Pobedniku Kanskog festivala ovacije u Iranu, diplomatski sukob Pariza i Teherana

Reditelj Džafar Panahi dobio ovacije na aerodromu u Teheranu po povratku sa Kanskog filmskog festivala, gde je osvojio glavnu nagradu.
Džafar Panahi pobednik Kanskog filmskog festivala 2025, Panahi je drugi Iranac koji je osvojio prestižnu filmsku nagradu
EPA
Džafar Panahi je drugi Iranac koji je osvojio prestižnu filmsku nagradu

Iranski filmski stvaralac dočekan je ovacijama u Teheranu nakon što je osvojio glavnu nagradu Kanskog festivala.

Džafar Panahi sleteo je na međunarodni aerodrom u Teheranu u ponedeljak, dva dana nakon što je osvojio Zlatnu palmu za triler Bila je to samo nesreća.

Panahi je više puta zatvaran u Iranu, poslednji put zato što je protestovao zbog pritvaranja filmskih stvaralaca koji su kritikovali vlasti.

Bio je to njegov prvi odlazak u Kan posle 15 godina, a u francuskom gradu su se njegovi filmovi prikazivali u njegovom odsustvu zbog zabrane putovanja.

U filmu je Panahi prikazao mučenje u iranskim zatvorima, što je izazvalo sukob francuskih i iranskih zvaničnika.

Proslavljeni režiser, koji sada ima nagrade na tri najveća evropska filmska festivala, po dolasku u Teheran je bio nasmejan i grlio je prijatelje.

Na dočeku u Teheranu bio je i njegov kolega, iranski filmski reditelj Medhi Nadari, koji je na Instagramu podelio snimak tog trenutka nazvavši Panahijev povratak „stvaranjem istorije".

Dok je Panahi prolazio aerodromom, na snimku se čuje kako neko viče: „Žena, život, sloboda", prenosi agencija Frans pres.

Bio je to slogan protesta koji su izbili širom Irana posle smrti 22-godišnje Mahse Amini u policijskom pritvoru 2022.

Nju je pritvorila policija za moral navodno zato što nije propisno prekrila glavu hidžabom, odnosno maramom.

Preminula je posle nekoliko dana u pritvoru, a njena porodica i aktivisti za ljudska prava optužili su policiju za ubistvo.

Protesti su organizovani u raznim gradovima Irana, ali su ih vlasti brutalno ugušile.

„Ono što je sada najvažnije je naša zemlja i sloboda naše zemlje", reko je Panahi u govoru u Kanu po dobijanju nagrade.

Pozvao je Irance da se ujedine.

„Niko ne sme da se usudi da nam određuje kakvu odeću treba da nosimo, šta treba da radimo ili šta ne treba da radimo", rekao je on.

Pogledajte video o Mahsi Amini čija je smrt izazvala najveće proteste u Iranu poslednjih decenija

Pobeda iranskog filma u Kanu izazvala je diplomatski sukob Pariza i Teherana.

U objavi na mreži Iks, francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro nazvao je iranski film i pobedu u Kanu „gestom otpora ugnjetavanju iranskog režima" u postu na Ks.

IRNA, iranski državni medij, javio je da su vlasti u Teheranu pozvale francuskog diplomatu kako bi mu uručile zvaničan protest zbog „uvredljivih i neosnovanih komentara" ministra spoljnih poslova.

Povratkom u Teheran, Panahi je ispunio obećanje koje je dao u razgovaru sa novinarima u Kanu.

„Čim završim posao ovde, vraćam se u Iran i razmišljaću šta bih mogao sledeće da snimim", rekao je on.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC