Poskupljuje struja za privrednike - šta će to značiti za ostale cene i inflaciju?
Od početka ove godine u pojedinim gradovima i opštinama u Srbiji povećane su cene vode, iznošenja smeća, poreza na imovinu, zatim je nedavno država povećala akcize na gorivo, duvan, grejanje na gas...
Foto: 021.rs
Sada je na red došlo i poskupljenje struje, doduše, samo za privredu.
Iz Elektroprivrede Srbije (EPS) potvrđeno je za Danas da je u toku pregovaranje oko nove cene struje sa komercijalnim kupcima, odnosno kompanijama, kojima uskoro ističu prethodni ugovori.
Cena struje za privredu je različita od kompanije do kompanije i zavisi od onoga što snabdevač, u ovom slučaju EPS, i kupac dogovore.
Prema pisanju Nove ekonomije, nova cena struje biće uvećana od osam do 12 odsto.
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić rekao je za Danas da je povećanje cene struje za privredu jako loše iz razloga što je domaća privreda već poslednjih godina sve manje konkurentna da plasira svoju robu na inostranom tržištu.
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić rekao je za Danas da je povećanje cene struje za privredu jako loše iz razloga što je domaća privreda već poslednjih godina sve manje konkurentna da plasira svoju robu na inostranom tržištu.
Prema njegovim rečima, domaća privreda sem PDV-a plaća i akcizu za struju, a ima i veći utrošak električne energije po angažovanoj snazi. Samim tim i cena za privredu je višestruko viša po kilovat-času nego za građane.
"Povećanje cene će samo povećati opterećenje privredi i smanjiti njenu konkurentnost pri izvozu. Pored toga, domaća inflacija i stalni fiksni kurs dinara su doveli do toga da su za našu privredu troškovi danas duplo veći nego pre četiri godine kada je izbio kovid", rekao je Rajić.
Posledica svega toga je da je u poslednjih godinu dana 27 odsto firmi u Srbiji izgubile ugovore sa svojim dugogodišnjim partnerima, a 33 odsto nije dobilo neke nove očekivane ugovore.
"Razlog je upravo taj, nisu više te kompanije konkurentne po ceni. Svako povećanje smanjuje dodatno konkurentnost i treba da imamo u vidu da od početka ove godine imamo čitav niz poskupljenja. Imamo 13 stavki koje su do sada poskupele, struja će biti 14. od početka godine. U tim uslovima ta konkurentnost i smanjena mogućnost izvoza je nešto što će biti sve primetnije", smatra Rajić.
Istakao je da će to pogurati i domaću inflaciju, odnosno dalji rast cena i usluga.
Na pitanje da li su privrednici zadovoljni novom metodologijom obračuna cena struje koja daje veći prostor za pregovaranje, Rajić je odgovorio da je jedina dobra stvar kod nove metodologije to što su privrednici dobili veću mogućnost da rasporede i organizuju svoj rad vezano za potrošnju struje.
"Međutim, problem srpskog tržišta struje jeste što su apsolutno svi prinuđeni, hteli ili ne hteli, da tu struju, manje ili više, kupuju od EPS-a. Postoje neki drugi trgovci, ali do njih mogu doći internacionalne kompanije i jako specifične kompanije. Za većinu domaćih kompanija EPS je jedini ponuđač. U situaciji kada imate maltene monopol, ne možete očekivati neki boljitak", izjavio je Rajić.
Na pitanje da li će povećanje cene struje za privredu ove godine poboljšati profit EPS-a, Energetski stručnjak Željko Marković smatra da to zavisi od toga da li će godina biti sušna ili ne.
"Ako nas zatekne sušna godina, pa opet budemo imali skok cene električne energije, onda profit EPS-a može da bude i niži uprkos višim cenama struje za privredu. S druge strane, ukoliko dođe do pada cena struje, ona će profit EPS-a biti bolji", zaključio je Marković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS kao poluga za uticaj - i Rusija ga se ne odriče lako
07.12.2025.•
5
Za probleme nastale zbog američkih sankcija NIS-u još se ne nazire rešenje.
Generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila: Tri razloga zašto su novi automobili sve skuplji
07.12.2025.•
4
Rastu cene novih automobila, a modeli koji su nekada bili pristupačni za kupovinu gotovo su nestali.
Bugari imaju problema da dođu do kovanica evra uoči promene valute
07.12.2025.•
1
Bugarska zaštitnica prava građana uputila je centralnoj banci pismo u kom je ukazala na probleme koje građani imaju sa nabavkom početnih paketića kovanica evra, neophodnih zato što zemlja od 1. januara ulazi u evrozonu.
Ministarstvo poljoprivrede uvelo nove subvencije
06.12.2025.•
0
Izmenama Pravilnika o podsticajima za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva za nabavku kvalitetnih priplodnih grla uvodi se nova vrsta podsticaja, za nabavku priplodne matice riba šarana i pastrmke.
Javni dug Srbije na kraju oktobra bio 43,1 odsto BDP-a
06.12.2025.•
3
Javni dug Srbije na kraju oktobra ove godine bio je 38,16 milijardi evra, odnosno 43,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je Ministarstvo finansija.
Američki sud blokirao novac za plaćanje "Slobodi" iz Čačka zbog veze sa Slobodanom Tešićem
06.12.2025.•
23
Okružni sud u Vašingtonu presudio je da kompanija Calidus LLC iz Ujedinjenih Arapskih Emirata nema pravo na povraćaj 582.000 dolara, zaplenjenih tokom pokušaja plaćanja fabrici namenske industrije Sloboda iz Čačka.
Snabdevanje gorivom u Srbiji rekordno: Uvezeno više nego u 2023. i 2024. zajedno
06.12.2025.•
10
Srbija je u prvih osam meseci ove godine uvezla više benzina nego u celoj 2023. i 2024. godini.
Srbija pred energetskim zidom: Gas za ovu zimu izvestan, sve ostalo - nepoznato
06.12.2025.•
19
Srbija nije bila u težoj energetskoj krizi od devedesetih godina, a osim problema sa NIS-om, nije izvesno hoće li i kolikih problema imati sa gasom od koga zavisi veliki deo privrede, toplane i brojna domaćinstva.
Na meti EU i ruski tankeri za gas koji koriste evropske luke
05.12.2025.•
0
U sklopu nastojanja da konačno prekine veze sa ruskom flotom za transport, EU želi da spreči da ruski tankeri za gas koriste belgijsku luku za transport tog energenta koji nije ruski širom sveta.
Koliko će nas koštati gas?
05.12.2025.•
15
Srpske vlasti su preko amandmana na budžet za ovu godinu uspele da izdvoje 1,4 milijarde evra za Naftnu industriju Srbije, a izdvajanja za gas koja tek čekaju Srbiju biće dodatni udarac fiskalnoj politici.
Direktor NIS-a: U toku pregovori o promeni vlasničke strukture, još ima šanse da dobijemo licencu
05.12.2025.•
22
Akcionari aktivno pregovaraju sa nekoliko zainteresovanih strana o promeni vlasničke strukure NIS-a, naveo je generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev u internom pismu radnicima.
NIS danas isplaćuje zarade za decembar, očekuje se obraćanje direktora
05.12.2025.•
2
Naftna industrija Srbije isplatiće danas zarade za decembar.
Udruženje banaka Srbije: Blagi rast kredita u novembru
05.12.2025.•
1
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju novembra ove godine iznosili su oko 4.283 milijarde dinara, što je 1,6 odsto više nego u oktobru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Pojeftinio dizel u Srbiji, benzin na istom
05.12.2025.•
5
Dizel u Srbiji je pojeftinio za tri dinara, dok je cena benzina ostala ista kao i u prethodnih nedelju dana.
Hronika najavljenih sankcija: Vlast o NIS-u poslednjih nedelja govori mnogo, ali kontradiktorno
04.12.2025.•
13
Sve opcije su i dalje na stolu kada je reč o NIS-u, a kupovina vremena se nastavlja uz, kako su govorili sami predstavnici vlasti, ogromne rizike za celu državu zbog produžetka platnog prometa sa NIS-om do kraja nedelje.
Sindikat Rafinerije traži sastanak sa generalnim direktorom NIS-a
04.12.2025.•
6
Sindikat pančevačke Rafinerije zatražio je obraćanje generalnog direktora NIS-a, a upitao je i kadrovsku službu ima li strategiju u vezi sa statusom zaposlenih.
SAD produžile dozvolu za određene međunarodne operacije Lukoila do aprila
04.12.2025.•
2
Sjedinjene Američke Države produžile su danas dozvolu za određene međunarodne operacije Lukoila do 29. aprila 2026.
Investicije EBRD u Srbiji premašile deset milijardi evra
04.12.2025.•
0
Investicije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Srbiji od 2001. premašile su deset milijardi evra u gotovo 400 projekata, saopštila je danas ta banka i najavila da će nastaviti da širi prisustvo u zemlji.
NBS: Nećemo dozvoliti da stabilnost finansijskog sistema bude ugrožena
04.12.2025.•
8
Narodna banka Srbije (NBS) danas je saopštila da "situaciju u kojoj je NIS prati sa punom pažnjom i da deluje u skladu sa svojim mandatom da očuva stabilnost domaćeg finansijskog sistema".
Keš kredit zbog kojeg se nećete pokajati
04.12.2025.•
0
Postoje trenuci kada vam je novac potreban brzo – da pokrijete neplanirane troškove, refinansirate postojeće obaveze ili sebi priuštite nešto što dugo želite.
Ministarstvo kontrolisalo mlekare: Da li u mleku koje pijemo ima i onog u prahu?
04.12.2025.•
11
Vanredna inspekcijska kontrola u tri kompanije za proizvodnju mleka pokazala je da nema zloupotreba mleka u prahu u UHT mleku, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Komentari 9
Štrajk&Neposlušnost
Sluga božija
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar