Pre 35 godina ubili roditelje, Netfliks snimio seriju o njima, a sada bi mogli na slobodu

Sudija u Los Anđelesu ublažio je kazne Eriku i Lajlu Menendezu, koji služe doživotnu robiju zbog ubistava njihovih roditelja 1989. u vili na Beverli Hilsu, čime su ispunili uslove za uslovni otpust.
Sudija Majkl Ješić je braći izrekao presudu od 50 godina zatvora do doživotne robije.
Odluku o njihovom potencijalnom puštanju na slobodu mora da donese državni odbor za uslovni otpust, koji će održati ročište u junu.
Okružni tužilac se žestoko protivio smanjenju kazne, rekavši da braća nisu rehabilitovana.
Braća su tvrdila da su ubili roditelje, Kiti i Hozea Menendeza, u samoodbrani jer su ih godinama seksualnog zlostavljanja.
Slučaj, koji je inspirisao razne knjige, a Netlifks je snimio seriju, i dalje deli američku javnost.
- Nada za braću Menendez: Hoće li izaći na slobodu posle više od tri decenije
- Braća Menendez: Tri mogućnosti da budu oslobođeni
- Svaka osma devojčica i svaki 11. dečak na svetu žrtve seksualnog nasilja: UNICEF
Pošto je sudija 13. maja usvojio prigovor, braća su sudu dala emotivnu izjavu.
Govorili su o mračnim detaljima brutalnog ubistva i odluci da napune puške sačmare i pucaju u roditelje iz neposredne blizine u dnevnoj sobi njihovog doma.
Braća su tada imali 18 i 21 godinu.
„Morao sam da prestanem da budem sebičan i nezreo da bih zaista razumeo kroz šta su moji roditelji prošli u tim poslednjim trenucima", rekao je sudu Erik Menendez, koji sada ima 54 godine.
Opisao je „šok, zbunjenost i izdaju" roditelja dok su gledali kako im sinovi drže uperene puške u njih i otvaraju vatru.
Obojica su rekli da se kaju i da se nadaju da će raditi sa žrtvama seksualnog zlostavljanja i pomoći zatvorenicima ako im bude pružena druga šansa - na slobodi.
Dok je govorio o njihovom „nezamislivom" postupku protiv roditelja, Lajl Menendez, koji sada ima 57 godina, ostao je bez glasa.
Okružni tužilac okruga Los Anđeles, Natan Hočman, rekao je da je odluka o ponovnom razmatranju slučaja protiv njih dvojice bila „monumentalna" i da je imala „značajne implikacije" na porodicu.
Veći deo saslušanja bio je usredsređen na ono što su braća radila u zatvoru poslednjih 30 godina.
Članovi porodice i oni koji su sa njima radili u zatvoru detaljno su opisali obrazovne kurseve koje su završili i programe koji su osmislili kako bi poboljšali živote zatvorenika, poput inicijative za hospicijum za starije i bolesne.
Sudija Ješić nazvao je rad braće u zatvoru „izvanrednim", ali je napomenuo da su njihove kazne doživotne robije bez mogućnosti uslovnog otpusta iz 1996. bile opravdane u to vreme.
Rekao je da, prema smernicama, ispunjavaju uslove za ponovno donošenje presude, izričući im novu kaznu od 50 godina do doživotnog zatvora.
Braća su u zatvoiru od 1990. godine.
'Divan dan'
Dok je sudija čitao, braća su se osmehivala i mahala njihovim advokatima i članovima porodice koji su se okupili u sudnici.
Članovi porodice su se međusobno grlili osmehujući se.
„Danas je divan dan", rekao je novinarima ispred suda advokat odbrane Mark Geragos.
Sada smo „ogroman korak bliže vraćanju momaka kući", dodao je.
Anamarija Baralt, rođaka braće koja je ranije tog dana svedočila, rekla je da je njihova porodica oduševljena.
„Ovo je mučan proces", rekla je o ročištu za uslovni otpust, ali je napomenula da će „rado proći kroz isti ako to znači njihov povratak kući".
Tokom ročišta, neki njihovi rođaci su zamolili sudiju da dozvoli puštanje braće na slobodu.
Baralt, koja je rekla da je bila bliska sa njima još od detinjstva, rekla je sudiji da zaslužuju „drugu šansu u životu".
„Bila je ovo noćna mora. Očajnički želim da se ovaj proces završi", rekla je.
U sudnici je rekla da često posećuje braću Menendez u zatvoru i da razgovara sa njima i može da posvedoči da su oni preuzeli „odgovornost za vlastite postupke".
Rekla je i da joj je Lajl Menendez priznao da je tražio od svedoka da laže kada je svedočio na njihovom prvobitnom suđenju.
„Oni su sada daleko drugačiji ljudi od dečaka kakvi su bili."
Sudija je saslušao i penzionisanog sudiju iz Floride, koji je rekao da nikada nije svedočio u ime nijednog optuženog za krivična dela, kao i i Aneraja X-Raided Brauna, repera koji je ležao u zatvoru sa oba brata i zahvalio im se za njegovo oslobađanje.
Kancelarija okružnog tužioca, koja se žestoko protivi oslobađanju braće, ispitala je svakog svedoka o „nizu laži" Erika i Lajla Menendeza kojih se drže od ubistava.

Tužioci su rekli da su braća lagala organe reda odmah posle zločina, kao i članove porodice o vlastitoj krivici, i da su dali lažne iskaze na suđenjima.
Kažu i da su braća nastavila da „izmišljaju izgovore" za njihovo ponašanje umesto da preuzmu punu odgovornost.
„Nema sumnje da ih je zatvor promenio i da su uradili neke pozitivne stvari", rekao je zamenik okružnog tužioca Habib Balijan u završnoj reči.
Ali, dodao je, kada se poništava jednoglasna presuda porote u tako brutalnom slučaju ubistva, važno je „osigurati da su zaista rehabilitovani".
Slučaj je ponovo došao u centar pažnje posle nove drame na Netfliksu Čudovišta: Priča o Lajlu i Eriku Menendezu, kao i objavljivanja dokumentarne drame Braća Menendez.
Zahvaljujući seriji i dokumentarcu, novije generacije su saznale za slučaj braće Menedez i privukao je pažnju poznatih, među kojima i rijaliti zvezde Kim Kardašijan i Rouzi O'Donel, koje su pozvale na puštanje braće na slobodu.
Prethodni okružni tužilac, Džordž Gaskon, podržao je njihov zahtev za ponovno izricanje kazne, dozvolivši da se predlog iznese pred sudiju.
Šta dalje?

Sledeća stanica za braću biće Kalifornijski odbor za uslovni otpust.
Odbor je već proveravao braću posle zahteva guvernera Gevina Njusoma.
Guverner posebno razmatra zahtev braće za pomilovanjem, koji bi mogao biti u obliku smanjenja kazne ili oslobađanja, odnosno pomilovanja - ako ga prethodno odobri Odbor za uslovni otpust.
Njusom je zatražio od odbora za uslovni otpust da sprovede procenu rizika, koja je već sastavljena, a ispituje da li predstavljaju rizik za javnost ako budu pušteni na slobodu.
Državni odbor za uslovni otpust trebalo bi da održi posebno saslušanje 13. juna.
Nije jasno šta bi se moglo dogoditi na saslušanju, niti da li bi moglo biti više saslušanja na kojima bi se proveravalo njihovo potencijalno puštanje na slobodu.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
NN
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar