Subvencije za stanove i pomoć za mlade bračne parove: Ko može da dobije 20.000 evra za novi dom u Srbiji

Majke koje decu rode počev od ove 2022. godine stiču pravo na subvenciju države za kupovinu prvog stana ili kuće, navodi se u državnoj uredbi za bespovratnu pomoć mladim bračnim parovima.
bebe
BBC

Ako ste majka i imate decu, možete da računate na pomoć države od 20.000 evra za kupovinu stana ili izgradnju kuće.

A ako ste majka sa detetom ili decom a hoćete da sagradite kuću u manje razvijenim opštinama Srbije - njih 19 - država će vam pokriti 50 odsto troškova, predviđeno je najnovijom Uredbom Vlade Srbije.

Posle javnog konkursa Ministarstva za brigu o selu za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu kuće na ruralnom području, ovo je nova mera vlasti u Srbiji sa brazloženjem da žele da poprave demografsku sliku.

Pravo na pomoć imaju majke koje su rodile decu počev od prvog dana 2022. godine bilo da su u braku ili u vanbračnoj zajednici.

Odluka se ne odnosi samo na prvorođeno dete već na svako novorođeno, objavljeno je u Službenom glasniku.

Međutim, neće moći sve majke da ostvare ovo pravo.

Uslov je da majke, odnosno parovi, primaju manje od dve prosečne zarade.

Poslednji zvanični objavljeni podatak je da je prosečna neto plata za novembar 2021. bila 69.136 dinara što znači da oni mesečno moraju da imaju prihod manji od 138.272 dinara.

Imai onih koji se pitaju hoće li oni sa takvim primanjima moći da izdrže plaćanje kredita za stan ili izgradnju kuće.

Očekuje se da će u narednim danima početi proces za dobijanje ove pomoći, najavio je Siniša Mali, ministar finansija.

U sprovođenju ovog programa učestvovaće i lokalne samouprave, kao i centri socijalne zaštite.

„Spisak dokumenata koje treba podneti moguće je dobiti u ovim ustanovama", rekao je Siniša Mali, ministar finansija, preneo je Tanjug.

Napomenuo je da svako ko se bude prijavio, imaće mogućnost da dobije taj novac i da nema starosnog ograničenja za parove.

Pomoć na ime majke

Nosilac novčane pomoći za kupovinu stana je majka, navodi se u odredbi Zakona podršci porodice sa decom.

Pravo na subvenciju imaju i majke koje su strane državljanke i koje imaju status stalno nastanjene strankinje, ako je dete rođeno u Srbiji ili ima srpsko državljanstvo.

U slučaju smrti majke deteta, pomoć može da ostvari otac.

Ukoliko prethodno rođena deca u porodici nisu smeštena u ustanovu socijalne zaštite ili ne žive sa hraniteljima ili nisu data na usvajanje, majka može da se prijavi za pomoć.

Treba istaći i da pravo na novčanu pomoć države imaju majke koje prvi put stiču kuću ili stan u Srbiji.

U uredbi su definisani i načini kupovine ili učešće u kupovini nekretnina koje treba da reše stambeno pitanje.

O tome je detaljano pisao i Siniša Mali na Instagramu.

https://www.instagram.com/p/CaMqvQwMOjk/?utm_source=ig_web_copy_link


Prema uredbi, pravo na najveću pomoć pri izgradnji nekretnine imaju majke koje žive u mestima u Srbiji koja su slabije razvijena.

Predviđeno je da država finansira 50 odsto vrednosti radova na izgradnji kuća na područjima koja su prema Uredbi o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinice lokalne samouprave za 2014. godinu po stepenu razvijenosti ispod 50 odsto republičkog proseka, odnosno devastirana:

  • Babušnica
  • Bela Palanka
  • Bojnik
  • Bosilegrad
  • Bujanovac
  • Vladičin Han
  • Golubac
  • Žitorađa
  • Kuršumlija
  • Lebane
  • Mali Zvornik
  • Medveđa
  • Merošina
  • Preševo
  • Prijepolje
  • Svrljig
  • Surdulica
  • Trgovište
  • Tutin

Upravo u nekim od ovih opština su i najniže prosečne plate u Srbiji.

Portal Južne vesti krajem septembra 20210. godine je objavio prosek plata u gradovima i opštinama na jugu Srbije.

Najniže plate su u Vlasotincu, Bojniku i Preševu - one su i do 20.000 dinara niže od republičkog proseka.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto plata u Srbiji u novembru 2021. godine bila je 69.136 dinara.

beba
Getty Images

Šta je potrebno od dokumentacije za prijavu za pomoć

Za početak potvrda da su ukupni prihodi oba supružnika (vanbračnog partnera) niži od dve prosečne plate u Srbiji, koja je prema popisu Republičkog zavoda za statistiku iznosila 69.136.

To znači da ukupni mesečni prihodi oba roditelja treba da su niži od 138.272 dinara.

Dokumentacija koja se prilaže uz zahtev mora biti u originalu ili overenoj fotokopiji, navodi se u Zakonu o finansijskoj podršci porodici s decom.

Zatim zahtev za dobijanje pomoći podnosi majka, uz dokaz od bračnoj ili vanbračnoj zajednici (izvod iz matične knjige venčanih ili izjava overena kod javnog beležnika o postojanju vanbračne zajednice).

Ukoliko je jedan od roditelja preminuo, uz dokaz o „statusu jednoroditeljske porodice", odnosno uz izvod iz matične knjige rođenih za dete, dostavlja se i izvod iz matične knjige umrlih, kao i rešenje invalidske komisije da nije ostvareno pravo na penziju.

Prilaže se i potvrda da u prethodnih pet godina podnosilac zahteva u vlasništvu nije imao stan ili kuću, kao i njegova izjava po tom pitanju data pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću.

Istu izjavu treba da dostavi i supružnik, odnosno vanbračni partner.

Prilaže se i tehnički opis sa popisom radova koji overava projektant ukoliko je podnet zahtev za učešće u izgradnji objekta.

Potpisuje se predugovor sa pravnim licem ovlašćenim za projektovanje i građevinske radove kojim se definišu građevinski radovi.

U dokumentaciji je potrebno dostaviti i predugovor o kupoprodaji stana ili kući overen kod javnog beležnika, kao i uverenje MUP-a o kretanju prebivališta u prethodnih pet godina.

Kupljena nekretnina neće smeti da se proda bar pet godina, a odobreni novac država će uplatiti na namenski račun u banci.

Ukoliko se novac iskoristi za nešto drugo a ne u svrhu izgradnje ili kupovine objekta, korisnik subvencije moraće da vrati sav primljen novac uz zateznu kamatu.

Šta je potrebno od dokumentacije ako je majka strana državljanka

Uz sve navedeno u prethodnom pasusu, majka koja je strana državljanka treba da dostavi i uverenje o njenom državljanstvu, kao i dokaz da ima status stalno naseljenog stranca.

Sva dokumenta koja bude dostavljala prilikom aplikacije, moraju biti u skladu sa pravilima utvrđenim za priznanje stranih javnih isprava, odnosno prevedena i overena kod sudskog tumača.

Kome se dostavlja prikupljena dokumentacija

Zahtev za ostvarivanje pomoći podnosi se preko nadležnog organa jedinice lokalne samouprave, u roku od godinu dana od dana rođenja deteta.

Nadležni organ jedinice lokalne samouprave dostavlja pripremljenu dokumentaciju komisiji koja odlučuje o dodeli novčanih sredstava za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu kuće ili stana po osnovu rođenja deteta

Ko čini komisiju i kako se donosi odluka ko dobija pomoć

O dodeli novčanih sredstava za izgradnju kuće ili učešća u kupovini stana odlučuje komisija, čije članove imenuje Vlada Srbije.

Komisiju čine predstavnici organa državne uprave nadležnih za socijalna pitanja, brigu o porodici i demografiju, poslovne finansija, privrede, građevinarstva, brige o selu i Republičkog geodetskog zavoda.

Predsednik komisije je ministarka nadležna za socijalna pitanja dr Darija Kisić Tepavčević.

Kakvu novčanu pomoć još dobijaju roditelji od države

Od 1. januara ove godine, porodice u kojima se rodi drugo ili treće dete primaće od države jednokratnu pomoć od 100.000 dinara.

Takođe, doneta je odluka da za svako prvorođeno dete bude isplaćeno po 300.000 dinara umesto 100.000.

Pored ove, roditeljima ostaje i postojeća finansijska podrška za drugu bebu od po 10.000 dinara mesečno u trajanju od dve godine.

Za treće dete, roditelji će i narednih 10 godina dobijati po 12.000 dinara mesečno.


Pogledajte i video 10 - godišnjoj Anđeli koja živi u selu Dobri Do kod Smedereva i koja nikada nije prohodala


Pratite nas na Fejsbuku, Tviter i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Roditelj

    12.10.2022 21:53
    Majke sa decom
    Znaci majke koje su rodile decu pre tekuce godine nemaju pravo na ovu pomoc? Znaci svedeno je na jako mali broj. Plus majke cija su deca malo starija su uskracene za ovo pravo? Svaka Vam cast.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC