Radnici na naftnim platformama u Norveškoj u štrajku

Više stotina radnika na naftnim i gasnim platformama u Norveškoj stupilo je u štrajk nakon odbijanja predloga sporazuma o zaradama.
Radnici na naftnim platformama u Norveškoj u štrajku
Foto: Pixabay
To je dovelo do pekida rada na naftnom polju, kojim upravlja holandsko-britanski Rojal Dač Šel i uticalo na skok cena "brent" nafte.
 
Neposredno posle ponoći, kada je istekao rok za postizanje dogovora, državni medijator u sporu između dva sindikata (Safe i YS) i Udruženja brodovlasnika, koje zastupa poslodavce, saopštio je da su pregovori završeni neuspešno, prenosi agencija Rojters. "Stavovi dveju strana su bili toliko udaljeni da predstavljanje nekog predloga koji bi mogao da se preporuči i jednoj i drugoj strani nije imalo smisla", rekao je medijator Karl Peter Martinsen. 
 
Oko 670 radnika će od biti u štrajku, a od nedelje u ponoć će im se pridružiti još 901 radnik ukoliko spor ne bude rešen, navodi se u pismu sindikata Safe upućenom Udruženju brodovlasnika. 
 
Dodaje se da bi protestima moglo da se pridruži ukupno do 2.250 radnika. Sindikat "Industri Energi", koji predstavlja većinu norveških naftnih radnika, sklopio je ranije ove godine sporazum o zaradama sa Udruženjem brodovlasnika, navodi Rojters. Cena severnomorske nafte "brent" je danas na jutarnjem trgovanju porasla za 0,8 posto na 78,70 dolara po barelu, nakon jučerašnjeg skoka od 1,2 procenta.
  • Pawlle

    14.07.2018 05:57
    Evo prilike vuciu da podigne akcizu i op ode gorivo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.