Palme u Beogradu: Da li je egzotičnom drveću mesto na Kalemegdanu

Osim što se ne uklapaju u pejzaž na Kalemegdanskoj tvrđavi, stručnjaci i javnost brinu da li će palme biti dobro zaštićene tokom predstojeće zime i nepovoljnih vremenskih uslova.
Palme na Kalemegdanu
BBC
Palme na Kalemegdanu

Šetate Kalemegdanom - od pogleda na ušće kod sveže restauiranog spomenika Pobednik, nastavljate obilazak srednjovekovne tvrđave, izlazite u park i stazama između redova lipa, bagrema, kestena i hrasta krećete ka zoološkom vrtu. I onda naletite na palme.

Sadnja palmi u Beogradu iznenadila je mnoge koji su se zapitali da li će preživeti beogradsku klimu i da li im je uopšte mesto u gradu vez mora.

Iz Botaničke bašte „Jevremovac" u Beogradu kažu za BBC na srpskom da vrsta palme Trachycarpus fortune - Visoka žumara - raste u zemljama sa mediteranskom klimom koja podrazumeva drugačiju vlažnost vazduha i blaže zime nego u Beogradu.

„Ove palme su živele sigurno više od 10 godina u jednoj klimi i trebaće im vremena da se adaptiraju na ovu našu", kažu iz Botaničke bašte.

Odakle palme na Kalemegdanu

Ovo je prvi put u Beogradu da su na javnoj zelenoj površini zasađena stabla palmi, navodi se u saopšenju komunalnog preduzeća „Zelenilo Beograd".

Šest sadnica visokih 3,5 metra donete su iz Španije i zasađene ispred paviljona Cvijete Zuzorić na Kalemegdanu.

U saopštenju piše i da „smo poslednjih godina svedoci promene klime, odnosno da su zime u Beogradu postale blage i bez ekstremno niskih temperatura" i da je sadnja palmi, koje do sada nisu bile karakteristične za ovo podneblje, sada moguća.

Ova vrsta Visoke žumare raste i u Botaničkoj bašti, ali u stakleniku.

„Imamo palme iz suptropskih i tropskih predela koje takođe čuvamo unutra, a neke manje primerke iznosimo napolje samo tokom leta", kaže Marija Jončić, stručnjakinja za otvorene prostore i diplomirana inženjerka pejzažne arhitekture iz zelene oaze Beograda.

Kalemegdan
BBC

Palmi već ima u Beogradu, ali...

Iz JKP Zelenila Beograd navode da se u privatnim vrtovima u Srbiji već godinama unazad uspešno gaje palme, banane i masline kao i da „ova vrsta palme podnosi niske temperature, do -15 stepeni Celzijusa".

Da egzotične biljke nisu neuobičajene u srpskim baštama i na terasama potvrđuju i iz Botaničke bašte, ali dodaju da treba gledati sklop ostalih biljaka koje se nalaze u okruženju.

„Na Kalemegdanu raste vegetacija flore Balkana i ove egzotične palme se baš i ne uklapaju u trenutni pejzaž", kaže Jončić.

Ona smatra da izgled palmi „ne ide" uz stare domaće drvenaste vrste koje rastu na ovom mestu. Neke od tih vrsta stare su i više od 100 godina.

Šest palmi na obali Dunava

Na društvenim mrežama već dva dana se diskujtuje o tome da li će palme preživeti „ljutu" beogradsku zimu.

Neki se šale da je možda u planu izgradnja Beograda na moru, pa otuda sadnja palmi.

Bilo je i šala na račun političara iz Jagodine Dragana Markovića, čiji je nadimak Palma.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jbt

    25.09.2020 13:04
    Koje budaletine
    Pa nema kraja ovom kretenizmu-sve skupa u ludnicu na duzi period
  • Član biblioteke

    24.09.2020 21:15
    Dvorska luda = Vesić
    Palme na Kalemegdanu ?...

    Vesiću, dobro reče Siniša kovačević : nisu Mujo i Haso najgluplji, postoji jedan u beogradu...
  • /

    24.09.2020 19:35
    Moramo još nabacati raznog smeća, i nikad ništa ne reciklirati, ne bi li još podgrejali efekat staklene bašte, da palmama ne bude zima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ova nova tehnologija da vas spase od klizišta

Do klizišta dolazi kad padine više ne mogu da pruže otpor gravitaciji ili preko spoljnih okidača kad dođe do obilnih padavina, erozije podnožja padina koja se dešava u obalskim oblastima i promene jačine materijala pod izloženošću vremenskim uslovima.