Skok cene nafte nakon što su najveći svetski izvoznici najavili manju proizvodnju

Cena sirove nafte tipa Brent uvećana je na 85 dolara za barel, što je poskupljenje od šest odsto, nakon što je nekoliko najvećih svetskih izvoznika iznenada najavilo smanjenja proizvodnje.
Skok cene nafte nakon što su najveći svetski izvoznici najavili manju proizvodnju
Foto: Pixabay

Ekonomisti upozoravaju da bi više cene nafte mogle otežati napore vlada da se smanje životni troškovi, ali se ne očekuje da će cene benzina rasti, osim ako se viša cena nafte ne održi tokom nekoliko dana, prenosi BBC.

Nafta tipa Brent je poskupela zbog toga što su Saudijska Arabija, Irak i nekoliko zalivskih država u nedelju saopštili da smanjuju proizvodnju za više od milion barela dnevno, dok je Rusija odlučila da do kraja godine proizvodi pola miliona barela dnevno manje.
Među članicama grupe Opek +, koja obezbeđuje oko 40 odsto ukupne svetske proizvodnje sirove nafte, najveće smanjenje od 500.000 barela dnevno najavila je Saudijska Arabija.
 
Irak će dnevno proizvoditi 211.000 barela manje, a proizvodnju smanjuju i Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Alžir i Oman, koji će zajedno isporučivati više od 300.000 barela manje.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Realista

    03.04.2023 21:06
    Ko kaže da cene ne mogu gore?
    Gledajte nas srbi kako vam poskupljujemo gorivo! I ništa nam ne možete - buahahaha! Vaše ministarstvo!
  • Vasa

    03.04.2023 20:25
    Blago nama
    Ode cena na 200+.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Rast BDP-a Srbije u drugom kvartalu 3,6 odsto

Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u drugom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prethodne godine iznosio je 3,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.

Proizvodnja ribe u Srbiji u padu dok uvoz raste

Finansijski pokazatelji ukazuju da je delatnost slatkovodne akvakulture i dalje relativno malo i izrazito koncentrisano tržište sa svega 121 aktivnom kompanijom čiji prihodi opadaju već dve godine zaredom.

Visa ukida 2.600 radnih mesta

Američka kompanija za digitalna plaćanja Visa saopštila je da će otpustiti oko sedam odsto zaposlenih, odnosno približno 2.600 radnika, u okviru programa povećanja efikasnosti poslovanja.

SAD uvode nova ograničenja za kineske robote

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa planira da uvede zabranu uvoza novih kineskih humanoidnih i četvoronožnih robota, kao i određenih modela kineskih energetskih invertora.

NIS podneo novi zahtev za licencu za rad

Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za licencu koja bi omogućila nastavak operativnog rada kompanije, prenosi Radio televizija Srbije (RTS).