Australija: Zbog svastike ili drugog nacističkog simbola godinu dana u zatvor

Za isticanje takvih simbola, izricaće se zatvorske kazne.
A group of protestors in Melbourne
Getty Images
Protesti neonacista, ali i protivnika u Melburnu

Vlasti u Australiji najavljuju uvođenje zabrane nacističkih simbola u pokušaju da se obračunaju sa ekstremno desničarskim grupama.

Javno isticanje svastike ili SS simbola biće kažnjivo do godinu dana zatvora.

Međutim, novi zakon se neće odnositi na nacistički pozdrav.

Nacistički simboli su već zabranjeni u mnogim australijskim državama, ali ovo znači da više nigde neće biti dozvoljeni, poručuje vlada.

Potez vlasti usledio je zbog porasta broja pristalica krajnje desnice.

U martu, grupa neonacista pojavila se na mitingu u Melburnu čiji je domaćin bila Keli-Džej Kin-Minšul, poznata kao velika protivnica transrodnih osoba, i izvela nacističke pozdrave na stepenicama parlamenta države Viktorija.

Kin-Minšul je negirala bilo kakvu povezanost sa grupom, ali je događaj izazvao političku reakciju sa pozivima da se ulože veći napori u borbi protiv prikazivanja nacističkih simbola.

„U Australiji nema mesta za simbole koji veličaju užase holokausta", rekao je državni tužilac Mark Drajfus, najavljujući novi zakon.

„Nećemo više dozvoliti ljudima da profitiraju od izlaganja i prodaje predmeta koji slave naciste", dodao je on.

Zabrana uključuje trgovinu i javno isticanje zastava, traka, majica, obeležja i objavljivanje simbola na internetu koji promovišu nacističku ideologiju, rekao je Drajfus.

Međutim, biće dozvoljeno javno prikazivanje nacističke svastike i SS simbola u akademske, obrazovne, umetničke, književne, novinarske ili naučne svrhe.

Nacistički pozdrav nije obuhvaćen zakonom i biće prepušten državnim organima i policiji.

Viktorija i Kvinslend su već najavili zabrane ranije ove godine.

Zabrana je pažljivo sastavljena kako bi se isključilo prikazivanje svastike u religioznom kontekstu, zbog njenog duhovnog značaja.

Nacistička svastika je izvedena iz drevnog motiva kukastog krsta koji ostaje sveti simbol u hinduizmu, budizmu i džainizmu.

Dvir Abramovič, predsednik australijske Komisije za borbu protiv klevete, opisao je ovaj potez kao „duboki trenutak koji predstavlja kulminaciju šestogodišnje lične kampanje".

Nedavno prisustvo neonacista na australijskim ulicama vratilo je preživele Holokausta „u njihove najmračnije dane", rekao je Abramovič za BBC.

„To im ostavlja veliku rupu u srcu. Mislim da nisu zamišljali da će za života ponovo videti oživljavanje neonacizma."

Abramovič je rekao da, iako ne postoji „srebrni metak" za obračun sa „tvrdim fanaticima", nov zakon vidi kao korak u pravom smeru.

„Potreban je pristup celog društva kako bi se nacizam isekao u korenu", dodao je on.

Pre nedavnih događaja u Melburnu, lokalni mediji su izvestili da su se neonacisti infiltrirali među demonstrante na protestima zbog zaključavanja tokom pandemije kovida-19 kako bi širili njihovu poruku i regrutovali članove.

Prošlog meseca, šef bezbednosti Australije upozorio je da se ekstremistička krajnja desnica u zemlji „ohrabruje" da izađe na ulice.

„Raste broj ljudi koji su privučeni ovom ideologiji iz razloga koje ne razumemo u potpunosti", rekao je generalni direktor Australijske bezbednosno-obaveštajne organizacije Majk Berdžes.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • dodjoš

    09.06.2023 10:35
    A u N.Sadu
    U isto vreme, u Novom Sadu, momci u crnim majicama sa nacističkim simbolima demoliraju kafiće i maltretiraju ljude. U 2023.godini!
  • Banderaš

    09.06.2023 10:20
    Bravo
    U srbije se ratni zločinci i masovne ubice crtaju po zidovima,crkva ih proglašava herojima,nastupaju na tv,drže predavanja,počasni su građani ovog nastranog,bolesnog društva.
  • H

    09.06.2023 09:43
    H
    U Vucicevoj Srbiji te jos nagrade i odlikuju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?