Olimpijske igre u Parizu 2024: Svađa dvostrukog osvajača zlata sa Filipina i njegove majke oko novca

Filipinski gimnastičar Karlos Julo i njegova majka se javno posvađali oko novca.
Karlos Julo
Reuters
Karlos Julo, osvajač dve zlatne olimpijske medalje u gimnastici na Igrama u Parizu

Svađa filipinskog gimnastičara Karlosa Jula i njegove majkom dospela je u udarne vesti u medijima u toj azijskoj zemlji, preteći da zaseni njegov istorijski uspeh na Olimpijskim igrama u Parizu.

Julo je osvojio dve zlatne medalje u Parizu, postavši tek drugi Filipinac, posle dizačice tegova Hidilin Dijaz na Igrama u Tokiju pre tri godine, koji je došao do zlatnog odličja.

U središtu svađe je način na koji je Anđelika Pokiz-Julo upravljala finansijama 24-godišnjeg sina i neslaganje sa njegovom devojkom, koja zarađuje od pravljenja sadržaja na TikTok-u.

Mediji su prenosili sve detalje svađe: izjave sina i majke, objave na društvenim mrežama i na brzinu organizovanoj konferenciji za štampu Anđelike Julo.

Pojedine stručnjake za novinarstvo sve to je navelo da ukažu medijima da budu uzdržani i da više pažnje posvete njegovom podvigu u Parizu i problema filipinskog sporta.

I pre Igara u Parizu, Julo je već bio poznat i slavan na Filipinima, a osvajanjem dve medalje samo je pojačao status ikone, istovremeno podstičući nacionalni ponos.

Filipinska vlada obećala mu je nagradu od 20 miliona pezosa (oko 320.000 evra).

Kompanije koje ga sponzorišu obećale su da će mu pokloniti luksuzni stan i doživotne besplatne obroke na bazi švedskog stola i inasal, lokali specijalitet od piletine.

U glavnom gradu Manili je počela priprema svečanosti za njegov doček.

Ali ubrzo posle njegovog drugog zlata u nedelju, 4. avgusta, mediji su počeli da prenose izjave njegove majke iz intervjua lokalnoj radio stanici istog dana.

U tom intervjuu, Julo je rekla da, suprotno tvrdnjama, nije loše upravljala sinovljevim novcem i da ga je položila u banci u Manili.

Rekla je da je primila novac u ime njenog sina.

Dva dana kasnije, 6. avgusta, Julo je objavio video na TikTok-u, pitajući majku gde je nestao njegov prethodni novac od nagrade jer ga „nikada nije dobio".

Rekao je i da njegova devojka sa Filipina nije „crvena zastava" i da je njegova majka osudila ženu zbog njenog izgleda i njenog liberalnog vaspitanja u Australiji.

„Mama, nadam se da ćeš se izlečiti i nastaviti dalje. Oprostio sam ti odavno. Želim ti da si zdrava i bezbedna", rekao je Julo u snimku.

'Ne postoji savršena porodica'

Majka olimpijca je zatim sazvala konferenciju za štampu 7. avgusta kako bi odgovorila na sinovljeva pitanja iz TikTok videa i pružila mu ruku u pomirenju.

Ona se izvinila za ono što je rekla u intervjuu, rekavši da su je „brza novinarska pitanja" zbunila i da nije imala vremena da razmisli.

Dodala je i da je ovo njena „završna reč" o neslaganju sa sinom i da ne traži njegov novac.

„Sve ovo je dostiglo alarmantan nivo jer sada cela država čeka šta će svako od nas sledeće reći, a zapravo je sve trebalo da ostane u porodici", rekla je ona.

„Ja nisam savršena majka i Bog zna da ti nisi savršen sin. Ne postoji savršena porodica", rekla je ona.

Ni majka ni sin nisu javno govorili od te konferencije za novinare u sredu.

Julo i njegova devojka
TikTok
Julo i njegova devojka

Korisnici društvenih mreža pozvali su da prestanu spekulacije o privatnom životu Jula, tražeći da se pažnja vrati na njegov istorijski podvig u Parizu.

Filipinska publika ima sklonost ka sapunicama i tračevima, posebno kada se radi o javnim ličnostima - sa kim se zabavljaju i kako troše novac.

Postoji čak i lokalni sleng za glavne tračeve - Marites, uobičajeno ime za Filipinku.

U jeku pandemije korona virusa, tadašnji predsednik Rodrigo Duterte se našalio da je previše vremena kod kuće pretvorilo naciju od 115 miliona ljudi u „Republiku Marites".

Ali u slučaju olimpijca Jula, pažnja medija je otišla predaleko, rekao je istaknuti profesor novinarstva Danilo Arao.

„Nemojmo umanjiti izuzetna dostignuća na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. izveštavanjem o trivijalnim stvarima koje nemaju vrednosti vesti i ne treba da oblikuju javno mnjenje", rekao je profesor Arao za BBC.

Izveštavanje o porodičnim svađama ili ličnim problemima poznatih promoviše „neprihvatljivu kulturu voajerizma i glasina", rekao je on.

Prema njegovim rečima, mediji bi trebalo da izveštavanje o Julovoj pobedi iskoriste da ukažu na izazove sa kojima se suočavaju filipinski sportisti zbog nedostatka državne podrške.

Svađa u porodici Julo je pokrenula i raspravu na društvenim mrežama o filipinskom načinu vaspitavanja dece, od toga šta se od njih očekuje i kako treba uvek da slušaju roditelje, čak i ako ne misle da je to u njihovom interesu.

Korisnici društvenih mreža nastavili su da razmenjuju duhovite mimove o novoj sportskoj zvezdi ove zemlje.

Jedna marka dezinfekcionog sredstva iskoristila je Jula da reklamira proizvod za ubijanje klica: 'Delotvorna 99,99 odsto. Nema veze za onih 0,01 odsto koji ga ne vole'.

Julova majka je priznala da su izgovorene bolne reči, ali da oni ostaju porodica.

„Ako poželite da se vratite, vrata naša kuće su vam uvek otvorena, bez obzira da li imate novca ili nemate", rekla je ona.


Pogledajte video:


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Živko

    09.08.2024 11:57
    Očitati lekciju
    I ovde su mediji odavno zaglibili u mulj i talog. Krajnje je vreme da im neko to ukaže.
  • PEraDetlic

    09.08.2024 11:23
    Posto su skloni tracevima i nebitnim pricama, kako bi Farma i ostale hillbilly emisije legle Filipincima xD

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC