Stivi Vonder: 'Sviraću dok sam živ'

U ekskluzivnom intervjuu za BBC, muzička legenda kaže da će svirati do kraja života.
Stivi Vonder
Getty Images
Stivi Vonder je nedavno opovrgao dugogodišnje glasine da zapravo nije slep

Sa 75 godina, Stivi Vonder je i dalje u punoj snazi.

Njegova najnovija turneja po Velikoj Britaniji, koja je završena početkom jula, oduševila je kritičare, koji su ga opisali kao „osveženog i u vrhunskoj formi" tokom „razdragane i radosne proslave" njegove muzike.

Dok se njegovi savremenici poput Bilija Džoela i Iglsa (The Eagles) povlače sa scene i smanjuju muzičke obaveze, Vonder kaže da nikada neće razmišljati o penziji.

„Dok god dišeš i dok ti srce kuca, uvek ima još nešto što treba da uradiš", rekao je Vonder za BBC-jev podkast Sidetracked.

„Neću zaustaviti dar koji neprestano protiče kroz moje telo.

„Volim da radim ono što radim. Umetnik nikada ne prestaje da crta. Dok god postoji mašta, biće i stvaralaštva", kaže Stivi Vonder.

Potvrdio je da i dalje radi na novom albumu Through The Eyes Of Wonder, o kojem je prvi put pričao još 2008. godine.

Ovaj projekat zamišljen je kao umetničko delo, koje će preneti njegovo jedinstveno iskustvo života kao slepog čoveka.

To će biti njegov prvi studijski album još od 2005. i albuma A Time To Love, čime će produžiti neverovatnu karijeru koja traje od 1962., kada je imao samo 11 godina.

Pogledajte video: Stivi Vonder dobio državljanstvo Gane

Vonder je razgovarao sa voditeljkom Sajdtrekd podkasta Eni Makmanus, dan pre nego što je nastupio kao glavni izvođač na festivalu BST u londonskom Hajd parku.

Tokom dvočasovnog nastupa odsvirao je najveće hitove, od Superstition i Isn't She Lovely do You Are The Sunshine Of My Life i I Wish.

Veći deo repertoara potekao je iz njegove zlatne ere 1970-ih, kada je tri puta zaredom osvojio Gremi za najbolji album - za Innervisions, Fulfillingness' First Finale i Songs In The Key Of Life.

Vonder je rekao da se nikada ne umara od ponovnog izvođenja tih pesama.

„Pesme su kao deca, zauvek su s tobom, one su izraz duha u tebi.

„I pevanje tih pesama za mene je kao da uzimam još jedan dah", rekao je.

Stivi Vonder
Getty Images
Napravio je neke od najcenjenijih soul i fank albuma sedamdesetih godina prošlog veka

'Amerika ide unazad'

Ranije ovog meseca, tokom koncerta u Kardifu, muzičar se osvrnuo na dugogodišnju teoriju zavere da zapravo nije slep.

„Znate da su kružile glasine kako ja zapravo vidim?", rekao je publici.

„Ali ozbiljno, znate istinu, a to je da sam ubrzo nakon rođenja oslepeo", rekao je obožavaocima.

Nazivajući vlastiti invaliditet darom, Vonder je nastavio: „Bio je to blagoslov jer mi je omogućilo da vidim svet vizijom istine."

U intervjuu za BBC-jev podkasta, kantautor je govorio o važnosti korišćenja muzike za širenje pozitivnosti i govorenje istine moći.

Tokom celog života bio je glasni borac za građanska prava i igrao je ključnu ulogu u kampanji da se rođendan Martina Lutera Kinga Mlađeg prizna kao nacionalni praznik u Americi.

Vonder, koji je vodio kampanju za kandidatkinju Demokratske stranke Kamalu Haris na prošlogodišnjim predsedničkim izborima u SAD, rekao je da su Ameriku trenutno okupirana „ljudima koji pokušavaju da je vrate unazad".

„Neće im to proći tako lako", dodaje.

„Ako se osvrnete, u istoriji je uvek postojao trenutak kada su se ljudi probudili.

„A onima koji misle da će se stvari odvijati tako, neka zapamte da ih Bog gleda", poručio je Vonder.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zarada na zabranjenim lekovima

Šef indijske farmaceutske kompanije u tajnom snimku koji su napravili BBC novinari otkriva da lek njegove firme stvara zavisnost i da je „vrlo štetan", ali da je to „biznis".

Eutanazija legalizovana u Sloveniji

Slovenija je peta država u Evropi, a jedina među bivšim jugoslovenskim republikama, gde pacijenti čije je „zdravstveno stanje nepodnošljivo" imaju pravo na smrt.