Krivi toranj u Pizi je sada manje nakrivljen

Stručnjaci kažu da se čuveni toranj praktično podlmadio za dvesta godina.

 

Krivi Toranj u Pizi
AFP/Getty Images
Toranj je stabilan i slikanje može da se nastavi

 

I to je dovoljno da toranj doživi krizu identiteta.

Krivi Toranj u Pizi je poznat po svom specifičnom temelju - ali stručnjaci su otkrili da se polako ispravlja.

Grupa koja nadzire toranj i prati proces restauracije, otkrila je da je ova znamenitost „stabilna i polako se vraća pod pravi ugao".

Srednjovekovni spomenik visok 57 metara je u poslednje dve decenije ispravljen za četiri centimetra, navode stručnjaci.

„Kao da ste mu skinuli dva veka starosti", objasnio je profesor Salvatore Setis.

Nuncijante Skuelja, profesor geotehnike na Univerzitetu u Pizi koji radi sa timom za nadzor, dodaje : „Ono što se najviše računa je stabilnost zvonika, koja je bolja od očekivane".

Toranj je tokom devedesetih godina prvi put u 800 godina bio zatvoren za javnost, iz straha da bi mogao da se sruši. U to vreme je bio četiri i po metra pomeren od vertikalnog položaja.

Međunarodni komitet koji je predvodio poljski profesor Mišel Jamiolovski, radio je na stabilizovanju tornja u periodu od 1993. do 2001. godine.

Toranj je ispravljen za 45 centimetara, a to je koštalo skoro 226 miliona evra.

Toranj je nakrivljen od samog početka, kada je počela izgradnja 1173. godine.

I dok inženjerima pripadaju zasluge sa spašavanje kulturne znamenitosti, posetioci još uvek mogu da naprave prepoznatljive fotografije na kojima „pridržavaju" toranj.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mica trofraljka

    23.11.2018 09:15
    Da nije možda zasluga Galensa?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako opasne peščane oluje mogu da postanu još gore

Ove oluje su deo Zemljinog prirodnog ciklusa, ali dezertifikacija, topljenje glečera i druge promene izazvane ljudskim ponašanjem mogu da izazovu još više prašine koju nosi vetar - sa potencijalno smrtonosnim posledicama.

Ko je Kaster Semenja i zašto je njen slučaj važan

Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Savezni vrhovni sud Švajcarske prekršio pravo Kaster Semenje na pravično suđenje kada joj je 2023. godine odbijena žalba na propise Svetske atletike koji su joj faktički zabranili da se takmiči.