Šume Fruške gore i firma iz Banjaluke: "Srbijašume" nemaju kapacitet za izradu plana gazdovanja
Javno preduzeće "Nacionalni park Fruška gora" sklopilo je ugovor o izradi Osnova gazdovanja šuma za površinu od oko šest hiljada hektara.
Foto: 021.rs
Ugovor vredan oko 15 miliona dinara sklopljen je sa grupom ponuđača na čelu sa banjalučkom firmom "Šuma plan". Druga firma u ovom konzorcijumu je novosadska "Proforest projekt".
"Srbijašume" nisu dokazale da imaju kapacitet i kvalifikovane radnike
Ponuđač koji nije uspeo da osigura ovaj posao je JP za gazdovanje šumama "Srbijašume". Ponuda javnog preduzeća je ocenjena kao neprihvatljiva, jer nije pripremljena u skladu sa izmenjenom dokumentacijom.
"Privredni subjekt izjavom i dostavljenim dokazima ne potvrđuje ispunjavanje kriterijuma za kvalitativni izbor privrednog subjekta", piše u dokumentaciji.
JPNP "Fruška gora" navodi da "Srbijašume" nisu potvrdile da ispunjavaju kriterijume za tehnički i stručni kapacitet, ali i da nisu dokazale da imaju radnike sa obrazovnim i stručnim kvalifikacijama za taj posao.
Ponuda koju je predstavio "Šuma plan" ocenjena je kao prihvatljiva, ali i ekonomski najpovoljnija.
Ovo preduzeće izradiće plan za četiri gazdinske jedinice na području nacionalnog parka - Stražilovo-Paragovo, Vrdnik-Morintovo, Janok i Gvozdenjak-Lice. Plan će važiti do 2033. godine.
Kriterijumi koje je firma "Šuma plan" morala da ispuni da bi podnela prihvatljivu ponudu bili su, između ostalih, da ne postoji sukob interesa, kao i da ima zaposlena dva diplomirana šumarska inženjera i tri šumarska tehničara.
Takođe, od ponuđača se tražilo da ima diplomiranog inženjera šumarstva sa licencom za obavljenje stručnih poslova u gazdovanju šumama koju izdaje Komora inženjera šumarstva Srbije. Ovaj zahtev "Šuma plan" ispunjava saradnjom sa "Proforest", čiji je inženjer više puta sarađivao sa njima na sličnim poslovima, između ostalog i na izradi Osnove gazdovanja za GJ "Ravne" na Fruškoj gori.

Ko će planirati gazdovanje šumama Fruške gore?
Vlasnik preduzeća "Proforest" je diplomirani inženjer šumarstva Dane Tepić koji je ranije, do 2019. godine bio suvlasnik firme "Prowood" iz Zrenjanina, zajedno sa Milošem Bojanićem. Bojanić je bio i direktor preduzeća "Šume Fruške gore" koju je osnovao Radivoje Kaurin, službenik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Kaurin je nakon opomene Ministarstva zbog osnivanja firme koja seče po Fruškoj gori, preneo osnivačka prava na Milevu Radanović, vlasnicu "Strugare Radanović", a na mesto direktora je imenovan Miloš Bojanić.
"Šuma plan" iz Banjaluke koja je i nosilac ponude i glavni izvođač, i ranije je dobijala poslove planiranja gazdovanja šumama u Srbiji. Tako je u maju ove godine sklopila ugovor vredan tri miliona dinara sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo za izradu programa gazdovanja šumama fizičkih lica u Južnobačkom šumskom području.
Prošle godine je ovo banjalučko preduzeće planiralo gazdovanje šumama u Kostolcu, gazdovanje privatnim šumama na području Fruške gore, kao i gazdovanje za GJ "Šarengradska ada" na Dunavu.
Ranije je preduzeće sklapalo ugovore sa Ministarstvom odbrane, Opštinom Surdulica i Nacionalnim parkom "Đerdap".
"Šuma plan" izradio je i prethodne osnove gazdovanja šumama za GJ Stražilovo, GJ Stražilovo-Paragovo, GJ Čortanovačka šuma, GJ Popovica, GJ Andrevlje, GJ Vorovo, i druge gazdinske jedinice na području Nacionalnog parka "Fruška gora". U svim ovim poslovima, "Šuma plan" je sarađivao sa Danetom Tepićem iz "Proforesta".
Ovo preduzeće osnovano je 2005. godine u Banjaluci, a kako navode na svom sajtu poseduju licence izdate od ministarstava Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.
Mediji u Republici Srpskoj ove godine pisali o preduzeću "Šuma plan" kao favorizovanom na tamošnjim javnim nabavkama.
"Srpska info", tako, piše u martu o "sumnjivom tenderu u Kneževu" koji je povezan sa prijavom Agenciji za javne nabavke BiH, ali i tužbom za klevetu i krivičnom prijavom zbog objave na Fejsbuku. U ovom slučaju je drugi ponuđač tvrdio da je tender "uštimovan" tako da eliminiše konkurenciju i pogoduje samo banjalučkom preduzeću "Šuma plan".
O ovom poslu pisao je i portal "Pratimo tendere" koji u svom tekstu navodi da se "jasno vidi da postoje delovi tenderske dokumentacije koji eliminišu konkurenciju i odgovaraju samo jednom ponuđaču".

Šta je zadatak grupe ponuđača?
Prema tenderskoj dokumentaciji, "Šuma plan" i "Proforest", imaju obavezu da organizuje i uredi korišćenje užeg i šireg prostora Fruške gore. Izabrane firme treba da sagledaju postignuti stepen uređenosti, kao i pojave koje destabilizuju ukupan ekosistem, kao što su posledice klimatskih promena, odnosno superćelijskih oluja i preterane urbanizacije.
"Projektni zadatak će preliminarno dati sadržaj osnova gazdovanja šumama, kog će se morati pridržavati, a moguće ga je dopunjavati ili usklađivati, samo u slučaju pojave novih interesa, zahteva i saznanja u skladu sa zakonskom regulativom i prostorno-planskom dokumentacijom", navodi se u projektnom zadatku.
U dokumentu se navode i uslovi koje izvođači moraju da ispune, uključujući i osmišljavanje namenskog uređenja prostora u cilju zadovoljenja opštedržavnog interesa, poznavanje ekoloških, razvojnih i proizvodnih karakteristika autohtonih vrsta drveća i informatička podrška planu razvoja šuma.
Odbranimo šume Fruške gore: Novi ciklus uništavanja
Pokret Odbranimo šume Fruške gore nazvao je dodelu ovog posla banjalučkom preduzeću "novim ciklusom uništavanja Fruške gore", dodajući da su izabrane firme "stari znanci".
Ovaj pokret podseća da je "Šuma plan" radila i prethodne osnove, a da "Proforest operiše i u šumama Eparhije sremske".
"Šta očekivati? Neku pozitivnu promenu? Nažalost, teško, osim ako Pokrajinski zavod za zaštitu prirode posredno drastično ne ograniči obim seča, definišući stručnu osnovu (uslove zaštite prirode za izradu Osnova gazdovanja šumama), sa primarnom ekološkom i zaštitnom funkcijom, umesto proizvodno-privrednom. Takođe, i da PZZP više ne daje saglasnost za izgradnju šumskih puteva koji služe isključivo za intenzivno privredno šumarstvo", saopštava Pokret OŠFG.
Oni zaključuju da su odavno prestali da očekuju preobražaj šumarskog pristupa u vezi sa zaštitom prirode i pozivaju stručnjake u Pokrajinskom zavodu i Ministarstvu zaštite životne sredine da "konačno preuzmu inicijativu u cilju zaštite prirodnih vrednosti i opštekorisnih funkcija šuma koje su još uvek preostale".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Održan još jedan štrajk upozorenja u Jovinoj gimnaziji: Učenici poslali poruke upravi škole
21.03.2026.•
0
Profesori Jovine gimnazije održali su i danas, tokom radne subote, jednočasovni štrajk upozorenja u sve tri škole u koje su odlukom direktora raseljeni od početka školske godine.
VIDEO: Novosadski naprednjaci krenuli sa Sajma na miting u Beogradu
21.03.2026.•
34
Novosadski naprednjaci krenuli su nešto posle 13 časova na najavljeni miting Srpske napredne stranke u Beogradskoj areni sa parkinga Sajma.
FOTO: Tišina ispred Ekonomske škole u znak sećanja na Vukašina Crnčevića
21.03.2026.•
0
Skup u znak sećanja na Vukašina Crnčevića iz Zmajeva, koji je preminuo od posledica povreda zadobijenih u padu nadstrešnice Železničke stanice, počeo je ispred Ekonomske škole.
Svetsko priznanje za Almašane: Udruženju iz Novog Sada Zlatna evropska nagrada za zaštitu nasleđa
21.03.2026.•
6
Udruženje građana "Almašani" dobitnik je ovogodišnje Zlatne nagrade "Costa Carras", prestižnog evropskog priznanja koje se dodeljuje za građanske inicijative u zaštiti ugroženog kulturnog i prirodnog nasleđa.
Radosne vesti iz Betanije za početak vikenda: Rođene 24 bebe
21.03.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 24 bebe.
Veternik dobija "igralište nove generacije": Spremno 38 miliona dinara
20.03.2026.•
11
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je tender za opremanje slobodnih površina dečijim igralištima predškolske ustanove "Roda" u Veterniku.
Počeli tretmani protiv krpelja na teritoriji Novog Sada: Akcije i u narednim danima
20.03.2026.•
1
"Ciklonizacija" je juče počela sa izvođenjem tretmana protiv krpelja na uređenim zelenim javnim površinama na teritoriji Grada Novog Sada.
Šta se dogodilo u Šafarikovoj: Uhapšena dvojica, ubodi u stanu, skok kroz prozor
20.03.2026.•
7
Novosađanin rođen 1998. godine tereti se za pokušaj ubistva u centru Novog Sada. On je uhapšen u okviru rasvetljavanja slučaja tuče u Šafarikovoj.
Šta je sve pod prethodnom zaštitom u Novom Sadu: Pogledajte spisak
20.03.2026.•
2
Spisak objekata i urbanih celina koje uživaju status prethodne zaštite u Novom Sadu nedavno je ažuriran na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Rekli ste: Kvalitet života u Novom Sadu trojka - "Beton samo beton"
20.03.2026.•
9
Kvalitet života u Novom Sadu ocenjen je prosečnom ocenom, odnosnom trojkom, u anketi na portalu 021.rs
Zborovi prikupljaju novac za posmatračke misije, biće i takmičenje u pravljenju pita
20.03.2026.•
7
Zbor građana Mesne zajednice Narodni heroji, zajedno sa još 13 zborova građana, organizuje događaj pod nazivom "Zbor se pita, i dalje!", koji će se održati u nedelju, 22. marta, na livadici pored terena SC Sajmište.
Novosadska udruženja šalju skoro 240 posmatrača u Kulu
20.03.2026.•
13
Registrovane misije tri novosadska udruženja imaće gotovo 240 posmatra na predstojećim lokalnim izborima u Kuli.
FOTO Pet dobrih ponuda: Novi stanovi u Novom Sadu
20.03.2026.•
0
Ukoliko ste u potrazi za stanovima, donosimo vam nekoliko ponude iz novogradnje.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 16 beba, stigli i blizanci
20.03.2026.•
0
Šesnaest beba rođeno je u novosadskom porodilištu Betanija u protekla 24 sata.
Pogledajte kakvi će biti prvi dani proleća u Novom Sadu
20.03.2026.•
1
Proleće stiže danas, u 15.46 časova. Stiže nam sa promenljivo oblačnim vremenom.
Akcija Doma zdravlja u petak u Merkatoru
19.03.2026.•
2
Povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, Dom zdravlja Novi Sad i Institut za javno zdravlje Vojvodine organizuju akciju u Merkator centru, u petak, 20. marta.
Petak konačno stiže: Novosađani, evo šta vas očekuje
19.03.2026.•
0
Narednih dana očekuje nas nešto lošije vreme, ali to ne znači da vikend ne možete iskoristiti kvalitetno.
Pojedine ulice na Karagači dobijaju kanalizaciju: Preko 65 miliona za radove
19.03.2026.•
6
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je javnu nabavku za izgradnju kanalizacije u naselju Karagača u Petrovaradinu.
FOTO: Novosadska vlast poklonila dva kamiona i mašinu Kuli pred izbore, Mićin na SNS štandu
19.03.2026.•
31
Novi Sad je donirao Kuli dva kamiona i građevinsku mašinu, objavio je gradonačelnik Žarko Mićin.
Akademija umetnosti: Prostore smo koristili, nema razloga za oduzimanje
19.03.2026.•
11
Dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu Zoran Krajišnik kaže da "ne postoje formalno-pravni razlozi" za oduzimanje dva prostora toj visokoškolskoj ustanovi.
I početak proleća u Novom Sadu promenljivo oblačan
19.03.2026.•
0
Prvobitna prognoza koja je glasila da će narednih nekoliko dana u Novom Sadu biti identični po temperaturi i vremenu - promenila se.
Komentari 35
Popaj
Robin Hud
Ako je to tačno onda svi inženjeri treba momentalno da dobiju otkaz ili direktor JPNP Fruška gora da podnese ostavku. Obrazloženje je notorna neistina
Aleksandar
1. Totalna zabrana seče šuma na svim područjima 30 godina.
2. Iseći 100% Fruške gore da se ne muči više ni ona ni mi što je volimo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar