Šta znači pad Euribora i kako utiče na ekonomiju?

Pad evropske kamatne stope Euribor u negativnu zonu, iako je to na kraće staze povoljnije za dužnike, ipak znači da sa ekonomskim tokovima nešto ozbiljno nije u redu, kao i da tržišta očekuju pad cena odnosno deflaciju, objavio je Centar za evropske politike.
Šta znači pad Euribora i kako utiče na ekonomiju?
Foto: Pixabay
Prethodne nedelje evropsku i svetsku ekonomiju je zatekla vest o rekordnom padu Euribora, to jest kamatne stope po kojoj grupa izabranih evropskih banaka međusobno pozajmljuje novac.
 
Ta stopa je već nekoliko dana u padu i juče je bila između -0,3 i -0,5 odsto, u zavisnosti od vremenskog okvira pozajmljivanja.
 
To je znak da tržišta očekuju pad cena odnosno deflaciju, uprkos politici nezapamćene emisije svežeg novca koje je Evropska centralna banka (ECB) sprovela od početka krize uzrokovane virusom korona, naveo je saradnik CEP-a Marko Obradović koji je koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o EU koja prati pregovore u pristupanju Srbije EU u poglavljima 4 i 9.
 
Objašnjava da deflacija uobičajeno motiviše učesnike na tržištu da odlažu kupovinu u očekivanju da će roba ili usluge još više pojeftiniti. Takvo ponašanje, kako kaže, dalje deluje na smanjenje privredne aktivnosti i investicija, a potom i na smanjenje zaposlenosti, što dalje uzrokuje spiralu negativnih efekata na ekonomiju.
 
Pad evropske kamate utiče i na cenu kredita i u Srbiji.
 
Smanjenje Euribora generalno pozitivno deluje na sve dužnike, naročito ako su, kao što je slučaj sa većinom dužnika u Srbiji, zaključili kreditne ugovore sa bankama u kojima je kamatna stopa na pozajmljena sredstva izražena kao zbir marže banke i Euribora, naveo je Obradović.
 
Što je manja marža ili Euribor, kamata koju plaća dužnik je manja. Kada Euribor "sklizne" u negativnu zonu, kamata koju dužnik plaća postaje niža čak i od osnovne marže banke. Direktna posledica pada Euribora je da će većina dužnika u narednom periodu mesečno plaćati niže rate.
 
Obradović navodi da je u teoriji moguće da Euribor toliko padne da bude ispod nivoa marže banke, što znači da bi banka mogla nekom svakog meseca da plaća za uzeti kredit.
 
Dobra strana smanjenja Euribora bi trebalo da bude motivisanje novih pozajmljivanja i investicija koje pri višim kamatnim stopama ne bi bile isplative i ekonomski opravdane. Dakle i oni projekti sa nižim očekivanim profitima u uslovima niže kamate, postaju ekonomski mogući.
 
Nažalost, razlozi odlaganja investiranja danas nisu uzrokovani ekonomskim već zdravstvenim faktorima koji ograničavaju poslovanje. To je i razlog zašto je Euribor pao uprkos trudu ECB da se to ne desi - tržište je pod snažnim uticajem neekonomskih faktora.
 
Obradović navodi da je vrlo verovatno da će u narednom periodu ECB nastaviti sa politikom monetarne ekspanzije kako bi nekako podstakla ekonomsku aktivnost.
 
Negativna cena novca, dakle, iako u kratkom roku deluje da olakšava poslovanje i smanjuje teret dužnika, nije poželjna pojava već je posledica velikih problema sa kojima se suočavaju ekonomije Evrope i sveta, objašnjava Obradović.
 
Takođe, dugoročno bi ostanak Euribora u negativnoj zoni značio ekstremno duboku krizu sa dubokim i razarajućim socijalnim posledicama, istakao je on.
 
Ipak, ostaje nada da ekonomska kriza izazvana virusom korona neće trajati dugo i da će oporavak privredne i investicione aktivnosti u zoni evra i njenim trgovinskim partnerima biti snažan i brz, zaključio je Obradović.
 
Inače, Euribor je uveden 1. januara 1999. godine.
  • misko

    02.09.2020 15:49
    misko@gmail.com
    ecb i fed, stampaju novac zato sto ga je sve manje zbog ekonomske neaktivnosti, i oni samo nadomestavaju ono sto se gubi zbog pada ekonomija, da nebi doslo do otpustanja radnika, zbog slabe trasnje-potrosnje. Uzimati sada kredite je veliki rizik u Srbiji, jer je dinar precenjen i za ocekivati je njegov pad, tj. postavljanje na realni nivo. /oko 150 za e/
  • IvanNS

    02.09.2020 14:58
    WTF
    Euribor pao, meni kamata skočila. Ne možeš ti banke prevariti, eeee.
  • Joe

    02.09.2020 10:26
    Стручњаци?
    "Takođe, dugoročno bi ostanak Euribora u negativnoj zoni značio ekstremno duboku krizu sa dubokim i razarajućim socijalnim posledicama"
    Еурибор је већ годинама у негативној зони, али нисам приметио "екстремно дубоку кризу.."
    Све велики стручњак до великог стручњака.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.