Kad stranci traže, srpska vlast kaže "može": Zakon po meri kompanije
Prirodno je da svaki naručilac u pripremi posla čini sve kako bi zainteresovao što veći broj potencijalnih izvođača.
Foto: 021.rs
Po pravilu veći odaziv znači i više ponuda za obavljanje posla, pa zainteresovani snižavaju cenu kako bi izborili realizaciju. Dakle, veći odaziv pojačava konkurenciju i vodi umanjenju troškova finansijera.
Drugačija logika
Međutim, za Vladu Srbije kao da važi drugačija logika. U Nemanjinoj 11, naime, svaki čas čine sve kako bi pojedine državne investicije izbegle ozbiljniju konkurenciju zainteresovanih izvođača i tako se našle "u portfoliu" privilegovanih kompanija.
Tako je Vlada Srbije u javnom pozivu za učešće u izgradnji solarnih elektrana objavljenom 28. jula neuobičajenim uslovima, oslanjajući se na Zakon o obnovljivim izvorima energije, praktično unapred selektirala potencijalne graditelje.
Reč je o krupnom poslu izgradnje solarnih parkova na više, široj javnosti nepoznatih, lokacija, ukupnog kapaciteta 1.000 megavata. Vrednost posla je procenjena na 1,4 milijarde evra, a lako se može desiti da do okončanja posla, usled rasta cena, dostigne i dve milijarde. I za mnogo bogatiju državu od Srbije bio bi to izuzetno veliki posao koji treba maksimano odgovorno pripremiti.
Kao poručeno
Međutim, sudeći po raspisanom pozivu, Vlada Srbije traži više uslova koji nisu od značaja za tehnološki složen posao, dok bitno ograničavaju učešće potvrđenim, ali ne baš najvećim firmama. Tako se, mada izgradnja solarnih elektrana ne zahteva prevelik broj radnika, budućem izvođaču postavlja uslov da ima najmanje 5.000 zaposlenih, te godišnji obrt novca u visini od 4,5 milijardi evra.
Traži se i da je u poslednje tri godine učestvovao u izgradnji energo-objekata kapaciteta čak 25.000 megavata, što je otprilike trostruko više nego što je ukupni kapacitet srpske elektroprivrede.
Nasuprot tome, kriterijum za učešće u izgradnji ekoloških elektrana je relativno skroman, tek 700 megavata. Tu, međutim, nije kraj spornim momentima iz poziva. Ne predviđa se pravo žalbe na odluku o pobedniku, a izostala je i javna najava kako bi se potencijalni kandidati pripremili za učešće.
Sve skupa, poziv izgleda kao poručen za veliku američku građevinsku kompaniju "Behtel", poznatu po bliskim odnosima sa američkom vladom, ali koja je do sada u izgradnji solarnih energana učestvovala sasvim sporadično.
Poznato
Američka kompanija je već duže vreme prisutna na balkanskim prostorima. Gradila je više auto-puteva po Hrvatskoj, brzu saobraćajnicu od Prištine do jadranske obale u Albaniji. U Srbiji gradi auto-put Pojate-Preljina.
Raspisani poziv za izgradnju deonice u javnosti Srbije se doživljavao kao pristrasan, u korist unapred definisanog kupca. Takvom epilogu je svakako doprinela i svojevrsna afera koja je pratila izbor "Behtela" za izgradnju 112 kilometara duge trase što spaja Koridor 10 i Koridor 11, a koja ni posle četiri godine nije okončana, dok se cena neprekidno uvećava.
Američke kompanije su neretko skuplji izvođači. Kao što se u tek raspisanom pozivu za izgradnju solarnih elektrana oslonac traži u Zakonu o obnovljivim izvorima, u slučaju auto-puta Pojate-Preljina to je učinjeno pomoću takozvanom Zakona o Moravskom koridoru.
Oba zakona, doneta za mandata Zorane Mihajlović, veoma su slična i namenjena su za poslove od naročitog interesa za Republiku Srbiju, a čiji je stvarni cilj izbegavanje Zakona o javnim nabavkama i njegovih preciznih pravila o konkurenciji.
Jednokratni zakoni
Na zakone kojima se favorizuje jedna kompanija reagovala je i Evropska unija. Ukazuje da je Zakon o posebnim postupcima suprotan Sporazumu o stabilnosti i pridruživanju, jednoj vrsti "svetog pisma" između Unije i države kandidata za prijem.
Posle nešto duže razmene argumenata, Vlada Srbije se nedavno saglasila sa mišljenjem iz Brisela i pripremila je ukidanje zakona. Konačno, na julskom zasedanju, Skupština Srbije je i ukinula zakon. Međutim, ostale su posledice iz (kratkog) perioda primene zakona, odnosno drum u narodu poznat kao Moravski koridor gradi unapred favorizovana firma.
Kako je u međuvremenu aktuelizovana "zelena priča", a Srbiji je iz EU zaprećeno da će plaćati visoke penale ako ne modernizuje proizvodnju struje i smanji emisiju štetnih gasova, prioritet počinje da se daje ekološki prihvatjivim energanama. Naravno da među potencijalnim izvođačima nastaje utakmica za pridobijanje posla i svi lobiraju.
Uz ambasadora
Na tom planu ističe se ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil, čija se aktivnost usmerava prema potrebi Srbije da ubrza izgradnju ekoloških energana. Tako 4. novembra prošle godine, nakon susreta sa bivšom ministarkom, izjavljuje kako su "SAD spremne da učestvuju u energetskom preobražaju Srbije".
Direktno govori o želji najmoćnije države da njene kompanije učestvuje u izgradnji solarnih elektrana, spominje i "Đerdap 3", te nuklearnu elektranu. Poslednjih meseci ambasador je iste planove ponavljao u društvu nove ministarke Dubravke Đedović.
Naravno da je dobro da Srbija počne sa energetskom transformacijom. Kako radi zdravlja sopstvenog stanovništva, tako i radi daljeg izvoza srpskih roba i usluga u razvijeni deo sveta, a bez plaćanja sve oštrijih kaznenih penala.
Pogotovo je važno ovako skup i posao koji umnogome određuje buduću poziciju čitave srpske ekonomije, neophodno voditi na stručan i odgovoran način, sve u cilju da se preobražaj srpske energetike obavi što kvaliltetnije i po prihvatljivoj ceni.
Upravo zarad ostvarenja ovog cilja neophodna je primena Zakona o javnim nabavkama. Srpska vlada, pokazuju to i nekadašnji tender za izgradnju "Moravskog puta" i aktuelni javni poziv za izgradnju solarnih energana, pokušava sasvim suprotno, da zaobiđe ključni antikoruptivni zakon i posao dodeli unapred odabranom favoritu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poljoprivrednici: Ako ministarstvo ne ispuni obećanja, protest za desetak dana
20.09.2024.•
2
Član udruženja poljoprivrednika Subotice Damir Perčić kaže da su nezadovoljni ispunjenjem obećanja iz prošle godine i da će, ukoliko ih Vlada ne realizuje, organizovati proteste za desetak dana.
Revizori kontrolisali EPS: Nepravilnosti u javnim nabavkama
20.09.2024.•
2
EPS je isplatio naknade Nadzornom odboru od juna do decembra 2023. u bruto iznosu od 47,6 miliona dinara, u skladu sa zaključenim ugovorima, objavila je Državna revizorska institucija (DRI).
Rističević: Bojim se da se skupštinski odbor ozbiljnije bavi poljoprivredom od ministarstva
20.09.2024.•
0
Pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Katanić rekao je na sednici skupštinskog Odbora za poljoprivredu da Ministarstvo radi i na obezbeđenju dugoročnih kredita za poljoprivrednike, sa nižim kamatama.
"Sloga" odgovara Momiroviću: Ministre, nađite nam to jaje od 11 dinara
20.09.2024.•
16
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" pozvali su ministra trgovine Tomislava Momirovića da im pokaže "gde je to čuveno jaje od 11 dinara koje se nalazi na policama širom Srbije".
Srbija do standarda EU: Ovim tempom tek za 100 godina
20.09.2024.•
15
Za poslednjih deset godina dohodak po stanovniku povećan je za samo četiri procentna poena, sa 40 na 44 odsto proseka Evropske unije.
Nove cene goriva: Dizel jeftiniji za dinar, benzin miruje
20.09.2024.•
7
Objavljene su nove cene goriva.
Narodna banka uvela novi sistem praćenja domaćeg finansijskog tržišta u realnom vremenu
19.09.2024.•
4
Narodna banka Srbije (NBS) je u saradnji sa grupacijom Londonske berze uvela LSEG Market Tracker, novi sistem praćenja domaćeg finansijskog tržišta u realnom vremenu.
Producentska kuća "Režim" Miloša Avramovića će snimati film o "Ekspo 2027"
19.09.2024.•
5
Društvo za proizvodnju i distribuciju kinematografskih dela "Režim" Beograd, čiji je vlasnik producent Miloš Avramović, dobilo je posao za međunarodnu izložbu Ekspo 2027.
Firme iz Srbije sve češće osnivaju preduzeća u inostranstvu: Zbog čekanja na granicama, uslova...
19.09.2024.•
2
Firme iz Srbije osnivaju preduzeća u inostranstvu jer žele da bolje sagledaju tržište na koje žele da se šire, kao i zbog boljeg poslovnog ambijenta, dobijanja posla ili da bi koristile javne fondove.
Američka centralna banka smanjila kamatnu stopu prvi put u četiri godine
19.09.2024.•
0
Američke Federalne rezerve smanjile su svoju glavnu kamatnu stopu za neouobičajeno visok poen, što je dramatična promena posle više od dve godine visokih stopa.
Srbija potpisala Sporazum o saradnji u oblasti energetike sa SAD
19.09.2024.•
11
Srbija je potpisala Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike sa SAD.
Vučić: Penzije će biti povećane oko 11 odsto, to je ogromno povećanje, za javni sektor osam odsto
18.09.2024.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da će penzije od 1. januara 2025. godine biti povećane 10,9 ili 11 odsto.
Čuvena kompanija "Tupperware" ide u stečaj
18.09.2024.•
2
Američki proizvođač plastičnih posuda za odlaganje hrane "Tupperware" objavio je da ide u stečaj.
EU mu ugasila jednu firmu, on osnovao drugu: Vučićev kum ne odustaje od avio-prevoza
18.09.2024.•
18
Nikola Petrović, kum predsednika Srbije Aleksandra Vučića, osnovao je novu avio-kompaniju "Flyus".
Poništena kazna Google-u od 1,49 milijardi evra
18.09.2024.•
1
Google je danas saopštila da je poništena antimonopolska kazna od 1,49 milijardi evra koju je kompaniji izrekla Evropska komisija 2019. godine, a koja se odnosila na njeno onlajn oglašavanje.
Malo poređenje cena namirnica u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj: Hleb, jaja, mleko, kafa...
18.09.2024.•
24
Portal RTCG izdvojio je 17 osnovnih namirnica i uporedio cene u Crnoj Gori, Srbiji i Hrvatskoj.
Ko će imati koristi od ograničenja kamatnih stopa?
17.09.2024.•
4
Kada poslanici pretoče nacrt novog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga u zakon, da li će se kamatne stope na kredite smanjiti i na koje kredite?
Koliko građani Srbije duguju bankama: Objavljeni novi podaci
17.09.2024.•
4
Stanovništvo Srbije dugovalo je bankama na kraju avgusta 1.582 milijardi dinara.
Rusija i BRIKS: Nova valuta za odbranu od raketa
17.09.2024.•
13
Rat u Ukrajini, uprkos razaranjima i masovnim gubicima, ne pokazuje znake smirivanja ni posle dve i po godine.
Tramp pokrenuo svoju platformu za kriptovalute
17.09.2024.•
0
Kandidat republikanaca na predstojećim novembarskim predsedničkim izborima Donald Tramp pokrenuo je novu platformu za kriptovalute World Liberty Financial i pozvao javnost na ulaganje.
Zalagaonice niču kao pečurke: Unovče ček ili uzmu telefon, imaju i sopstvene "cenovnike"
16.09.2024.•
12
Kreditiranje mimo banaka i pojedinih institucija je zabranjeno. Međutim, zalagaonice u Srbiji već godinama na poseban način klijentima daju zaloge.
Komentari 24
Ne može
Mislim da ste potpuno u pravu. Proizvodnja električne energije iz hidro i termoelektrana je kod nas izbalansirana.
Solarni i vetro parkovi su, verovatno, mačka u džaku. Najradije ih postavljaju na poljoprivrednom zemljištu, mnogo se ne priča o njihovoj isplativosti, zagađenju pri proizvodnji panela, reciklaži ...
Neke zemlje su potrošile svoje rezerve uglja, neke su pri kraju, tako da traže nova rešenja, pa i nas uvlače u te svoje priče o kiselom grožđu.
Inače, ministarka je očigledno nestručna. Valjda je zbog toga i dovedena.
"ministarka"
Nemanja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar