Njima je priroda bolnica i apoteka: Šimpanze koriste šumsku „prvu pomoć”

Šimpanze u Ugandi snimljene su kako koriste lekovite biljke, na više načina, za lečenje otvorenih rana i drugih povreda.
Dve odrasle šimpanze sede na drvetu u šumi
Elodie Freymann
Šimpanze u divljini

Šimpanze u Ugandi snimljene su kako koriste lekovite biljke, na više načina, za lečenje otvorenih rana i drugih povreda.

Tokom istraživanja koje je usledilo posle prošlogodišnjeg otkrića da šimpanze svesno traže i jedu određene biljke radi samolečenja, naučnici su pratili i posmatrali ove životinje da bi utvrdili kako se nose sa povredama.

Naučnici sa Univerziteta u Oksfordu, u saradnji sa timom iz šume Budonga, snimili su šimpanze kako koriste biljke kao „šumsku prvu pomoć”, kako na sebi, tako povremeno i na drugim jedinkama njihove vrste.

Njihova studija, koja je obuhvatila i analizu višedecenijskih zapisa drugih istraživača, pretočena je u katalog različitih načina na koje šimpanze koriste prirodne šumske izvore za negu i lečenje.

Istraživači navode da ova studija, objavljena u stručnom časopisu Frontiers in Ecology and Evolution, pruža dodatne dokaze da primati, među kojima su šimpanze, orangutani i gorile, koriste prirodne lekove na različite načine za očuvanje zdravlja u divljini.

Vodeća istraživačica Elodi Frejmen objašnjava da postoji „čitav repertoar ponašanja koji šimpanze primenjuju kada su bolesne ili povređene da bi se samostalno lečile i održavale higijenu”.

„Neka od tih ponašanja podrazumevaju upotrebu biljaka koje rastu ovde u šumi.

„Šimpanze ih stavljaju direktno na rane ili ih prvo sažvaću, pa onda sažvakani biljni materijal nanose na otvorenu ranu”.

Pogledajte i video: Divlje šimpanze koriste lekovito bilje za „prvu pomoć"

Istraživači su analizirali snimak veoma mlade ženke šimpanze koja žvaće biljke i zatim to nanosi na ranu na telu njene majke.

Pronašli su i zapise o šimpanzama koje su lečile rane drugih jedinki sa kojima nisu bile u srodstvu.

To je, kako objašnjava dr Frejmen, posebno uzbudljivo „jer pruža dodatni dokaz da šimpanze u divljini imaju empatiju”.

Mlada naučnica, sa maskom na licu, drži tablet u ruci. Preko puta nje je šimpanza. Naučnica nosi masku preko lica kako eventualno ne bi zarazila životinju nekom respiratornom infekcijom.
Elodie Freymann
Istraživačica doktorka Elodi Frejmer prati i posmatra šimpanze u divljni

Neka od stotine zapisanih opažanja koje su dr Frejmen i njene kolege proučavali su iz dnevnika terenske stanice u šumi Budongu.

Ovaj dnevnik sadrži anegdotske podatke još iz 1990-ih.

Reč je o knjizi u koju su lokalni saradnici, istraživači i posetioci godinama beležili opise zanimljivih ponašanja šimpanzi koje su uočili.

U toj knjizi se nalaze i priče o šimpanzama koje stavljaju listove na rane i pomažu drugim jedinkama da uklone zamke sa njihovih udova.

Zabeležene su i neke zapanjujuće navike održavanja higijene koje podsećaju na ljudske.

Jedan zapis u terenskoj knjizi opisuje šimpanzu koja koristi listove za brisanje nakon vršenja velike nužde.

Ovaj tim istraživača je ranije identifikovao neke od biljaka koje su šimpanze svesno tražile i jele kada su bile povređene.

Naučnici su uzeli uzorke tih biljaka, ispitali ih i otkrili da većina ima antibakterijska svojstva.

Na fotografiji su četiri odrasle šimpanze koje sede oborenom drvetu u šumi.
Elodie Freymann
Šimpanze su neki od naših najbližih rođaka primata

Šimpanze nisu jedini čovekoliki majmuni koji pokazuju poznavanje biljne medicine.

Nedavna studija je dokumentovala orangutana u divljini koji je koristio sažvakani biljni materijal za lečenje rane na licu.

Naučnici veruju da proučavanje ponašanja ovih majmuna u divljini, kao i dublje razumevanje biljaka koje koriste kada su bolesni ili povređeni, može da pomogne u potrazi za novim lekovima.

Dr Elodi Frejmen za BBC njuz kaže da što više saznajemo o ponašanju i inteligenciji šimpanzi, „sve više shvatamo koliko mi ljudi, zapravo, malo znamo o svetu prirode”.

„Da me sada neko ostavi ovde, u ovoj šumi, bez hrane i lekova, sumnjam da bih dugo preživela, naročito ako bih bila povređena ili bolesna”.

„Ali šimpanzama ovde prija, jer znaju kako da pristupe tajnama ovog mesta i kako da pronađu sve što im je potrebno za opstanak u njihovom okruženju”.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Ilon Mask najavio osnivanje stranke

Jedan od najbogatijih ljudi na svetu i doskorašnji savetnik američkog predsednika kaže da osniva novu političku organizaciju pod nazivom Američka stranka.

Može li ova nova tehnologija da vas spase od klizišta

Do klizišta dolazi kad padine više ne mogu da pruže otpor gravitaciji ili preko spoljnih okidača kad dođe do obilnih padavina, erozije podnožja padina koja se dešava u obalskim oblastima i promene jačine materijala pod izloženošću vremenskim uslovima.