Alanović prijavio i Dinka Gruhonjića Etičkoj komisiji, profesor uzvratio protivprijavom
Dekan Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Milivoj Alanović podneo je Etičkoj komisiji prijavu protiv profesora Dinka Gruhonjića zbog kritika koje je Gruhonjić izrekao na sednici Saveta fakulteta na račun poslovodstva.
Foto: 021.rs
Gruhonjić je uzvratio prijavom Etičkoj komisiji protiv Alanovića.
Alanović je podneo prijavu Etičkoj komisiji i protiv profesorke Nevene Jevtić, zbog njenog govora na mirnim demonstracijama u kampusu univerziteta u septembru prošle godine, o čemu je 021.rs već pisao.
U Alanovićevoj prijavi protiv Gruhonjića u koju su novinari imali uvid ocenjuje se da je taj profesor na sednicama Saveta fakulteta, čiji je Gruhonjić član, a Alanović nije već na njih dolazi po pozivu iznosio, "netačne, zlonamerne i uvredljive konstatacije" o radu dekana i uprave fakulteta, posebno u kontekstu ostavki troje prodekana i događaja vezanih za policijsko prisustvo na fakultetu.
Alanović je optužio Gruhonjića i da je iznosio "lične opaske" i "vrednosne sudove" o poslovodstvu fakulteta, poput profesorovih tvrdnji da je Fakultet vođen na "autoritarni i neakademski način", kao i njegovog insistiranja na odgovorima na pitanja vezanim za policijsku intervenciju i bezbednost na fakultetu.
Gruhonjić je odbacio navode prijave i u svom pisanom izjašnjenju Etičkoj komisiji naveo da je nastupao isključivo kao član Saveta Fakulteta, koristeći pravo na argumentovanu kritiku rada poslovodstva.
Dodao je da su njegove izjave bile zasnovane na zvaničnim tekstovima ostavki troje prodekana, u kojima se pominju "nedostatak komunikacije", "kontinuirano nezadovoljstvo načinom rada dekana" i "nezadovoljstvo načinom rada dekana u proteklom periodu".
Gruhonjić je naveo da prijava protiv njega predstavlja pokušaj ograničavanja slobode izražavanja i "instrumentalizaciju etičkog postupka" radi pritiska na članove akademske zajednice koji kritikuju upravu fakulteta.
U izjašnjenju se pozvao i na praksu Evropskog suda za ljudska prava, navodeći da univerzitetski profesori imaju pravo na slobodu izražavanja i kritiku rada univerzitetske uprave.
Nakon Alanovićeve prijave, Gruhonjić je i sam podneo prijavu Etičkoj komisiji protiv dekana u kojoj je naveo da postoje osnovi sumnje da je dekan prekršio više odredbi Kodeksa o akademskom integritetu.
Prema njegovim rečima, dekan je svojim postupanjem tokom događaja koji su uključivali policijske intervencije na fakultetu i prinudne mere prema studentima i zaposlenima narušio dostojanstvo akademske zajednice i zloupotrebio institucionalni položaj.
"Ukazujemo Etičkoj komisiji da Alanovićeva prijava sadrži elemente zlonamerne (maliciozne) prijave, koje je članom 52. Kodeksa definisana kao prijava zasnovana na pretežno neistinitim navodima podneta sa namerom nanošenja štete ugledu. Podnosilac pokušava da akademsku kritiku svog rada predstavi kao etički prekršaj, čime zloupotrebljava položaj i Kodeks", naveo je Gruhonjić.
Etička komisija je nedavno odbacila prijavu koju je protiv Gruhonjića podneo Studentski parlament Filozofskog fakulteta i navela da nije nadležna da ocenjuje privatne i javne istupe profesora koji nisu neposredno povezani sa akademskim radom.
Studentski parlament je i 2024. godine podneo prijavu Etičkoj komisiji fakulteta za navodni Gruhonjićev "govor mržnje". Ta komisija se se oglasila nenadležnom, nakon čega se Studentski parlament žalio univerzitetskoj Etičkoj komisiji koja je predmet vratila na odlučivanje fakultetskoj komisiji, koja ga je odbacila.
Na blokadu Filozofskog fakulteta koja je trajala od 28. do 31. marta 2024. godine sa zahtevom da se Gruhonjiću uruči otkaz tada su pozvali pozvali student prorektor Damjan Vakanjac i predsednica Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Ivana Macak.
Gruhonjić je od marta 2024. godine neprestano na meti režimske kampanje linča.
U ulazu zgrade u kojoj Gruhonjić živi sa porodicom 21. marta 2024. godine je osvanuo crni grafit "Dinko - Šakiću za večni dom si spreman". U potpisu se navodi neregistrovana ultradesničarska organizacija "Srpska Vojvodina".
Kampanja je počela tako što je montiran video Gruhonjićevog izlaganja sa Festivala ljudskih prava u Dubrovniku, iz marta 2023. godine, s ciljem da se on optuži da je pristalica ustaškog režima u fašističkoj Nezavisnoj državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata.
Gruhonjić je to oštro demantovao i podsetio da je celu svoju novinarsku i profesorsku karijeru proveo kao dosledni borac protiv nacionalizma i protiv veličanja politike ratnih zločina u regionu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Pred Novosađanima sunčan i topao dan
16.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti suvo, pretežno sunčano i osetno toplije.
Slobodan univerzitet: Prekinuti tabloidnu kampanju mržnje protiv profesora
15.06.2026.•
0
Akademska mreža Slobodan univerzitet Novi Sad osudila je tabloidnu kampanju targetiranja i podsticanja mržnje prema profesorima Univerziteta u Novom Sadu.
Utorak u Novom Sadu: Ponovo sunčano, puno izložbi i po neka predstava
15.06.2026.•
0
Počela je još jedna nedelja u kojoj nas očekuju novi kulturni događaji, kao i znatno lepše vreme nakon veoma kišovitog vikenda.
Firmi Lazara Ristovskog milioni od Novog Sada za dva filma
15.06.2026.•
14
Firma porodice Ristovski "Zillion film" dobila je najviše novca na konkursu Novog Sada za sufinansiranje filmskih projekata.
Novac Novosađana otišao prorežimskim medijima: Gradska vlast dala milione tabloidima
15.06.2026.•
8
Potpisom Žarka Mićina omogućena je raspodela miliona dinara iz budžeta Novog Sada prorežimskim medijima, među kojima su i tabloidi iz Beograda.
Sindikat u utorak protestuje ispred Rektorata
15.06.2026.•
1
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta pozvao je akademsku zajednicu na protestno okupljanje ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, u utorak, 16. juna.
Humanitarni kviz za pomoć Matiji Živanovu 22. juna u Radio kafeu
15.06.2026.•
1
Studentska komora organizuje humanitarni kviz koji će biti održan u ponedeljak, 22. juna, u Radio kafeu sa početkom u 19 časova.
Maloletnici na skuterima jure centrom Novog Sada - neko treba da ih zaustavi
15.06.2026.•
127
Maloletnici na električnim skuterima, bez zaštitne opreme, sve češće projure kraj pešaka u centru Novog Sada. Gotovo da ih ne čujete sve dok vam se ne približe.
Od sutra sunčano i sve toplije u Novom Sadu
15.06.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti suv, pretežno sunčan i osetno topliji.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović se javio na izdržavanje kazne u zatvoru na Klisi
15.06.2026.•
9
Autoprevoznik Milomir Jaćimović došao je danas na izdržavanje zatvorske kazne u zatvoru na Klisi zbog neplaćenih prekršajnih kazni.
Veliki studentski protest u Novom Sadu: Na turbo kružnom toku 20. juna
15.06.2026.•
26
Protest u organizaciji studenata održaće se u subotu, 20. juna, na turbo kružnom toku, na raskrsnici Fruškogorske i Bulevara cara Lazara.
Šta se planira na Slanoj bari: Nove kuće i kanalizacija
15.06.2026.•
4
Plan generalne regulacije dela Klise, odnosno Slane bare, zapadno od Sentandrejskog puta, nalazi se na ranom javnom uvidu i gradski urbanisti najavljuju nove biciklističke staze, sportske terene i kanalizaciju.
Stanković: Konkurs za direktora Jovine u julu, nema potrebe za dramom, nije ministarstvo servis za želje
15.06.2026.•
42
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će konkurs za direktora Jovine gimnazije biti u julu i da mandat sadašnjem direktoru Radivoju P. Stojkoviću ističe u novembru
Konsultacije iz dečje i odrasle neurohirurgije: Dr sci. med. Igor Meljnikov jednom mesečno u Uromedici NS
15.06.2026.•
0
U Poliklinici Uromedica NS ponovo su dostupne neurohirurške konsultacije za dečju i odraslu populaciju, koje će se održavati jednom mesečno u unapred zakazanim terminima.
Sjajne vesti na tmuran dan: U Novom Sadu rođene 23 bebe, među njima i bliznakinje
15.06.2026.•
0
U Novom Sadu su proteklog vikenda rođene 23 bebe.
VIDEO: Deo drveta tokom oluje pao na vozila na Novom naselju, intervenisali vatrogasci i Zelenilo
15.06.2026.•
4
Više vozila oštećeno je juče u Ulici Anđe Ranković kada je tokom oluje koja je pogodila Novi Sad u večernjim časovima puklo drvo i srušilo se na parkirana vozila.
Danas u Novom Sadu svežije i uz kišu
15.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti osetno svežije i povremeno će padati kiša.
Autoprevoznik Milomir Jaćimović danas ide u zatvor
15.06.2026.•
21
Autoprevoznik Milomir Jaćimović u ponedeljak, 15. juna treba da se javi na izdržavanje zatvorske kazne u zatvor na Klisi, nakon što su mu, kako kaže, novčane kazne koje nije platio preinačene u zatvorsku.
Roditelji đaka Jovine gimnazije danas ispred Ministarstva prosvete: Očekuju odgovor o smeni direktora
15.06.2026.•
4
Roditelji učenika Jovine gimnazije najavili su da će u ponedeljak, 15. juna biti ispred Ministarstva prosvete kako bi sačekali odgovor da li je pokrenut postupak razrešenja direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Novosađani, ako danas date krv, dobijete besplatne biohemijske analize
15.06.2026.•
0
Svi Novosađani koji u ponedeljak, 15. juna doniraju krv, dobiće besplatne biohemijske analize krvi (KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, urea, kreatinin, gvožđe, lipidni status).
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za Branku Pavković
15.06.2026.•
1
Akcija "Humanitarni ponedeljak" će u ponedeljak, 15. juna biti namenjena Novosađanki Branki Pavković.
Komentari 9
Marko
Pera
Posle kukaju “dobio/la sam otkaz”.
Evo za nekog istrazivackog novinara (nezavisnog) da uporedi nastavna i naucna dostignuca profesora UNS, broj radova, broj citata, h indeks, broj knjiga/prirucnika, broj ucesca u medjunarodnim projektima i sl. Ovako upiru prstom jedni i drugi i vicu on ili ona je “caci” ili “blokader”, a ne znamo zapravo ko je tu vredan i uspesan a ko lenjivac i neuspesan, vec se svi kriju jedni iza podrske nekoga u vlasti a drugi iza famozne recenice “podrzavao/la sam studente pa mi se sada svete.
Vanja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar