EURO 2020: Kao da je pisao Andersen: Bajka se nastavlja - Danska u polufinalu

Golove za Dansku na Olimpijskom stadionu dali su Tomas Dilejni u petom i Kasper Dolberg u 42. minutu. Strelac pogotka za Češku bio je Patrik Šik u 49. minutu.
Czech Republic's Tomas Kalas
Getty Images

Kada je drugog dana Evropskog prvenstva u fudbalu Kristijan Eriksen kolabirao ne meču sa Finskom, mnogi su pomislili da je Danska ostala bez šansi za dobar rezultat.

Izgubili su Danci i tu i sledeću utakmicu u grupi, ali onda, kao u bajkama velikog Hansa Kristijana Andersena, sve se promenilo na čudesan način.

Tri nedelje kasnije, Danski navijači slave plasman u polufinale pošto je njihova reprezentacija u Bakuu pobedila Češku sa 2:1.

Golove za Dansku na Olimpijskom stadionu dali su Tomas Dilejni u petom i Kasper Dolberg u 42. minutu.

Strelac pogotka za Češku bio je Patrik Šik u 49. minutu.

Selekcija Danske će u polufinalu igrati protiv boljeg iz večerašnjeg okršaja u Rimu između Engleske i Ukrajine.

Prvi polufinalni par na turniru EURO 2020 čine Italija i Španija.

Šta se dešavalo?

Prvu pravu priliku na utakmici Danska je pretvorila u pogodak.

Igrao se peti minut, Jens Larsen je lepo centrirao iz kornera, a Tomas Dilejni glavom zakucao loptu u gol.

Uvodni trenuci definitivno su pripali Dancima koji se u 13. minutu mogli da dupliraju vođstvo, ali je Mikel Damsgard promašio zicer.

Ni četiri minuta kasnije Danska nije imala sreće - ponovo je na delu bila kombinacija Larsena i Dilejnija, a ovaj drugi gađao je malo pored desne stative.

Tek sredinom prvog poluvremena, Češka je počela da pokazuje znake života i želju da ugrozi protivnički gol.

U 22. minutu Tomas Holeš naterao je danskog golmana Kaspera Šmajhela da napravi „paradu" i tako sačuva sopstvenu mrežu.

Dva minuta pre kraja prvog poluvremena, Danska je uspela širom da otvori vrata polufinala.

Joakim Mele je centrirao loptu duboko u kaznenom prostor, pravo na glavu Kasperu Dolbergu koji se samo poklonio i savladao Vaclika.

Silovito su Česti otvorili drugo poluvreme - već u prvom napadu Patrik Šik je propustio veoma dobru priliku.

Ali tri minuta kasnije Šmajhelu nije bilo spasa, a Šik je vratio nadu Česima i postigao peti gol na turniru čime se izjednačio sa Portugalcem Kristijanom Ronaldom.

Do kraja utakmice, Danska je imala nekoliko solidnih prilika da trećim pogotkom otkloni baš sve dileme oko pobednika, ali je čuvar mreže Vaclik bio na visini zadatka.

Italijan Spinacola veruje u čudesan oporavak

Italijanski fudbaler Leonardo Spinacola poručio je danas da će se „uskoro vratiti" na teren.

On je otputovao za Rim kako bi bio podvrgnut dodatnim pregledima posle povrede koju je zadobio na utakmici protiv Belgije, kada je Italija slavila sa 2:1 i plasirala se u polufinale.

Italijanski mediji prenose da se strahuje da je dvadesetosmogodišnji fudbaler povredio Ahilovu tetivu u drugom poluvremenu četvrtfinala.

Spinacola je otputovao za Rim na dodatne preglede, a ako se dijagnoza potvrdi propustiće ostatak Evropskog prvenstva.

U međuvremenu, fudbaler Rome je objavio poruku na Instragramu.

„Svi znamo kako je prošlo, ali naš san se nastavlja i sa ovom sjajnom grupom igrača ništa nije nemoguće.

Mogu samo da vam kažem da ću se uskoro vratiti. Siguran sam", napisao je Spinacola.

Italija će u sredu na Vembliju igrati polufinale Evropskog prvenstva protiv Španije.