
Apel dela zaposlenih FTN: Pustiti studenta Jovičića da se brani sa slobode
Deo zaposlenih na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu poslao je apel u vezi sa studentom Bogdanom Ilićem koji štrajkuje glađu, a koji je potpisao preko 150 zaposlenih FTN-a.

Foto: 021.rs
Apelu su se pridružili i zaposleni drugih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Apel je trenutno potpisalo ukupno 297 zaposlenih.
"Sonja, Katarina, Ana, Luka, Nikolina, ... samo je mali deo spiska stradalnika aktuelnog režima tokom prethodnih desetak meseci kome se trenutno ne vidi kraj, jer mu se gotovo svakodnevno pridodaje još neko ime. Najnovije ime na tom spisku je ime našeg Bogdana Jovičića, studenta druge godine Fakulteta tehničkih nauka, koji je uhapšen pod optužbom za nasilničko ponašanje na javnom skupu 14. avgusta i još uvek nije pušten da se brani sa slobode. Kako je tačno dvadesetdvogodišnji momak postao pretnja po nacionalnu bezbednost, ustavni poredak i ko zna šta još – ne znamo, to ostavljamo na savest nadležnim pravosudnim institucijama. Ono što, međutim, izaziva zabrinutost i veliku ozlojeđenost ne samo među pripadnicima akademske zajednice, nego i mnogo šire, jeste ophođenje vlasti prema našem mladom kolegi - naime, tretman koji doživljava u pritvoru je takav da Bogdan već nekoliko dana štrajkuje glađu.
Pored tragične činjenice da je nedavno ostao bez oca i da je na sahranu doveden kao najokoreliji zlikovac - u bukagijama i pod policijskom pratnjom, on nije mogao da se pomiri sa time da mu je pritvor produžen za još trideset dana. Za kakav god prestup da je optužen, ovakav tretman prema jednom mladom, pametnom, obrazovanom čoveku, budućem akademcu i intelektualcu, ne priliči organima vlasti države u srcu Evrope u XXI veku.
Iz tog razloga zahtevamo od nadležnih institucija da omoguće našem studentu Bogdanu Jovičiću da se brani sa slobode, jer ako je on najveći neprijatelj ove zemlje, onda smo to isto i svi mi – nastavnici i zaposleni na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, potpisnici ovog apela. A do tada, za Bogdana imamo sledeću poruku: 'Uz tebe smo, i nećemo te ostaviti samog! Preklinjemo te da ne naškodiš sebi i da prekineš štrajk glađu, jer su nam potrebni tvoja snaga, pamet, hrabrost, srčanost, elokvencija, upornost, ... kako bismo uskoro započeli da gradimo jedno drugačije društvo, zasnovano na svim onim načelima zbog kojih ste ti, i mnogi drugi poput tebe, i započeli ovu herojsku borbu.'
Pozivamo čitavu akademsku zajednicu da nam se pridruži u našem apelu i ustane u odbranu prava, slobode i dostojanstva našeg kolege Bogdana Jovičića.", navodi se u apelu.
Podsećamo, student iz Novog Sada Bogdan Jovičić, koji u pritvoru štrajkuje glađu, prevezen je u Specijalnu zatvorsku bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu.
Takođe, javnost je reagovala i na činjenicu da je Jovičić išao na sahranu svog oca sa lancima na nogama.
Studenti u blokadi najavili su protest u kojem zahtevaju puštanje Jovičića kako bi se branio sa slobode.
Protest je zakazan za četvrtak, 18. septembra, u 11.30h ispred suda u Novom Sadu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Lanci na nogama studenta tokom sahrane: Neprimereno okolnostima
17.09.2025.•
0
"Biti na sahrani sa lisicama na nogama je nešto što predstavlja ponižavajuće postupanje u odnosu na to lice", smatra advokat i nekadašnji zamenik zaštitnika građana Miloš Janković.
Akademski plenum: Vesić bez lisica i pritvora, student okovan na sahrani oca
17.09.2025.•
0
Fotografije studenta FTN-a koji je sa lancima na nogama doveden na sahranu oca šokirale su javnost, ali i još jednom pokazale pravo lice ove vlasti, poručuju iz Akademskog plenuma.
Student Bogdan Jovičić još nije prebačen u zatvorsku bolnicu u Beogradu, najavljen protest za sutra
17.09.2025.•
6
Student iz Novog Sada Bogdan Jovičić, koji u pritvoru štrajkuje glađu, još uvek nije prevezen u Specijalnu zatvorsku bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu. Prvobitna informacija je bila da je prevezen.
"Pravda za Bogdana je pravda za sve nas": Protest u četvrtak ispred zgrade novosadskog suda
17.09.2025.•
3
Studenti u blokadi organizuju protest u četvrtak, 18. septembra, ispred zgrade suda zahtevajući puštanje na slobodu studenta FTN-a Bogdana Jovičića.
Još sutra svežije u Novom Sadu, a onda i preko 30 stepeni
17.09.2025.•
0
Pred Novosađanima je nekoliko sunčanih dana, skoro bez oblačka, a još sutra će biti svežije, pa sledi topliji period.
Uprava o novosadskom studentu u lancima: Civilizovano ispoštovan hrišćanski obred
17.09.2025.•
16
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde oglasila se u vezi sa tim što je student FTN-a Bogdan Jovičić, koji je već mesec dana u pritvoru, na sahranu svog oca doveden sa lancima na nogama.
Evropske demokrate reagovale zbog novosadskog studenta u lancima: "Oduzeto mu dostojanstvo"
17.09.2025.•
2
Evropska demokratska stranka osudila je ophođenje vlasti Srbije prema uhapšenom studentu novosadskog FTN-a Bogdanu Jovičiću koji se tretira "ne kao glas savesti, već kao opasni kriminalac".
VIDEO: Skup podrške uhapšenim poljoprivrednicima ispred novosadskog suda, tu su i traktori
17.09.2025.•
2
Studenti i zborovi građana okupili su se oko 11 časova ispred zgrade suda u Sutjeskoj ulici.
Prikuplja se novac za Teodoru Martinko povređenu u padu nadstrešnice u Novom Sadu
17.09.2025.•
2
Humanitarni fond "Novi život - Stefan Milivojević" prikuplja novac za Teodoru Martinko, koja je teško povređena u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
FOTO: Novosadski student sa lancima na nogama odveden na očevu sahranu
17.09.2025.•
22
Studentu iz Novog Sada Bogdanu Jovičiću, koji u pritvoru štrajkuje glađu, preminuo je otac dok se on nalazio u ćeliji. Jovičić je pušten na sahranu, ali sa lancima na nogama.
Okupljanje ispred suda zbog uhapšenih poljoprivrednika
17.09.2025.•
2
Studenti i zborovi građana Novog Sada najavili su okupljanje ispred suda u 11 časova.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 22 bebe
17.09.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 22 bebe.
"U Novom Sadu će biti najveći komemorativni skup, a ne srpski Majdan": Studenti o planu za 1. novembar
17.09.2025.•
24
Spoljna obaveštajna služba Rusije (SVR) saopštila je da iza "nemira u Srbiji" u kojima učestvuju mladi, stoji EU, a da će godišnjica pada nadstrešnice 1. novembra biti iskorišćena za dovršavanje "srpskog Majdana".
Profesor Pravnog fakulteta: Ozbiljno shvatiti optužnicu za pad nadstrešnice, evo zašto
17.09.2025.•
8
Profesor beogradskog Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović je kazao da se "pokazalo da u sudovima i tužilaštvima postoje delovi spremni da rade zakonito, spremni da rade ono zbog čega su i postavljeni na ta mesta".
Danas u Novom Sadu oblačnije, svežije i vetrovito
17.09.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti promenljivo oblačno i svežije.
FOTO: MUP ponovo tvrdi da nisu koristili CN gas
16.09.2025.•
26
MUP je ponovo saopštio da, "prilikom intervencije policije u Novom Sadu, nisu korišćena hemijska sredstva koja sadrže oznaku 'CN'".
Umrla Fuada Stanković, nekadašnja rektorka Univerziteta u Novom Sadu
16.09.2025.•
18
Nekadašnja rektorka Univerziteta u Novom Sadu Fuada Stanković umrla je danas u 84. godini u Novom Sadu.
Besplatne radionice "Upravljanje stresom" u četvrtak i petak
16.09.2025.•
0
Besplatne edukativne radionice, na temu stresa - uzroka, posledica i mogućnosti savladavanja, biće održane u četvrtak, 18. septembra i u petak, 19. septembra.
Sreda u Novom Sadu: Evo šta da očekujete
16.09.2025.•
0
Sreda pred Novosađanima biće nešto prijatnija i sa mnogobrojnim dešavanjima.
ANKETA: Pomažu li vam snižene cene?
16.09.2025.•
32
Prošle su dve nedelje kako važi Uredba kojom se ograničavaju trgovačke marže.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar