Arheologija i Ep o Gilgamešu: Drevni ukradeni predmet konačno vraćen i izložen u Iraku

Glinena ploča stara 3.500 godina ukradena je pre tri decenije i nalazila se u američkom muzeju.
Gilgamešova tabla snova izložena u ministarstvu spoljnih poslova u Bagdadu
Reuters
Ministar spoljnih poslova Iraka kaže da je Gilgamešova ploča snova jedna od 17.926 artefakata pronađenih u protekloj godini

Gilgamešova ploča snova, stara 3.500 godina, izložena je u Iraku prvi put posle tri decenije.

Na njoj se nalazi deo Epa o Gilgamešu, jednog od najstarijih sačuvanih književnih dela na svetu.

Ukraden je iz muzeja u Iraku 1991. godine tokom Zalivskog rata i prokrijumčaren kroz mnoge zemlje pre nego što je dospeo u muzej u Vašingtonu.

Američke vlasti su je zaplenile 2019. i predale ga iračkoj ambasadi u septembru.

To je jedan od 17.926 predmeta iz Iraka koji su pronađeni u SAD, Velikoj Britaniji, Italiji, Japanu i Holandiji prethodnih godina, rekao je Faud Husein, ministar spoljnih poslova.

„Ovaj dan predstavlja pobedu uprkos pokušajima onih koji žele da ukradu našu veliku istoriju i drevnu civilizaciju", rekao je Husein na ceremoniji u Bagdadu.

Hasan Nazim, ministar za kulturu i antikvitete rekao je za novinsku agenciju AFP da je Gilgamešova ploča snova veoma važna, opisujući je kao jedno od najstarijih književnih dela u istoriji Iraka.

Ploča sadrži deo Epa o Gilgamešu napisan na akadskom jeziku klinastim pismom.

To je sistem pisanja na glini praktikovan u drevnoj Mesopotamiji.

Naučnici su otkrili ep 1853. godine, kada je 12 ploča pronađeno u ruševinama biblioteke asirskog kralja Asurbanipala u severnom Iraku.

Ep govori o kralju Gilgameša od Uruka - oblasti u današnjem južnom Iraku.

Mit se zasniva na kralju koji je zaista postojao i vladao je otprilike u periodu između 2.800. i 2.500. godine pre nove ere.

Na ploči snova prepričava se deo epa u kome kralj Gilgameš opisuje snove majci, koja ih tumači kao najavu dolaska novog prijatelja koji će postati njegov pratilac.

Malo je poznato šta se dogodilo sa pločom između 1991. i 2003. godine, kada je kupio jedan prodavac antikviteta u Londonu.

On je poslao ploču u SAD kao međunarodnu pošiljku.

Prodavac je 2007. godine prodao tablu drugom kupcu sa lažnim pismom, navodeći da se nalazila u kutiji drevnih bronzanih fragmenata kupljenih 1981.

Ponovo je prodata nekoliko puta u različitim zemljama pre nego što je 2014, na privatnoj auksiji kupila Hobi Lobi, firma za umetnost i rukotvorine.

Kompanija je platila više od 1,67 miliona dolara za ploču koja je bila izložena u muzeju Biblije.

Sumnje u vezi sa poreklom table pojavile su se 2017. godine, kada je kustos u muzeju tražio više informacija o tome odakle je stigla.

Nadležni u muzeju su obavestili iračku vladu da je predmet u njihovom posedu.


Pogledajte i video kako se dinar menjao kroz istoriju


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Krzno je opet modni hit i izaziva podele kao nikada pre

Krzno je trenutno veoma popularno među poznatima, ljubiteljima mode i pripadnicima generacije Z. Ipak, nošenje bilo koje vrste krzna, bilo da je staro, prirodno ili veštačko, otvara niz složenih pitanja. Da li bi nova, veštačka krzna na biljnoj bazi mogla da budu održiv pravac u modi?