Danska sumnjiči Ameriku za špijunske akcije na Grenlandu

Prema pisanju Volstrit džornala, iz Vašingtona je izdata naredba obaveštajnim agencijama da usmere špijunske aktivnosti na ostrvo koje kontroliše Danska.
Grenland
Getty Images

Danska će pozvati američkog ambasadora na razgovor kako bi diskutovali o izveštajima da je iz Vašingtona izdato naređenje špijunskim službama da se usredsrede na Grenland, saopštili su iz Ministarstva spoljnih poslova evropske zemlje.

Izveštaj o navodnoj špijunaži objavio je američki Volstrit džornal, a povezan je sa pretnjama predsednika Donalda Trampa da će Amerika preuzeti ovo ostrvo.

„Vrlo sam zabrinut, jer mi ne špijuniramo prijatelje", rekao je Lars Loke Rasmusen, ministar spoljnih poslova Danske.

Američke obaveštajne agencije dobile su nalog da se usmere na pokret za nezavisnost ove poluautonomne teritorije i cilj Vašingtona je da dobije mineralne sirovine Grenlanda, piše list.

Tulsi Gabard, direktorka Nacionalne obaveštajne službe Amerike, nije demantovala informacije iz izveštaja, ali je optužila Volstrit džornal da „podriva" Trampa „politizacijom i objavljivanjem poverljivih informacija".

Tako se „krši zakon i podriva nacionalna bezbednost i demokratija", dodala je.

Rasmusen se sastao sa ministrima spoljnih poslova članica Evropske unije u Varšavi, rekavši im da je izveštaj „pomalo uznemirujući".

„Pozvaćemo američkog ambasadora na razgovor u Ministarstvo spoljnih poslova kako bismo pokušali da potvrdimo ove infomacije.

„Deluje da oni (zvaničnici) koji su govorili o tome nisu snažno odbacili navode. To me brine", rekao je.

Iz Danske bezbednosne i obaveštajne službe (PET) nisu komentarisali navode američkog lista, ali su potvrdili za danske medije da je „normalno" da su zabeležili interesovanje Amerike za Grenland.

Usled većeg međunarodnog interesovanja za Grenland špijunske pretnje za Dansku su uvećane, dodali su.

Tramp je više puta rekao da će zauzeti Grenland, a u nedavnom intervjuu televiziji NBC Njuz nije odbacio mogućnost upotrebe vojne sile u tom poduhvatu.

„Ne kažem da ću to da uradim, ali ne otpisujem ništa.

„Grenland nam je veoma nam potreban. Tamo živi mali broj ljudi, koje ćemo zbrinuti i poštovati, i sve to.

„Ali potreban nam je zbog međunarodne bezbednosti", kaže Tramp.

Pogledajte video: Planira li Tramp da kupi Grenland

Američki predsednik je tokom govora u Kongresu u martu izjavio da će ta zemlja dobiti Grenland „na ovaj ili onaj način".

Danski zvaničnici osudili su posetu američkog potpredsednika Džej Di Vensa Grenlandu istog meseca.

Njegov dolazak u udaljenu američku bazu je „potpuno neprihvatljiv pritisak na Grenland, tamošnje političare i stanovništvo", rekla je danska premijerka Mete Frederiksen.

Bivši američki predsednik Džozef Bajden kritikovao je Trampa zbog namera da povrati Panamski kanal, zauzme Grenland i učini Kanadu 51. saveznom američkom državom.

„Šta se ovde, dođavola, dešava? Koji predsednik govori na taj način? Mi nismo takvi", rekao je Bajden za BBC.

„Naše vrednosti su sloboda, demokratija i mogućnosti, a ne konfiskacija", dodao je.

Grenland je najveće ostrvo na svetu i nalazi se u sastavu Danske oko 300 godina.

Ima sopstvenu upravu i samostalno odlučuje o unutrašnjim pitanjima, ali odluke o spoljnoj politici i odbrani donose se u Kopenhagenu.

Zainteresovanost Amerike za ostrvo seže daleko u prošlost.

Tokom Drugog svetskog rata ova zemlja je tamo imala vojnu bazu, a Tramp želi i retke mineralne sirovine koje se tamo nalaze.

Istraživanja pokazuju da značajna većina stanovnika Grenlanda želi nezavisnost od Danske, ali ne želi da postane deo Amerike.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

'Zaključani': 133 kardinala bira novog papu

Kada kardinali budu ušli 7. maja popodne u Sikstinsku kapelu, neće imati komunikaciju sa spoljnim svetom sve dok se ne izabere novi papa, štop može da raje par sati ili danima, nedeljama, mesecima, pa i godinama.

Da li je loše piti kafu uz obrok

Kafa je bogata antioksidansima i vezuje se sa nekoliko koristi po zdravlje. U nekim kulturama ona se doživljava kao 'digestiv', ali istraživanja pokazuju da bi mogla da ometa način na koji telo apsorbuje određene nutrijente kad se pije uz obrok.