Vučević o svom obezbeđenju: Ne odlučujem ja, već institucije
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević reagovao je na pisanje lista Danas o tome da i dalje ima obezbeđenje, iako mu je mandat premijera istekao pre devet meseci.
Foto: 021.rs
Vučević je na društvenim mrežama napisao da ne odlučuje on ko će ga i koliko obezbeđivati, već da se za to staraju nadležne institucije.
Po njegovim rečima, on nikada nije odlučivao ko će ga obezbeđivati, niti je tražio bilo kakve privilegije.
"O tome odlučuju nadležne institucije Republike Srbije, na osnovu bezbednosnih procena i u skladu sa zakonom", naveo je Vučević.
Dnevni list Danas objavio je tekst u kom pita zbog čega Vučevića i dalje obezbeđuje specijalna jedinica "Kobre" iako mu je mandat istekao pre devet meseci, što nije u potpunosti u skladu sa Zakonom o Vojsci, kao i sa uredbama koje bliže uređuju ko i na koliko vremena ima pravo da ga obezbeđuje vojska.
Prema važećim zakonima, pravo da ga obezbeđuju Kobre imaju predsednik Republike, načelnik Generalštaba i ministar odbrane. Kobre mogu da obezbeđuju i druge državne zvaničnike, ali samo uz odobrenje Biroa za koordinaciju službi bezbednosti, nakon što se izvrši ozbiljna i detaljna bezbednosna provera koja bi pokazala da potreba za obezbeđenjem od strane vojne jedinice i dalje postoji, objavio je Danas.
Nakon što je Vučeviću prestao mandat premijera, on je i dalje zadržao vojno obezbeđenje tako što je iskoristio pravo koje propisuje Uredba o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata u kojoj se navodi da funkcioner ima pravo da zadrži obezbeđenje još šest meseci nakon prestanka vršenja funkcije.
Predsedniku SNS-a je ovih šest meseci isteklo u oktobru. On u ovom trenutku više nije državni funkcioner, već samo predsednik političke partije, ali ga Kobre i dalje obezbeđuju.
Vučević kaže da ovakvi tekstovi "nemaju nikakve veze sa činjenicama, već isključivo sa pokušajem da se napravi lažna i zlonamerna konstrukcija tamo gde je nema".
"Posebno je nedopustivo što se u tu vrstu političkih obračuna uvlače pripadnici elitne jedinice Vojske Srbije. To su ljudi koji svoj posao rade profesionalno, časno i u skladu sa zakonom, štiteći institucije i državu Srbiju. Kada neko njihov rad koristi za dnevno-političke napade i senzacionalističke naslove, pokazuje ozbiljno nepoštovanje prema državi i njenim institucijama", naveo je Vučević.
Danas je objavio i izjavio nekadašnjeg pripadnika "Kobri" u penziji, koji je rekao da ne postoji potreba da Vučevića obezbeđuje ova jedinica.
"Ukoliko Savet za nacionalnu bezbednost smatra da je stepen ugroženosti visok ne samo funkcionera već i bilo kog građanina, što Vučević u ovom trenutku i jeste, angažuje se Jedinica za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO)", rekao je sagovornik Danasa.
Povodom svega oglasio se i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin, poručujući da "naravno da Vučeviću treba obezbeđenje kada neki bez razloga targetiraju i prete njemu i porodici već godinama".
"Obezbeđenje se dobija na osnovu procene ugroženosti, a pošto su neki pokušali da zapale njega i sina i te iste pripadnike Kobri teško povredili, apsolutno je neophodno da ima najbolje moguće obezbeđenje. Vučеvić je borac i častan čovek koji se ne boji da kaže javno ono što misli i očigledno je da to nekima jako smeta čim ga ovako ugrožavaju. Svi koji ga poznaju znaju da je porodičan čovek koji bi sigurno voleo da ne mora da ima obezbeđenje, tako da je ovakvo ponovno targetiranje njega i pripadnika 'Kobri' sramotno i nedopustivo", napisao je Mićin.
Pripadnici "Kobri" koji obezbeđuju Miloša Vučevića našli su se u žiži javnosti prošle godine, tokom protesta u Novom Sadu, kada je došlo do sukoba demonstranata i članova SNS-a, kod prostorija vladajuće stranke na Bulevaru oslobođenja. Tada je jedan pripadnik "Kobri" pucao iz pištolja u vazduh.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Od sutra sunčano i sve toplije u Novom Sadu
15.06.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti suv, pretežno sunčan i osetno topliji.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović se javio na izdržavanje kazne u zatvoru na Klisi
15.06.2026.•
0
Autoprevoznik Milomir Jaćimović došao je danas na izdržavanje zatvorske kazne u zatvoru na Klisi zbog neplaćenih prekršajnih kazni.
Veliki studentski protest u Novom Sadu: Na turbo kružnom toku 20. juna
15.06.2026.•
0
Protest u organizaciji studenata održaće se u subotu, 20. juna, na turbo kružnom toku, na raskrsnici Fruškogorske i Bulevara cara Lazara.
Šta se planira na Slanoj bari: Nove kuće i kanalizacija
15.06.2026.•
0
Plan generalne regulacije dela Klise, odnosno Slane bare, zapadno od Sentandrejskog puta, nalazi se na ranom javnom uvidu i gradski urbanisti najavljuju nove biciklističke staze, sportske terene i kanalizaciju.
Stanković: Konkurs za direktora Jovine u julu, nema potrebe za dramom, nije ministarstvo servis za želje
15.06.2026.•
20
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će konkurs za direktora Jovine gimnazije biti u julu i da mandat sadašnjem direktoru Radivoju P. Stojkoviću ističe u novembru
Konsultacije iz dečje i odrasle neurohirurgije: Dr sci. med. Igor Meljnikov jednom mesečno u Uromedici NS
15.06.2026.•
0
U Poliklinici Uromedica NS ponovo su dostupne neurohirurške konsultacije za dečju i odraslu populaciju, koje će se održavati jednom mesečno u unapred zakazanim terminima.
Sjajne vesti na tmuran dan: U Novom Sadu rođene 23 bebe, među njima i bliznakinje
15.06.2026.•
0
U Novom Sadu su proteklog vikenda rođene 23 bebe.
VIDEO: Deo drveta tokom oluje pao na vozila na Novom naselju, intervenisali vatrogasci i Zelenilo
15.06.2026.•
3
Više vozila oštećeno je juče u Ulici Anđe Ranković kada je tokom oluje koja je pogodila Novi Sad u večernjim časovima puklo drvo i srušilo se na parkirana vozila.
Danas u Novom Sadu svežije i uz kišu
15.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti osetno svežije i povremeno će padati kiša.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović danas ide u zatvor
15.06.2026.•
20
Autoprevoznik Milomir Jaćimović u ponedeljak, 15. juna treba da se javi na izdržavanje zatvorske kazne u zatvor na Klisi, nakon što su mu, kako kaže, novčane kazne koje nije platio preinačene u zatvorsku.
Roditelji đaka Jovine gimnazije danas ispred Ministarstva prosvete: Očekuju odgovor o smeni direktora
15.06.2026.•
4
Roditelji učenika Jovine gimnazije najavili su da će u ponedeljak, 15. juna biti ispred Ministarstva prosvete kako bi sačekali odgovor da li je pokrenut postupak razrešenja direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Novosađani, ako danas date krv, dobijete besplatne biohemijske analize
15.06.2026.•
0
Svi Novosađani koji u ponedeljak, 15. juna doniraju krv, dobiće besplatne biohemijske analize krvi (KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, urea, kreatinin, gvožđe, lipidni status).
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Branku Pavković
15.06.2026.•
1
Akcija "Humanitarni ponedeljak" će u ponedeljak, 15. juna biti namenjena Novosađanki Branki Pavković.
VIDEO Nakon nevremena poplavljena Ulica Nikole Tesle: "Plivamo svako malo"
14.06.2026.•
16
Nakon današnjeg nevremena poplavljena je Ulica Nikole Tesle.
VIDEO: Nevreme pogodilo Novi Sad, padao grad
14.06.2026.•
9
Nevreme je večeras zahvatilo i Novi Sad.
Sutra svežije u Novom Sadu, krajem nedelje ponovo preko 30 stepeni
14.06.2026.•
0
U ponedeljak će u Novom Sadu biti osetno svežije i moguća je kiša.
Pred Novosađanima pretežno sunčan i topao dan, večeras se očekuju pljuskovi
14.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu pretežno sunčano i toplije.
Novosadsko udruženje policije tvrdi: Nema sistemske korupcije u policiji
14.06.2026.•
43
Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" iz Novog Sada ističe da podaci Sektora unutrašnje kontrole pokazuju da kriminal u policiji nisu sistemska pojava, već se odnose na izolovane pojedinačne slučajeve.
SSP: Tužilaštvo da reaguje na Vučevićevo podizanje tenzija u Vojvodini
13.06.2026.•
11
Stranka slobode i pravde je zatražila od tužilaštva da po hitnom postupku pozove predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića.
Građani do utorka mogu da koriste i zatvoreni bazen na Spensu
13.06.2026.•
0
Zbog najavljenog lošeg vremena, građani ovih dana mogu da koriste i zatvoreni bazen na Spensu prema rasporedu koji važi za otvoreni bazen.
Festival grašca u subotu na Petrovaradinskoj tvrđavi: Najveći događaj u regionu posvećen ovoj vinskoj sorti
13.06.2026.•
13
Festival grašca biće održan u subotu, 13. juna, na Petrovaradinskoj tvrđavi, a ove godine obeležiće svoje peto izdanje.
Komentari 64
leka
VM baš si mizeran
Илија
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar