
Traži se ostavka rektora Dejana Madića: Zaposleni na fakultetima u Novom Sadu predaju zahtev
Zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu pozvali su kolege da se u sredu, 11. decembra u 11.52 časa okupe ispred Rektorata kako bi rektoru Dejanu Madiću uputili zahtev za ostavku.

Foto: 021.rs
Prethodno će biti odata počast žrtvama nesreće na Železničkoj stanici.
"Poziv na očuvanje integriteta i autonomije Univerziteta u Novom Sadu (UNS)" upućen je na zvanične mejlove svih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, a između ostalog, u njemu se traži i da se taj poziv podeli sa drugim kolegama.
U pozivu se ocenjuje da ovo nije prvi put da se rektor Univerziteta u Novom Sadu pokazuje kao nedorastao sopstvenoj funkciji i suprotstavljen svojim studentima, nastavnicima i svim zaposlenima na fakultetima, ali da se nadaju da će biti poslednji.
"Umesto da deluje kao faktor ujedinjenja, međusobnog razumevanja i akademske čestitosti, rektor Univerziteta u Novom Sadu proizvodi dodatnu konfuziju i nepoverenje između studenata, profesora, fakulteta i Rektorata. Stavovi rektora UNS Dejana Madića u suprotnosti su sa njegovim ranijim stavovima o blokiranju fakulteta, a sopstvenu akademsku zajednicu ignoriše održavanjem skrivenih i nenajavljenih sastanaka, kao i favorizovanjem određenih medija umesto zvaničnih kanala komunikacije UNS", navodi se u pozivu, prenosi Beta.
Dodaje se da je proteklog vikenda saopštenje Rektorskog i Dekanskog kolegijuma sa sastanka o kome su nastavnici nekih fakulteta obavešteni tek nakon što je održan "u vrlo nejasnom obliku" završilo u određenim medijima pre nego što se pojavilo na sajtu UNS i mnogo pre nego što su zaposleni na fakultetima mogli da saznaju šta se događa.
"Na ovakav način direktno je ugrožen integritet Univerziteta, pošto su tabloidi iskorišćeni kao sredstva informisanja pre zvaničnih kanala UNS te je došlo do zbunjivanja javnosti (kao i zaposlenih na fakultetima i studenata)", dodaje se u pozivu.
Ističe se da je nejasno kako je moguće da jedan takav dokument završi "na stranicama propagandnih glasila, pre nego što u njega dobiju uvid zaposleni na fakultetima".
"Dodatno, budući da su pojedini dekani podržali zahteve studenata i očito nisu saglasni sa iznetim stavovima, preliminarno puštanje u medije spornog saopštenja moglo je da dovede u zabludu javnost i navede na pomisao kako dekanski kolegijum konsenzualno stoji iza saopštenja", piše u pozivu.
Zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu podsećaju da je rektor Madić "tokom nasilne blokade" Filozofskog fakulteta u Novom Sadu u martu ove godine, "u kojoj je učestvovao čitav niz nepoznatih lica", izašao u javnost sa stavom kako Rektorat ne može da se meša u blokadu tog fakulteta jer bi time narušio njegovu autonomiju.
"U isto vreme, on je podržao zahteve studenata koji su blokirali ovaj Fakultet (većina njih nisu bili studenti Filozofskog fakulteta). Nejasno je zbog čega rektor sada ne ostaje dosledan svojim ranije iznetim stavovima", navode zaposleni novosadskog univerziteta.
Upozoravaju i da takva nedoslednost "proizvodi nesigurnost, nepoverenje i zabrinutost", a tajni sastanci i kontakti sa tabloidima koji zaobilaze zvanične univerzitetske kanale direktno narušavaju transparentnost akademskog života i jedinstvo akademske zajednice.
"Pozivamo rektora Dejana Madića da podnese ostavku kako bi takvim činom povratio poverenje studenata i zaposlenih i očuvao integritet institucije Rektorata UNS. Ukoliko rektor odbije navedeni poziv, apelujemo na članove Saveta UNS da deluju u skladu sa svojim nadležnostima i razreše dužnosti aktuelnog rektora koji se ogrešio o pravne i moralne norme našeg Univerziteta", stoji u pozivu.
Podsetimo da je Rektorat u saopštenju tokom vikenda istakao da fakulteti moraju biti otvoreni za sve studente i da je blokada nedopustiva.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Mićin: Prvi novembar u Novom Sadu obeležićemo hrišćanski i u crkvi, verovatno bez Vučića
22.10.2025.•
1
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin danas je na konferenciji za medije uoči Skupštine grada govorio o obeležavanju godišnjice pada nadstrešnice i situaciji u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj".
VIDEO: Odbijen predlog da se Dridu ne dodeli Oktobarska nagrada, opozicija napustila salu Skupštine
22.10.2025.•
8
Svečana i redovna sednica Skupštine Novog Sada održavaju se danas, 22. oktobra.
Speak Easy - škola stranih jezika kojoj se polaznici uvek vraćaju
22.10.2025.•
0
Tradicija, stručnost i iskreno poverenje polaznika već 21 godinu, odlika su škole stranih jezika Speak Easy.
Vučić o 1. novembru u Novom Sadu: Tragedije se dešavaju, tražićemo pravdu za žrtve
22.10.2025.•
29
Mi ćemo 1. novembra pokazati pijetet prema žrtvama u padu nadstrešnice, poštovanje u skladu sa našom tradicijom i zahtevom za odgovornost i pravdu za žrtve te užasne tragedije.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 27 beba, među njima dva para blizanaca
22.10.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 27 beba.
Profesorka novosadskog PMF-a: Poražavajuće da Beograd i Novi Sad nemaju prečistače otpadnih voda
22.10.2025.•
16
Profesorka novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta Milena Bečelić Tomin je kazala da izlivanje neprečišćenih voda u domaće reke ima brojne negativne posledice na zdravlje i životnu sredinu.
U Novom Sadu danas preko 20 stepeni
22.10.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti toplije i malo vedrije.
Sreda puna dešavanja: Novosađani, pogledajte šta vas očekuje
21.10.2025.•
1
Ova sreda u naš grad donosi malo toplije i vedrije vreme, ali i mnogo događaja koje vredi posetiti.
Održan štrajk upozorenja profesora Jovine gimnazije: Pozvali na protestnu šetnju u četvrtak
21.10.2025.•
3
Profesori Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" održali su od 17 časova novi štrajk upozorenja ispred Mašinske škole u Novom Sadu, nakon čega su pozvali sve na protestnu šetnju koja će se održati u četvrtak, 23. oktobra.
Novosadska opozicija predlaže rešenje za mesne zajednice kako bi se organizovali izbori
21.10.2025.•
5
Novosadska opozicija predložila je dopunu dnevnog reda Skupštine grada izmenom Odluke o mesnim zajednicama Novog Sada.
Parking kod SNP-a odlazi u prošlost, plaća se 11,7 miliona za njegovu demontažu
21.10.2025.•
12
Montažni parking kod Srpskog narodnog pozorišta, koji su građani koristili dve decenije, biće demontiran do kraja ove godine.
Radnici BioSens-a inicirali postavljanje spomen-obeležja stradalom kolegi
21.10.2025.•
2
Zaposleni na Institutu BioSens pokrenuli su inicijativu da se, povodom godišnjice pada nadstrešnice, amfiteatar u Institutu nazove po njihovom kolegi Vasku Sazdovskom, koji je stradao 1. novembra.
Dom zdravlja poziva Novosađanke na skrining mamografiju, prijavljivanje telefonom
21.10.2025.•
2
Svetski dan borbe protiv raka dojke, obeležiće se u petak, 24. oktobra.
Pred novosadskim naprednjacima odluka o osudi prekomerne upotrebe policijske sile
21.10.2025.•
7
Deklaracija o osudi prekomerne upotrebe sile službenika MUP-a naći će se pred novosadskim odbornicima u Skupštini grada, na predlog opozicije.
Traži se povlačenje odluke o dodeli Oktobarske nagrade Patriku Dridu
21.10.2025.•
14
Opozicioni odbornik Pokreta Kreni-Promeni Stevan Babić predložio je Skupštini grada da se povuče odluka o dodeli Oktobarske nagrade dekanu Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Patriku Dridu.
U četvrtak 24 stepena, pa pad temeprature i više dana moguća kiša
21.10.2025.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti još toplija i malo vedrija.
NSBI: Da li će Bulevar Mihajla Pupina konačno dobiti biciklističku stazu?
21.10.2025.•
2
Novosadska biciklistička inicijativa (NSBI) apelovala je na Gradsku skupštinu i Grad Novi Sad da podrže predlog za izgradnju biciklističke staze na Bulevaru Mihajla Pupina.
Uvećan budžet Novog Sada, ali se investicije odlažu: Analiza još jednog rebalansa
21.10.2025.•
6
Budžet Grada Novog Sada za ovu godinu je novim rebalansom uvećan i sada iznosi više od 49,3 milijarde. Međutim, iz budžeta se vidi i da će brojne kapitalne investicije morati da sačekaju narednu godinu.
VIDEO: Brat Netanjahua pomešao Novi Sad i Banjaluku
21.10.2025.•
11
Ido Netanjahu, brat izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, napravio je gaf pri dolasku u Banjaluku, gde ga je dočekao i Milorad Dodik.
Subvencije za novosadski GSP porasle na 3,4 milijarde: Još 900 miliona iz budžeta
21.10.2025.•
23
Novim rebalansom gradskog budžeta subvencije Javnom gradskom saobraćajnom preduzeću "Novi Sad" će porasti na ukupno 3,4 milijarde dinara.
Dijana Hrka: Prvog novembra u Novom Sadu ću se direktno obratiti vlastima, možda ih to probudi
21.10.2025.•
23
Dijana Hrka, majka Stefana koji je uz još 15 osoba, stradao u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra, izjavila je da će na godišnjicu od tragedije otići na mesto stradanja svog sina u Novi Sad.
Komentari 53
Tesko
Student
Idemo redom, ako FTN ima oko 15.000 studenata, znači u blokadi treba da ih bude najmanje 7.500 što nije istina. Ne postoji niti jedna sala na fakultetu koja može primiti toliki broj, pa čak i hodnici bi bili premali da primi sve.
Akademija ima oko 1500, a u blokadi na sve tri lokacije je negde oko 100 studenata...... da se ne nabrajaju drugi fakuleti, slična situacija i na njima.
Na celom Univerzitetu ima približno 50.000 studenata, znači da ih treba biti u blokadi najmanje 25.000. Da li ih ima toliko?? NEMA. Prema tome manjina teroriše većinu. Da li je to demokratija?? NIJE. Da li se studenti bore za ovakvu demokratiju?? Sigurno NE.
Meni izgleda da je nešto drugo u pitanju a to ćemo uskoro i videti.
Agronom
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar