Promene u očitavanju struje u Srbiji: Šta znače za potrošače

Od juna na snagu stupaju nova pravila - očitavanje brojila za utrošak struje u Srbiji obavljaće se četiri puta godišnje, ali će računi i dalje da stižu na mesečnom nivou.
Promenu je najavila Biljana Komnenić, direktorka Elektrodistribucije Srbije (EDS) gostujući na Javnom servisu Srbije (RTS).
U praksi sve ostaje isto, kaže stručnjak za energetiku Miodrag Kapor za BBC na srpskom.
„Potrošači će i dalje moći samostalno da proveravaju koliko struje su potrošili na mesečnom nivou, a ovim korakom će se smanjiti potencijalne greške prilikom čitanja, na šta je bilo primedbi prethodnih meseci", kaže on.
Kod potrošača sa pametnim mernim uređajima, struja će se i dalje čitati svakog meseca.
Utrošak električne energije kod ostalih će se obračunavati na 'osnovu baze istorijskih podataka i softverskog modela', pojasnila je direktorka EDS-a Komnenić.
EDS raspolaže podacima o svakom potrošaču i koliko je struje utrošio u proteklih 12 godina, a ako je neko kasnije postao potrošač, onda se računa od trenutka kada je korisnik, dodala je.
- Četiri načina da smanjite račun za struju, a da ne trošite manje energije
- Račun za struju: Zašto je uvedena nova naknada
- Možete li da uštedite ako odvrnete jednu sijalicu
U februaru je uvedena mogućnost da korisnici sami provere koliko struje je u njihovom domaćinstvu potrošeno prethodnog meseca, a potom podatke dostave elektrodistribuciji putem aplikacije.
Ta usluga ostaje nepromenjena.
Detaljno uputstvo dostupno je u aplikaciji i na sajtu Elektrodistribucije.
U Srbiji bi do 2030. oko tri miliona starih brojila trebalo da se zameni pametnim.
Elektrodistribucija je do sada ugradila 600.000 pametnih brojila, a u planu je da se još toliko zameni do kraja 2025.
Njih daljinski očitava isključivo EDS.
Stariji koji nisu vični novim tehnologijama i dalje mogu da pozovu kol centar, ili dostave distribuciji očitane podatke.
„Ova promena znači da se okrećemo povećanju korišćenja obnovljive energije u budućnosti, što je u Srbiji i dalje na relativno niskom nivou", kaže energetičar Kapor.
Promene u očitavanju struje su u skladu sa novim Zakonom o energetici, usvojenim krajem 2024. godine, kojem je propisano da se ono vrši najmanje jednom godišnje.
Jednom godišnje se, na primer, struja očitava u Češkoj i Nemačkoj, piše RTS.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Koliko košta ugradnja solarnih panela u Srbiji i da li se isplati
- Zašto struja u Srbiji poskupljuje i koliki će vam biti račun od 1. februara
- Novi popust za struju u Srbiji - mali vodič
- Kako se u Evropi bore protiv visokih računa za struju i grejanje
- Zašto su poskupeli računi za Infostan
- Od februara veći računi za Infostan Beograđanima, a širom Srbije već poskupeli voda i grejanje
Komentari 4
Aleks
Kako, molim?? Znači, ne možemo da ih očitavamo sami? Pa upravo sa tim "pametnim" je najveći problem. U mojoj zgradi su zamenili stara brojila pametnim prošle godine i posle tri meseca mi je stigao račun skoro 300.000. U pitanju je manji stan u kom je prosečna potrošnja 6-7 hiljada. Jedva smo se izborili da smanje račun i sad je opet stiglo preko 20.000.
Drugim rečima, brojila su "pametna" kao i oni koji su ih postavljali.
Darko
Potrosac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar