Turska i Grčka: Erdogan otpisao Micotakisa zbog poruka u američkom Kongresu

Turski lider optužuje Kirijakosa Micotakisa da pokušava da blokira prodaju američkih borbenih aviona Ankari.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan with Greek PM Kyriakos Mitsotakis
Getty Images
NATO saveznici Grčka i Turska imaju dugu istoriju napetih odnosa, uprkos pokušaju da se stvari stabilizuju tokom samita prošle godine

Redžep Tajip Erdogan, turski predsednik rekao je da više ne priznaje lidera susedne Grčke i da će odbiti da se sastane sa njim na planiranom samitu, kasnije ove godine.

Erdogan je optužio grčkog premijera Kirjakosa Micotakisa da je tokom posete Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) pokušao da blokira prodaju američkih borbenih aviona F-16 Turskoj.

„U mojoj knjizi više nema nikoga pod imenom Micotakis", rekao je Erdogan novinarima posle sastanka vlade.

Grčka je saopštila da neće učestvovati u „sučeljavanju izjava".

Spor je nastao usred pretnji Turske da će blokirati predloženo proširenje NATO-a.

Ankara je optužila Finsku i Švedsku za skrivanje pripadnika kurdskih paravojnih formacija za koje kaže da predstavljaju pretnju za Tursku.

Erdogan je takođe optužio Grčku, NATO saveznicu, da pruža utočište „teroristima" i rekao da je ponovni prijem Atine u bezbednosni blok 1980. bila greška.

Napetosti među mediteranskim komšijama su narasle pošto je Micotakis prošle nedelje na zajedničkoj sednici u američkom Kongresu, pozvao da ne odustanu od zabrane Turske da učestvuje u programu kupovine borbenog aviona F-35 sledeće generacije.

Bajdenova administracija navodno razmatra odustajanje od zabrane, uvedene pošto je Ankara kupila sistem protivvazdušne odbrane S-400 od Rusije 2019.

Erdogan je rekao da ovo predstavlja lobiranje američkih zvaničnika protiv Turske i da krši sporazum „da se treće zemlje ne mešaju" u sporove između Ankare i Atine.

Turski predsednik je takođe najavio da će planirani samit sa Micotakisom kasnije ove godine biti otkazan, obećavajući da „nikada neće pristati na sastanak" sa grčkim liderom.

Dok su Grčka i Turska nominalno saveznice u NATO-u, ove dve zemlje imaju napet odnos koji redovno preti da izbije u otvoreni sukob.

Oni se spore oko statusa Kipra još od sukoba 1974. koji je podelio ostrvo na dva dela, dok je 2020. godine Ankara rasporedila ratne brodove da istraže rezerve gasa u vodama koje su međunarodno priznate kao grčke.


Pogledajte video: Zašto niko ne šalje borbene avione Ukrajini


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?