Italijani presekli lanac falsifikatora Benksijevih dela

Pronađeno više od 2.100 falsifikata Vorhola, Pikasa, Monea i Dalija.
Izložena Benksijeva umetnička dela
Carabinieri
Većina falsifikata su kopije Benksijevih dela

Evropska kriminalna grupa koja je prodavala falsifikovana umetnička dela nekih od najvećih imena moderne umetnosti razbijena je u Italiji, saopštila je policija ove zemlje.

Pronađeno je više od 2.100 falsifikovanih umetničkih dela, među kojima i ona koja su stvorili Benksi, Endi Vorhol i Pablo Pikaso.

Uhapšeno je 38 ljudi zbog falsifikata, čija je procenjena prodajna vrednost oko 200 miliona evra.

Otrkiveno je šest radionica za falsifikovanje, od kojih su dve bile u Toskani, jedna u Veneciji, a ostale u drugim evropskim zemljama, otkrili su italijanski tužioci.

Krijumčarima se na teret stavlja udruživanje zbog trgovine ukradenom robom, falsifikovanje i ilegalna prodaja umetničkih dela, navodi se u saopštenju policije i tužilaštva u Pizi.

Nadležni su pratili grupu još od 2023. godine kada su policajci kod biznismena u Pizi zaplenili oko 200 lažnih umetničkih dela, među kojima je bila i kopija crteža Amedea Modiljanija, italijanskog slikara.

Lažna dela više od 30 poznatih svetskih umetnika zaplenjena su u akciji policije u Italiji, Španiji i Belgiji, navodi se u saopštenju.

Među umetnicima čija je dela grupa falsifikovala su Klod Mone, Vinsent van Gog, Salvador Dali, Henri Mur, Gustav Klimt, Đoan Miro, Džekson Polok, Frensis Bejkon i Pit Mondrijan.

Ova operacija je jedna od najvažnijih u zaštiti Benksijevih dela, rekla je Tereza Anđela Kamelio, glavna tužiteljka u Pizi.

Benksi je jedan od najpoznatijih svetskih umetnika, ali je njegov identitet nepoznat.

Ovo nije prvi put da Benksijeva umetnička dela budu meta kriminalaca.

U septembru su uhapšeni lopovi i optuženi za krađu čuvene Devojke sa balonom iz galerije u centru Londona.

Benksijeva umetnost, koju obično ispisuje grafitima na javnim zgradama, ponekad ne ostane dugo netaknuta.

Nedavna kolekcija urbane džungle, koja se pojavila u svega nekoliko dana širom Londona, bila je uništena.

Kopije Pikasovih slika izložene na stolu.
Carabinieri

U poslednje vreme, i Vorhovolovi radovi su na meti lopova.

Tako su dva njegova umetnička dela, ranije ovog meseca, ukradena tokom noćne provale u holandskoj galeriji.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Krzno je opet modni hit i izaziva podele kao nikada pre

Krzno je trenutno veoma popularno među poznatima, ljubiteljima mode i pripadnicima generacije Z. Ipak, nošenje bilo koje vrste krzna, bilo da je staro, prirodno ili veštačko, otvara niz složenih pitanja. Da li bi nova, veštačka krzna na biljnoj bazi mogla da budu održiv pravac u modi?