Deca u Vojvodini izložena vršnjačkom nasilju, nekad ni domovi ne mogu da pomognu
Vojvođani su se Pokrajinskom zaštitniku građana protekle godine žalili najviše na komunalne probleme, navodi se u godišnjem izveštaju ove institucije.
Foto: 021.rs
Ukupan broj predmeta koji su se našli pred Pokrajinskim zaštitnikom je 298, dok je broj rešenih predmeta 260.
Osim na komunalne usluge, građani su se žalili i na druge delatnosti od opšteg interesa, na pitanja socijalne i zdravstvene zaštite, na pitanja iz radnih odnosa, kao i na pitanja iz oblasti zaštite potroša i postupke u pravosudnim organima i organima uprave.
Takođe, građani su se obraćali i zbog ostvarivanja socijalno-ekonomskih prava, kao što su prava po osnovu rada, prava na zdravstvenu zaštitu i prava potrošača, vršenje roditeljskog prava, a bilo je i pritužbi koje se odnose na rad sudova i dobru upravu.
Od ukupnog broja od 77 predmeta koje je Pokrajinski ombudsman pokrenuo po sopstvenoj inicijativi, većina je pokrenuta u okviru specijalizovanih oblasti, kao što su prava nacionalnih manjina, zaštita prava deteta i ravnopravnost polova. PZGO je najčešće reagovao u oblastima koje se odnose na porodično nasilje, zaštitu i bezbednost dece, vršnjačko nasilje i diskriminaciju po osnovu pola, bračnog ili porodičnog života.
Dragana Ćorić, pokrajinska ombudsmanka, u izveštaju ističe i oblasti kojima se ova institucija bavila, kroz različite konferencije, istraživanja i analize, te daje pregled utvrđenog stanja sa preporukama.
Neophodan kontrolni mehanizam za praćenje femicida
Tokom 2023. godine Pokrajinski zaštitnik građana (PZG) je na osnovu saznanja iz medija o slučajevima ubistava u porodično-partnerskom kontekstu koja su se dogodila na teritoriji AP Vojvodine pokretao postupke po sopstvenoj inicijativi obraćanjem nadležnim centrima za socijalni rad.
Pokrenuto je upkupno četiri postupka za četiri ubistva od strane partnera, bivšeg partnera, odnosno drugog člana porodice. U tri od četiri slučaja žrtva je bila žena. Od tri slučaja u kojima je žrtva bila žena, u jednom je postojala ranija prijava za nasilje. Najmlađa ubijena žrtva imala je 27 godina, najstarija 89.

Foto: Novinarke protiv nasilja/Ana Batričević
"PZGO ukazuje na potrebu da se uspostavi kontrolni mehanizam za praćenje femicida koji bi omogućio detaljniji uvid u femicide i pokušaje femicida, procenu efikasnosti reagovanja nadležnih organa i utvrđivanje eventualnih propusta u njihovom radu", objašnjava se u izveštaju.
Patronažne službe - bez adekvatnog prostora, vozila i radnika
Sprovedeno je i istraživanje o patronažnim službama širom Vojvodine. Rezultati pokazuju da ne raspolažu sve patronažne službe odgovarajućim brojem zaposlenih, adekvatnim prostorom za rad i tehničkom opremljenošću.
"Uz to, službeno vozilo nedostaje u 11 službi što značajno utiče na dostupnost i kvalitet usluga patronažnih sestara u seoskim naseljima, posebno onim udaljenijim od središta u kojem se nalazi dom zdravlja ili zdravstvena stanica", piše u izveštaju i dodaje se da broj zaposlenih medicinskih tehničara u ovoj službi varira od jedne do 19 i da jedino u Zrenjaninu i Rumi domovi zdravlja imaju zaposlene medijatore/medijatorke.
U izveštaju se primećuje i da bi patronažne sestre morale da budu edukovane da prepoznaju nasilje u porodici. U posmatranom periodu, ono je prepoznato u samo 45 slučajeva i to u samo pet službi.
U Novom Sadu je zabeležen jedan slučaj nasilja prema porodilji.
Postporođajna depresija evidentirana je u ukupno 38 slučajeva, od kojeg broja čak 22 slučaja u Zrenjaninu.

Foto: Pixabay
Smanjen broj učenika koji pohađaju nastavu na jezicima nacionalnih manjina
U izveštaju se primećuje trend smanjenja broja dece koja osnovne škole pohađaju na jezicima nacionalnih manjina.
Tako je, na primer, broj učenika koji pohađaju nastavu na mađarskom u odnosu na 2022. godinu manji za 544.
Broj učenika koji slušaju nastavu na slovačkom u Vojvodini smanjen je za 157, a onih koji pohađaju školu na rusinskom za 55.
Stanje u domovima za zbrinjavanje dece zabrinjavajuće
U izveštaju se piše o stanju u domovima za zbrinjavanje dece, pa se navodi da je primetan nedostatak materijalnih sredstava, kao i manjak zaposlenih, pre svega stručnih radnika.
Ukazuje se na probleme sa kojim se suočavaju prethodnih godina, uključujući mešovitu strukturu korisnika, prouzrokovanu sve većim brojem dece s poremećajima ponašanja, koji zahtevaju psihijatrijski tretman illi konstantan nadzor i negu stručnih radnika ovih ustanova socijalne zaštite, ali i zdravstvenu negu.
"U tom smislu, važno je napomenuti da je u većini takvih slučajeva, razlog izdvajanja dece iz porodice bio neadekvatno roditeljsko staranje, a neretko i neuspeli porodični smeštaj, pa nestabilnost u funkcionisanju deteta koja se manifestuje kroz dodatne psihičke smetnje neretko može biti posledica ovakvih učestalih promena sredine boravka", objašnjava se u izveštaju.
Tokom poslednjih osam godina u više navrata, u radu po pritužbama, Ombudsman se susretao sa slučajevima nemogućnosti zbrinjavanja i obezbeđivanja adekvatne podrške deci s kombinovanim smetnjama, odnosno problemima mentalnog zdravlja i poremećaja u ponašanju.
"Najčešće je reč o deci bez odgovarajućeg roditeljskog staranja, za koju je teško obezbediti porodičnu zaštitu u hraniteljskim porodicama, ali i smeštaj u odgovarajuću ustanovu socijalne zaštite. Ona neretko ostaju hospitalizovana ili bez adekvatnog rešenja za smeštaj i trajnije zbrinjavanje, a usled nepostojanja odgovarajućeg rešenja za stanje u kojem se nalaze, učestalih hospitalizacija i dužine njihovog trajanja, čak i nakon prestanka indikacija za bolničko lečenje", dodaje se.

Foto: Pixabay
Devojčica bila izložena prostituciji - nijedan dom je nije želeo
Pokrajinski zaštitnik građana izdvaja primer kada je pokrenuo postupak po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu saznanja o tome da je devojčica koja je smeštena u ustanovu, za decu i mlade bila izložena dečijoj prostituciji. U više navrata je pokušala da se povredi, emotivni partner je bio nasilan prema njoj, a bila je i uključena u sudski postupak kao žrtva trgovine ljudima.
U izveštaju Zaštitnika se navodi i da je nadležni centar za socijalni rad uputio zahteve za prijem deteta u 14 ustanova za smeštaj dece i mladih na teritoriji Republike Srbije i da su od svih dobili negativan odgovor.
"Najčešći razlozi za odbijanje prijema deteta u ustanovu su specifičnosti njenog razvoja i nemogućnost da se odgovori adekvatno, nemogućnost da se obezbedi adekvatan stepen kontrole i podrške, nemogućnost pružanja odgovarajućeg korektivnog tretmana, neodgovarajuća kategorija deteta za smeštaj, popunjenost kapaciteta ustanove, obustava prijema novih korisnika i slično", piše u tekstu.
Takođe, Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu, kao odgovor na zahtev za stručnu podršku i pomoć, naveo je da u sistemu socijalne zaštite AP Vojvodine i Republike Srbije nedostaju ustanove i sociozdravstvene usluge koje bi bile adekvatan odgovor na kompleksne potrebe i probleme dece bez roditeljskog staranja i dece sa izraženim problemima u emocionalnom funkcionisanju i ponašanju, kakve devojčica ima.
Deca izložena vršnjačkom nasilju
Kancelarija Pokrajinskog zaštitnika građana je u saradnji sa Dečijim savetom realizovala istraživanje o vršnjačkom nasilju, koje je pokazalo da je čak 35 odsto ispitanih učenika osnovne i srednje škole doživelo neki oblik vršnjačkog nasilja.
Čak 38 odsto njih poznaje nekog ko je pretrpeo vršnjačko nasilje, a oko 30 odsto je svedočilo ovom vidu nasilja.
Prema mišljenju učenika koji su učestvovali u istraživanju, verbalno nasilje je najzastupljenije, a sledi digitalno. Da je seksualno nasilje izuzetno prisutno navelo je 14 odsto učesnika ankete. Gotovo dve trećine ispitanih učenika pretrpelo je verbalno nasilje. Mali deo ispitanih, oko pet odsto navodi da je pretrpeo seksualno nasilje. Uglavnom je reč o devojčicama.
Neadekvatno ponašanje pacijenata kao izgovor za neprofesionalno ponašanje
Na osnovu uvida u pritužbe na rad zdravstvenih ustanova, utvrđeno je da se građani najviše žale na neprofesionalno ponašanje medicinskog osoblja.
"Medicinsko osoblje ukazuje da grubost u njihovom ponašanju nastaje kao posledica agresivnih nastupa pacijenata i njihove rodbine. PZG stoji na stanovištu da medicinsko osoblje treba da zadrži visok nivo profesionalnosti u svom radu, shodno etičkim i drugim pravilima, a da svako ometanje ili ugrožavanje njihovog rada kao i neadekvatno ponašanje pacijenata i članova njihovih porodica bez odlaganja prijavi nadležnim organima ustanova u kojima rade, i da nikako neadekvatno ponašanje korisnika usluga ne mogu koristiti za opravdanje sopstvenog neprofesionalnog i grubog odnosa prema drugim pacijentima", objašnjava se u izveštaju.

Foto: Pixabay
Utvrđeno je i da postoji neetičko usmeravanje pacijenata u tačno određene privatne zdravstvene ustanove, radi nastavka lečenja, što je povod za inspekcijske nadzore, ali i utvrđivanje etičnosti u radu od strane sudova časti Lekarske komore.
Građani su ukazivali i na problem nedostatka određenih lekara specijalista u ustanovama primarne zdravstvene zaštite.
Ustanove spore kad je reč o ostvarivanju prava građana
Građani su pritužbama često ukazivali na povredu principa dobre uprave od strane pokrajinskih organa, pre svega zbog neblagovremenog postupanja, odnosno nedonošenja odluka u zakonski propisanom roku.
Bio je veliki broj pritužbi na Republički fond za penzijsko i invalidsko obrazovanje. Najveći broj se odnosio na postupke ostvarivanja prava na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica, odnosno neblagovremeno postupanje organa veštačenja Fonda.
Veštačenja su predugo trajala, usled čega su prekoračivani rokovi za izdavanje rešenja. Ovaj problem je prisutan i u drugim postupcima.
Komunalna preduzeća i praksa nereagovanja
Najveći broj pritužbi Ombudsmanu odnosio se na komunalne poslove. Najupečatljivije nepravilnosti su neredovno pražnjenje kontejnera u gradskim i prigradskim naseljima, kao i nereagovanje nadležnih komunalnih preduzeća po prijavama građana.
U izveštaju se ocenjuje da higijena stanovanja i briga o životnoj sredini zaslužuju veću pažnju nadležnih organa jedinica lokalnih samouprava.
"Dosta građana je ukazalo i na nepravilnosti u postupcima obračuna utrošene električne energije i dobijanju računa gde su iskazana zaduženja za obračunski period neprihvatljivo visoka. Hakerski napad na bazu podataka elektrodistribucije krajem 2023. godine su evidentno izazvali brojne probleme u obračunu utrošene električne energije i dostave računa", piše u izveštaju.

Poslodavci u javnom sektoru koriste zabranu zapošljavanja
Kao još jedan problem koji deo građana ima u vezi sa ostvarivanjem njihovih prava, u izveštaju se navodi zapošljavanje u javnom sektoru.
"Rešavanje radno-pravnog statusa zaposlenih u državnom sektoru je niz godina osetljiva tema, budući da nemali broj zaposlenih usled mere zabrane zapošljavanja, radi na određeno vreme kod ove vrste poslodavaca i to više od pet godina. Svakako da ekonomska nezavisnost i stabilnost svih građana zavisi od statusa koji imaju kod poslodavca i da ih s pravom zbunjuje činjenica usled čega, a nakon proteka određenog vremena ne dolazi do pretvaranja rada na određeno u rad na neodređeno vreme", piše u izveštaju.
Zaključuje se da je evidentno da poslodavci koriste mogućnost datu u samom Zakonu o radu i sa istim zaposlenima iznova i iznova zaključuju nove ugovore o radu na određeno vreme.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosađani, vojska vas ponovo poziva na dobrovoljno služenje vojnog roka
18.01.2026.•
26
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, navodi Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Danas u Novom Sadu sunčano, ali ledeno
18.01.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti sunčano, ali hladno.
"Odakle, zemljaci?": Lustracija i imovina funkcionera ključne poruke protesta u Novom Sadu
17.01.2026.•
59
Na protestnom skupu novosadskih studenata "Šta znači pobeda?" najavljeni su lustracija i Zakon o poreklu imovine kao deo studentskog programa.
VIDEO: Studenti u Novom Sadu najavili lustraciju i utvrđivanje imovine funkcionera
17.01.2026.•
49
Više hiljada građana ispunilo je Trg slobode na protestu u Novom Sadu, na kojem su kao programske tačke studentskog pokreta istaknuti lustracija i Zakon o poreklu imovine.
Jelena Kleut na protestu: Režim nije uspeo da ugasi nadu
17.01.2026.•
5
Vanredna profesorka Filozofskog fakulteta Jelena Kleut obratila se građanima okupljenim na studentskom protestu, na Trgu slobode.
Sutra u Novom Sadu sunčano, temperatura u minusu
17.01.2026.•
0
Nedelja će u Novom Sadu biti sunčana, ali hladna.
Novosađani, prikuplja se novac za lečenje dvadesetogodišnjeg Mihaila Miluna
17.01.2026.•
0
Humanitarna fondacija "Budi human" prikuplja novac za Mihaila Miluna (20) koji ima tumor u gornjem delu leve nadlaktice.
Kolege sa Odseka za medijske studije upozoravaju: Otkaz Jeleni Kleut ugrožava stotine studenata
17.01.2026.•
2
"Režim otkazom Jelene Kleut ugrožava školovanje više stotina studenata", upozorile su koleginice i kolege sa Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
17.01.2026.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu Betanije rođeno je 16 beba.
Studentski protest danas u Novom Sadu: Ovo su detalji
17.01.2026.•
61
Novosadski studenti u blokadi danas organizuju veliki protest na Trgu slobode.
Ivana Pančić Dobrodolac i Maja Jelić dobitnice nagrade "Predrag Peđa Tomanović"
16.01.2026.•
0
Dobitnice nagrade "Predrag Peđa Tomanović" za najbolju ulogu u 2025. godini i za najboljeg studenta glume na Akademiji umetnosti u protekloj školskoj godini su Ivana Pančić Dobrodolac i Maja Jelić.
Dodeljen tender za sanaciju klizišta u Ulici Vidikovac u Sremskoj Kamenici
16.01.2026.•
3
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije dodelila je tender za sanaciju klizišta sa izradom tehničke dokumentacije u Ulici Vidikovac u Sremskoj Kamenici.
Reakcije na progon Jelene Kleut: "Prvo članska karta SNS-a, pa izbor u zvanje"
16.01.2026.•
4
Studenti i studentkinje Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu ocenili su da otpuštanje Jelene Kleut predstavlja prekor tom odseku, ali i slobodnom mišljenju.
Februarska nagrada Grada Novog Sad: Ovo su kandidati
16.01.2026.•
4
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja Grada Novog Sada prihvatila je pet inicijativa za Februarsku nagradu za 2025. godinu.
Zaletanje u ljude tokom odavanja počasti u Novom Sadu
16.01.2026.•
4
Tokom šesnaestominutnog odavanja počasti nastradalima u padu nadstrešnice, u Novom Sadu, došlo je i do incidenata.
VIDEO: Umrlica za Univerzitet u Novom Sadu na zgradi Rektorata
16.01.2026.•
14
Grupa profesora, studenata i građana zalepila je umrlice za Univerzitet u Novom Sadu na zgradu Rektorata.
Paljenje sveća Oliveru Ivanoviću večeras na Trgu slobode: Osam godina od ubistva
16.01.2026.•
1
Na Trgu slobode će večeras biti organizovano paljenje sveća, čime će se obeležiti osam godina od ubistva nekadašnjeg lidera Građanske inicijative "Srbija, demokratija, pravda" Olivera Ivanovića.
Akademske mreže: Članovi Saveta u stilu Pontija Pilata peru ruke uzdržanim glasanjem
16.01.2026.•
3
Način otpuštanja Jelene Kleut sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu model je po kojem će svi univerzitetski profesori biti predmet odmazde ukoliko se usude da dignu glas protiv vlasti, navode akademske inicijative.
Koalicija za slobodu medija: Solidarnost sa Jelenom Kleut - udar na obrazovanje budućih novinara
16.01.2026.•
2
Koalicija za slobodu medija pruža punu podršku dr Jeleni Kleut, vanrednoj profesorki Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
"Galens" dobio skoro šest miliona evra iz budžeta za hotel u Sremskim Karlovcima
16.01.2026.•
24
Kompanija "Galens" dobila je subvencije od više od 5,8 miliona evra iz budžeta Srbije za izgradnju i opremanje hotela u Sremskim Karlovcima.
Slobodan univerzitet: Kukavičluk članova Senata i partijski sud
16.01.2026.•
6
Odluka da se Jelena Kleut ne izabere u zvanje redovne profesorke predstavlja političku zloupotrebu univerzitetskih procedura, saopštio je Slobodan univerzitet.
Komentari 3
@roditelj
Roditelj
evil
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar