
Đole
Ako nije neka razlika onda nek ne povećavaju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar