Nasa „istražuje prve optužbe za zločin u svemiru"

Američka svemirska agencija navodno ispituje optužbe protiv astronautkinje En MekKlejn.
En MekKlejn
Reuters
En MekKlejn izlazi iz kapsule nakon povratka na Zemlju u junu ove godine

Agencija Nasa istražuje optužbe protiv astronautkinje koja je navodno pristupila bankovnom računu supruge sa Međunarodne svemirske stanice.

Ovo je možda prvi optužba za zločin počinjen u svemiru.

En MekKlejn je priznala da je pristupila računu supruge od koje se razvodi, ali je izjavila da nije učinila ništa loše, objavljeno je u Njujork Tajmsu.

Njena supruga Samer Vorden navodno je tužbu protiv MekKlejn podnela Saveznoj komisiji za trgovinu.

En MekKlejn se u međuvremenu vratila na Zemlju, a njena advokatica rekla je za Njujork Tajms da je astronautkinja samo želela da proveri da li njena bivša partnerka ima dovoljno novca za plaćanje računa i brigu o sinu kog su zajedno odgajale pre nego što su se rastale.

„Ona odlučno negira da je učinila bilo šta neprimereno", rekla je advokatica Rusti Hardin i dodala da je MekKlejn „u potpunosti sarađuje" sa istražiteljima.

MekKlejn i Vorden koja radi za obaveštajnu službu Ratnog vazduhoplovstva, venčale su se 2014. godine. Vorden je zvanično tražila razvod 2018. godine.

MekKlejn je diplomirala na prestižnoj vojnoj akademiji Vest Point, a zatim radila kao vojni pilot u Iraku. Izabrana je da leti za Nasu 2013. godine.

Provela je šest meseci na Međunarodnoj svemirskoj stanici i trebalo je da učestvuje u prvoj „ženskoj" šetnji svemirom koja je otkazana zbog toga što za MekKlejn nije bilo odela u odgovarajućoj veličini.

Kako se primenjuje zakon u svemiru?

U radu Međunarodne svemirske stanice učestvuje pet državnih i međunarodnih svemirskih agencija - iz Sjedinjenih država, Kanade, Japana, Rusije i međunarodne agencije u čijem radu učestvuju stručnjaci iz nekoliko evropskih zemalja. Dogovoreni pravni okvir predviđa da se na sve osobe i imovinu u svemiru primenjuju zakoni država iz kojih dolaze.

Dakle, ako bi kanadski državljanin počinio zločin u svemiru, bilo bi mu suđeno u skladu sa kanadskim zakonima, a ruskom državljaninu u skladu sa ruskim.

Međunarodnim svemirskim pravom takođe su predviđena i izručenja na Zemlji - ukoliko neka država odluči da traži izručenje građanina druge države zbog dela počinjenih u svemiru.

Svemirski turizam postaje sve realniji, pa će u budućnosti možda i biti potrebe da se ovi zakoni primene. Zvaničnici Nase rekli su Njujork Tajmsu da ne znaju ni za jedan zločin počinjen na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?