Putovanja u doba korone: Šta sve znamo o otvaranju granica Evropske unije za građane Srbije

Nisu sve članice Evropske unije dozvolile ulazak državljanima Srbije uprkos preporuci Saveta EU.
Automobili u pokretu
PA
Ostaje zabrana ulaska za srpske državljane u Nemačku, Austriju, Švajcarsku, Sloveniju

Vest da je Savet Evropske unije preporučio državama članicama da otvore granice za građane 15 zemalja koje nisu članice, među kojima je i Srbija, zasenila je neizvesnost nakon što je nekoliko zemalja, poput Nemačke, objavilo da zabrana ulaska ostaje na snazi.

Ukoliko ste zbunjeni i ne znate kuda možete, a kuda ne možete da putujete iz Srbije - niste jedini.

Preporuka Saveta EU nije obavezujuća i konačnu odluku o otvaranju granica donosi svaka država članica ponaosob.

Putnici koji su se iz Srbije zaputili ka Grčkoj preko graničnog prelaza Evzoni na granici sa Makedonijom, javili su da im je posle 10 časova ujutru zabranjen ulaz, prenose mediji.

Grčko ministarstvo spoljnih poslova je kasnije u toku dana objavilo da građani Srbije ipak mogu da uđu u Grčku, ali samo preko Bugarske i graničnog prelaza Promahonas.

Nemačka je meću prvima objavila listu zemalja koje nisu članice Evropske unije, a čiji građani mogu da uđu u zemlju, međutim, na njoj nema Srbije.

Da li možete u Grčku i koja pravila su na snazi?

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Saničić rekao je za B92 da za turiste iz Srbije 1. jula do kasnijih popodnevnih časova nije bilo problema na graničnom prelazu Evzoni između Severne Makedonije i Grčke.

Sve dok pravila nisu promenjena.

„Od 11 sati imam informaciju da je prelaz zatvoren s obzirom na to da je stiglo obaveštenje da samo nosioci EU pasoša mogu da prođu. Mi se nadamo da će to u toku dana biti ispravljeno", rekao je Saničić.

Ipak, B92 prenosi da je od ambasade Srbije u Atini dobio potvrdu da će Evzoni ostati zatvoren do 15. jula.

„Jedino zvanično je da će drumski granični prelazi za ulaz iz Severne Makedonije u Grčku biti zatvoreni do 15. jula. Nakon toga će ovo pitanje ponovo biti razmatrano i može doći do otvaranja, ili novog produženja roka, u zavisnosti od situacije", prenosi B92.

Ministarstva spoljnih poslova Grčke objavilo je da građani Srbije u zemlju mogu da uđu preko prelaza Promahonas na granici sa Bugarskom, kao i da je obnovljen avio-saobraćaj na svim aerodromima, prenosi agencija Beta.

Putnici koji putuju u Grčku moraju da popune onlajn obrazac 48 sati pre ulaska u zemlju, a obrazac je dostupan na zvaničnom sajtu.

Pri dolasku putnici mogu biti nasumično izabrani za testiranja na Kovid-19 i moraće da prate uputstva Generalnog sekretarijata za civilnu zaštitu.

Koje su još države objavile nove mere za građane Srbije?

Avion na aerdromu
Reuters
U Nemačku mogu samo oni sa vizama ukoliko planiraju da trajno ostanu

Austrija je izdala upozorenje za svoje građane koji nameravaju da putuju u države Zapadnog Balkana koje nisu deo Evropske unije, a zabrana ulaska za državljane Srbije ostaje na snazi.

Za osobe za austrijskim državljanstvom obavezan je karantin nakon povratka za prostora Zapadnog Balkana ili negativan test na korona virus.

Za srpske državljane ostaju zatvorena i vrata Nemačke osim za one sa sa boravišnom dozvolom ili nacionalnom vizom. Ulazak u zemlju će biti dozvoljen isključivo ukoliko je putovanje u svrhu povratka na mesto stalnog boravka.

Srbija ostaje na listi rizičnih zemalja i u Švajcarskoj.

Švajcarska savezna vlada objavila je da će od 20. jula otvoriti granice za državljane 13 zemalja van Evropske unije, ali na toj listi nema Srbije.

Sve zemlje navode da će se mere menjati na dve nedelje zavisno od epidemiološke situacije.

Gde možete da putujete u regionu?

Granični prelaz
Getty Images
Mnoge države su najavile da će mere menjati na dve nedelje, a zavisno od epidemiološke situacije

Granice Crne Gore i Slovenije ostaju zatvorene za državljane Srbije.

Hrvatski premijer Andrej Plenković objavio je listu zemalja čijim stanovnicima je dozvoljen ulaz u Hrvatsku.

Među njima nije Srbija, međutim stanovnici Srbije mogu u Hrvatsku ukoliko ispunjavaju uslove navedene na sajtu Civilne zaštite Hrvatske.

Iz Srbije u Hrvatsku mogu zdravstveni radnici, zdravstveni istraživači i saradnici, stručnjaci za brigu o starijima, osobe koje zahtevaju hitno medicinsko lečenje.

Ulaz je dozvoljen je prekograničnim radnicima, prevoznicima robe, policijskim službenicima, službama i timovima Civilne zaštite, osoblju međunarodnih organizacija.

Dozvoljena su i turistička i poslovna putovanja u Hrvatsku, ali je potreban dokaz o svrsi putovanja.

Dozvoljen je ulazak i osobama koje putuju zbog školovanja, smrtnih slučajeva u porodici ili odlaska na sahranu.

Hrvatsko ministarstvo unutrašnjih poslova preporučuje najavu ulaska u zemlju preko zvaničnog sajta, a sve informacije o tome šta je potrebno kao dokaz za ulaz u Hrvatsku moguće je naći na sajtu.

Granice Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Bugarske otvorene su za državljane Srbije.

Gde možete na more?

Devojka na plaži
Getty Images
Granice Crne Gore ostaju zatvorene za državljane Srbije, ali možemo u Hrvatsku, Bugarsku, Grčku...

Letovanje u Hrvatskoj za sada deluje najizvesnije, ali Ministarstvo unutrašnjih poslova ove zemlje navodi da će se mere za ulazak menjati na svake dve nedelje u zavisnosti od epidemiološke situacije.

I dok je letovanje u Crnoj Gori ili Sloveniji i dalje neizvesno jer je državljanima Srbije zabranjen ulaz, Italija je od 1. jula otvorila granice.

Ipak, u Italiju na more možete samo ukoliko planirate da ostanete duže od dve nedelje, jer je Ambasada Italija saopštila da je ulazak u zemlju moguć uz obaveznu samoizolaciju i medicinski nadzor u trajanju od 14 dana.

Državljani Srbije od početka juna mogu slobodno da putuju u Bugarsku.

Kuda možemo, a kuda ne možemo da putujemo?

Još uvek nema podataka iz svake evropske zemlje.

Savet Evropske unije preporučio je da se putovanje u zemlje članice Evropski unije dozvoli državljanima sledećih zemalja:

  • Alžir
  • Australija
  • Kanada
  • Gruzija
  • Japan
  • Crna Gora
  • Maroko
  • Novi Zeland
  • Ruanda
  • Srbija
  • Južna Koreja
  • Tajland
  • Tunis
  • Urugvaj
  • Kina (zavisno od mera koje Kina bude uvela za stanovnike Evropske unije)

U preporuci se ističe da je spisak načinjen u skladu sa epidemiološkom situacijom u datim zemljama.

Kriterijumi na osnovu kojih je sastavljen ovaj spisak zemalja su epidemiološka situacija i mere koje konkretna država preduzima u borbi sa epidemijom, a preporuka je da se spisak ažurira na svake dve nedelje.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • mikrob

    02.07.2020 07:59
    Dodajte Spaniju, Austriju i Rusiju pored Nemacke. Tu su naravno i Hrvatska, Slovenija i Crna Gora. Sramota sta nam je SNS uradio, pretvorili nas u rezervat za majmune. Hvala svima koji glasaju za idiote...
  • cccp

    01.07.2020 21:30
    A šta sve oni znaju, a mi ne znamo...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?