Olimpijske igre 2020: Đoković ispao, Balkan kuje medalje, žene digle glas - prva nedelja Igara

Hrvatska je postala prva zemlja posle 113 godina iz koje dolaze svi finalisti muškog dubla u tenisu, Severna Makedonija je dočekala medalju posle 21 godine, a Luka Dončić došao na korak od rušenja rekorda starog 33 godine.
Ahmed Hafnaui
Getty Images
Ahmed Hafnaui osvojio je zlatnu medalju u plivanju na 400 metara slobodnim stilom

Prva nedelja Olimpijskih igara u Tokiju je prošla, a o nekim događajima i sportistima polemišu navijači širom sveta posle dostignuća u Japanu.

Sportisti zemalja bivše Jugoslavije polako, ali sigurno povećavaju saldo na računu osvojenih medalja - Hrvatska ima pet odličja, Slovenija i Srbija po četiri, Kosovo dve, a Severna Makedonija jednu.

Pored srpske tekvondistikinje Milice Mandić, kosovskih džudistkinja Distrije Krasnići i Nore Đakove i hrvatskih veslača braće Sinković koji su osvojili zlata, prvu nedelju je obeležio teniser Novak Đoković.

Igrama u singl i dubl konkurenciji dominantno je stigao do dva polufinala, ali je onda na iznenađenje mnogih poražen u oba meča.

Nemac Aleksandar Zverev ga je pobedio posle velikog preokreta, dok su Novak i srpska teniserka Nina Stojanović izgubili polufinalni meč mešovitih dublova od ruskog dvojca Aslan Karatsev-Elena Vesnina.

Uprkos neočekivanim porazima i kraju Đokovićevog sna o olimpijskom zlatu, on je obeležio Olimpijske igre u Tokiju kao verovatno najpopularniji stanovnik Olimpijskog sela sa kojim mnogi žele da se fotografišu ili porazgovaraju.

Prvu nedelju obeležila je i mladost - Ahmed Hafnaui je iz senke stigao do zlata u plivanju na 400 metara slobodnim stilom iako ima 18 godina, a trinaestogodišnja Momiji Nišija iz Japana postala je prva olimpijska šampionka u skejtbordingu.

Veliku pažnju izazvala je odluka američke gimnastičarke i šampionke OI 2016. Simon Bajls koja se povukla iz finala ekipnog takmičenja iz višeboja kako bi zaštitila vlastito mentalno zdravlje.

Eliminacija Novaka Đokovića i pomama za njim u Japanu

Vest dana na Olimpijskim igrama je da Novak Đoković nije uspeo da se plasira u tenisko finale u Tokiju pošto ga je savladao nemački igrač Aleksandar Zverev - 1:2 (6:1, 3:6, 1:6).

Njegovi snovi o Zlatnom slemu - osvajanju sva četiri Gren slem turnira i olimpijskog zlata u istoj godini - srušeni su u Japanu, iako je prvi set dobio ubedljivo.

Nekoliko sati kasnije, čekalo ga je novo polufinale mešovitih dublova, ali on i srpska teniserka Nina Stojanović nisu mogli do pobede protiv ruskog dubla koji čine Aslan Karatsev i Elena Vesnina - 0:2 (7:6, 7:5).

Đoković se će u subotu pokušati da dođe do dve bronzane medalje - u muškom singlu ga očekuje okršaj sa španskim teniserom Pablom Karenjom-Bustom, dok će se za treće mesto u miks dublu on i Stojanović boriti protiv australijskog tandema Ešli Barti-Džon Pirs.

No, uprkos nešto lošijim rezultatima u odnosu na očekivanja, pre svega u singlu, Novak Đoković bio je verovatno najpopularniji sportista u Olimpijskom selu - gotovo svi su želeli da se fotografišu sa njim ili razmene nekoliko reči.

Sve je počelo od njegovog dolaska u Japan, a bolivijski teniser Ugo Umber jedan je od prvih koji je iskazao oduševljenje činjenicom da je upoznao Novaka i odigrao meč protiv šampiona Vimbldona.

„Ovo je najlepša uspomena u mom životu", napisao je Umber na Tviteru posle meča sa Đokovićem i slikanja sa najboljim igračem sveta koji mu je poklonio dres.

Sreću zbog fotografije sa Đokovićem nisu krili ni - atletičar iz Bosne i Hercegovine Amel Tuka, brazilska odbojkašica Garbijela Gimaraeš, italijanski teniser Fabio Fonjini, meksička dizačica tegova Ana Ferer i mnogi drugi.

Nekada tolika pažnja može da bude i neprijatna, ali Novak Đoković kaže da ga to puni pozitivnom energijom.

„Uživam u svakom trenutku zaista, ovo je nešto što mi kao pojedinačni sportisti ne možemo da doživimo tako često", rekao je srpski teniser.

Prvo zlato Makedonaca posle 21 godine, maestralni Dončić i hrvatsko finale u tenisu

Sportisti sa prostora bivše Jugoslavije do sada su osigurali već 16 medalja.

Srebrnom medaljom u tekvondou Dejan Georgievski je opravdao ulogu jednog od favorita, a Severnoj Makedoniji je doneo prvo olimpijsko odličje od 2000.

Slovenački košarkaš Luka Dončić očarao je ljubitelje košarke širom planete pošto je u prvom meču reprezentacije u Tokiju protiv Argentine ubacio 48 poena.

Njegova partija oduševile je čak i trenera suparničkog tima Serhija Ernandeza.

„Rekao sam još pre dve godine - Luka je najbolji košarkaš na svetu.

„Ako sam i imao neku sumnju u to, sada ih više nemam", poručio je Ernandez.

Legendarni Brazilac Oskar Šmit jedini je košarkaš koji je na jednom meču olimpijskog turnira nadmašio tu brojku, postigavši 55 poena u meču protiv Španije na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine.

„Veliki sam Dončićev obožavalac zbog stila igre i strasti sa kojom nosi dres svoje reprezentacije - ako će neko oboriti moj rekord, navijam da to bude Luka", rekao je Šmit.

Hrvatska je do sada osvojila pet medalja, pored veslanja i tekvonda, odličja stižu u tenisu.

Osvajači Vimbldona Nikola Mektić i Mate Pavić su u finalu turnira za muške dublove pobedili sunarodnike Ivana Dodiga i Marina Čilića.

Prvi put posle 1908. godine u finalu će igrati dva muška dubla iz iste države.

Godine su samo broj, japanska porodica sa dva zlata

Ahmed Hafnaoui
Getty Images
Hafnaui nije očekivao zlatnu medalju, niti plasman u finale

Ove Olimpijske igre po mnogo čemu su drugačije od prethodnih.

Među novim sportovima našao se skejtbording, a prva olimpijska prvakinja je Momiji Nišija iz Japana koja ima samo 13 godina.

„Suze su mi liju, jer sam van sebe od sreće", rekla je 13-godišnja Japanka nakon osvajanja zlatne medalje.

Da mladost nije nedostatak na sportskim borilištima ili, u ovom slučaju u bazenu, pokazao je osamnaestogodišnji marokanski plivač Ahmed Hafnaui.

On se okitio zlatnom medaljom u trci na 400 metara slobodinim stilom, iako je u finale ušao sa najslabijim vremenom u kvalifikacijama.

„Prvo me je iznenadila činjenica da sam u finalu, a sada sam iznenađen što sam osvojio zlato", rekao je on posle trke.

Verovatno najsrećnija porodica na svetu u nedelju bila je familija Abe iz Japana.

Brat i sestra, Hifumi i Uta Abe, u razmaku od samo nekoliko sati osvojili su dve zlatne medalje u džudou.

Uta je prva trijumfovala, a njen brat je uoči njegove borbe rekao da „kao stariji brat ne sme da završi borbu bez zlata".

Oni su na taj način postali prvi brat i sestra koji su osvojili dva olimpijska zlata u individualnim sportovima.

Hifumi Abe i Uta Abe sa zlatnim medaljama
Getty Images
Za samo nekoliko sati porodica Abe postala je bogatija za dve zlatne olimpijske medalje

Austrijanka Ana Kisenhofer još jedna je sportistkinja koja je šokirala planetu osvojivši zlatnu medalju u ženskom biciklizmu.

Ova doktorka matematike koja je svojevremeno studirala na Kembridžu pobedila je svetsku šampionku Anemik van Vluten iz Holandije koja se po prolasku kroz cilj radovala zlatu.

Ipak se kasnije ispostavilo da je van Vluten osvojila srebrno odličje pošto je Kisenhofer odavno prošla kroz cilj, iako je niko nije očekivao na pobedničkom postolju.

Ona se ne bavi profesionalno biciklizmom već nekoliko godina i rivalke nisu računale na njen dobar rezultat, kako je holandska bicklistkinja i priznala.

„Biciklistkinje su navikle da imaju ljude koji rade umesto njih mnoge stvari - imaju trenere, nutricioniste, ljude koji smišljaju plan trke.

„Ja to sve radim sama", poručila je ona po osvajanju zlatne medalje.

Ana Kisenhofer tokom pohoda na zlatnu medalju u Tokiju
Reuters
Ana Kisenhofer olimpijska šampionka i doktorka matematike

Sportistkinje se pobunile protiv neravnopravnosti

Iako pravilo broj 50 Olimpijske povelje ne dozvoljava sportistima da šalju političke poruke, bilo je onih koji su uspeli da iskažu stav.

U tome su prednjačile žene koje su iskoristile svetla reflektora u Japanu i gestovima protiv rasne diskriminacije i seksizma poslale poruku ljudima širom sveta.

Nekoliko fudbalskih reprezentacija, među kojima i Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Čile i Japan odlučilo je da kleknu pre početka mečeva na olimpijskom turniru u znak podrške pokretu Životi crnaca su važni (Black Lives Matter).

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4196226733791535&id=655037507910493

Slično je učinila i kostarikanska gimnastičarka Lusijana Alvarado koja je nastup na parteru završila kleknuvši i podignuvši stisnutu pesnicu - simbol pomenutog pokreta.

Ona je kasnije rekla da je želela da istakne važnost jednakosti i poštovanja koje svi zaslužuju.

„Zato što smo svi isti i svi smo lepi i fenomenalni", dodala je 18-godišnja gimnastičarka.

Gimnastičarke iz Nemačke rešile su da iskažu nezadovoljstvo zbog seksualizacije sporta kojim se bave, pa u Tokiju nose kombinezone sa dugim nogavicama umesto uobičajenih trikoa.

Želimo da mladi osete da je bezbedno baviti se ovim sportom, izjavila je tada Sara Vos, članica nemačkog tima koji još čine i Paulih Šafer-Betz, Elizabet Sajc i Kim Bui.

„Cilj nam je da budemo uzori mladim gimnastičarkama", dodala je ona.

Elzabet Sajc smatra da se u ovim uniformama gimnastičarke „osećaju udobno".

„Želeli smo da pokažemo da žene i svi ostali treba da imaju pravo da biraju opremu u kojoj će se takmičiti", kaže Sajc.

Skretanje pažnje na mentalne probleme sportista

Najbolja svetska gimnastičarka Simon Bajls povukla se iz ekipnog finala jer se nije osećala dobro.

„Nisam dobro već neko vreme. Osećala sam se čudno i na treningu i na zagrevanju", rekla je ona, naglasivši da nije želela da ugrozi nastup saigračica, te se stoga povukla.

Simon Bajls je osvojila trideset medalja na svetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama.

Četiri medalje u Tokiju je dele od toga da postane i zvanično najuspešniji gimnastičar u istoriji.

„Moram da se skoncentriše na mentalno zdravlje. To je nešto o čemu se sada više priča u sportu. Moramo da štitimo naše telo, ali i um", izjavila je Bajls.

Istorijske medalje

Alesandra Perili osvojila je bronzanu medalju u streljaštvu na Olimpijskim igrama u Tokiju i donela San Marinu prvo odličje u istoriji Igara.

San Marino je postao najmanja država koja je ikada osvojila medalju na Olimpijskim igrama.

Sportovi koji debituju na Olimpijskim igrama dobili su i prve pobednike.

Brazilac Italo Fereira osvojio zlatnu medalju u surfovanju, srebro je pripalo Japancu Kanoi Igarašiju, a bronza Australijancu Ovenu Rajtu.

Upravo je Australijanac jedan od junaka jer se vratio sportu posle izliva krvi u mozak.

„Morao sam ponovo da naučim da hodam i ponovo da naučim da surfujem", kaže on za BBC Sport.


Pogledajte video o hrabrom avganistansko olimpijcu


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC