Rusija, Ukrajina i sukob: Počela poslednja faza razmene zarobljenika

Razmena je dogovorena 9. decembra u Parizu na sastanku Vladimira Putina i Volodomira Zelenskog na kojem su učestvovali Angela Merkel, nemačka kancelarka i Emanuel Makron, predsednik Francuske.
Voronok DNR v denь obmena u KPP "Maйorsk"
Reuters

Rusija i Ukrajina počele su dugo očekivanu poslednju fazu razmene zarobljenika.

Među tim zarobljenicima su i nekadašnji pripadnici specijalnih policijskih jedinica Berkut koji su bili optuženi da su pucali u demonstrante tokom revolucije na Majdanu u Kijevu 2014.

Razmena zarobljenika obavljena je na kontrolnom punktu Majorsk, saopštila je pres služba predsednika Ukrajine.

Informaciju su potvrdile i ruske agencije citirajući proruske separatiste.

Državne agencije RIA i Tass citirale su Dariju Morozovu, predstavnicu Donbaske narodne republike, koja je rekla da su autobusi stigli na kontrolni punkt Majorsk.

Kijev bi trebalo da pusti 87 zarobljnika u zamenu za 55.

Ni tokom prethodne razmene pre dve godine nije bio jednak broj zarobljenika.

Ukrajina je pustila 233 zarobljenika u zamenu za 73. Rusija i Ukrajina su u septembru ove godine razmenile zatočenike po sistemu 35 za 35.

Vooružennый konflikt na vostoke Ukrainы načalsя posle proevropeйskoй revolюcii v Kieve v 2014 godu i anneksii Krыma, za kotoruю SŠA i Evropa nakazali Rossiю sankciяmi.

Plennыh dlя obmena s ukrainskoй storonы podvezli na avtobusah
EPA

Sukob u istočnom delu Ukrajine počeo je posle proevropske revolucije u Kijevu 2014. godine i ruske aneksije Krima.

Zbog tog poteza administracije predsednika Vladimira Putina, Amerika i Evropska unija uvele su sankcije Rusiji.

Vlast u Kijevu i Zapad optužuju Moskvu za političku u vojnu podršku separatistima u oblasti Donbas, što Kremlj demantuje.

Ipak, Moskva izdaje ruske pasoše stanovnicima otcepljene teritorije i ima ulogu posrednika u pregovorima njihovih predstavnika sa Ukrajinom.

Avtobusы s plennыmi ukraincami vыezžaюt s territorii samoprovozglašennoй LNR
AFP

Kako je pripremana razmena?

Današnja razmena dogovorena je 9. decembra u Parizu na sastanku Vladimira Putina, ruskog predsednika i Volodomira Zelenskog, prvog čoveka Ukrajine, a na kojem su još učestvovali Angela Merkel, nemačka kancelarka i Emanuel Makron, predsednik Francuske.

U saopštenju posle tog sastanka učesnici su najavili formiranje tripartitne grupe koja bi nadgledala razmenu po principu svi za sve do kraja godine.

Istovremeno, Zelenski je istakao da se radi samo o osobama za čiju razmenu je do tog trenutka postignut dogovor.

U novoformiranoj kontakt grupi nalaze se predstavnici Rusije, Ukrajine, OEBS-a, kao i separatista. Sastanci se održavaju u Minsku, glavnom gradu Belorusije.

Ukrajinski mediji su posle sastanka u Parizu objavili da je Kijev spreman da pusti bivše članove specijalnih jedinica Berkut koji su optužei da su pucali u demonstrante na Majdanu 2014.

Ipak, tačan datum razmene zarobljenika objavljen je tek dan pre nego što je do nje došlo.

Apelacioni sud Ukrajine je 28. decembra uveče doneo odluku o puštanju iz pritvora bivših članova Berkuta - Pavela Abroskina, Sergeja Zinčenka i Olega Janiševskog.

Tužilac Sergej Kuči je tokom ročišta potvrdio da se ova trojica nalaze na spisku zarobljenika za razmenu. Prethodno su još dvojica bivši specijalnih policajaca pušteni iz pritvora u kućni pritvor, jer se nalaze na spisku.

Odluka sudija izazvala je negodovanje aktivista pojedinih nevladinih i političkih organizacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Hoće li na jugu Crne Gore iznići novi Dubai

Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, jedan od investitora projekta Beograd na vodi, uz podršku Vlade Crne Gore namerava da zakupi veliki deo ulcinjske Velike plaže i gradi luksuzne hotele i marine za jahte, čemu se mnogi aktivisti i meštani protive.

Može li da se zaustavi gubitak kose

Šamponi, tablete, ulja, i presađivanje kose su neki od načina na koje ljudi pokušavaju da se izbore sa gubitkom kose, ali koliko su ove metode delotvorne? Evo tri stvari koje možete da uradite da biste zaustavili i izbegli gubitak kose.

Srbija 1. maja u tri slike: Protesti, uranak i roštilj

U Novom Sadu se obeležava šest meseci od tragedije na železničkoj stanici, u Beogradu najavljen protest studenata i sindikata. U centru grada se pod šatorima obeležava Praznik rada, a u izletištima se raspaljuje roštilj.