
Poskupljuje li struja za privrednike: Nova metodologija obračuna nekima neprihvatljiva
Elektroprivreda Srbije je dostavila preduzećima nove ponude za snabdevanje električnom energijom, koje predviđaju rast cena od osam do 12 odsto.

Foto: 021.rs
Privrednici u Srbiji suočavaju se sa novim poskupljenjem struje, piše Nova ekonomija.
Cena struje za privredu do sada je, u prethodnih godinu dana, iznosila 94 evra po megavat-satu. Međutim, EPS je privrednicima počeo da šalje ponude za zaključenje novih ugovora - sa višim cenama.
Šta kažu privrednici
Zoran Drakulić, vlasnik kompanije "Point Group" kaže da mu je EPS poslao dve ponude.
Prva ponuda je da struja do kraja godine košta 106,14 evra po megavat-satu. Druga ponuda je da se sklopi ugovor koji će trajati duže, do kraja 2026, a da cena struje bude 101,9 evra po megavat-satu.
Dakle, privrednici koji prihvate ugovor koji će važiti do kraja naredne godine, struju će plaćati za oko osam odsto više nego dosad. Oni koji odaberu kraći ugovor, plaćaće struju 12 odsto više.
Za Drakulića, ova ponuda je neprihvatljiva.
"Nove cene su dosta visoke, a mi proizvođači peleta imamo veliki problem jer su u regionu - Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Bosni, pa i Hrvatskoj, odakle se uvozi pelet, cene struje za privredu daleko niže. Mi ovo jednostavno ne možemo da prihvatimo, makar morali da zatvorimo fabriku", kaže Drakulić.
"I nafta nam je skupa, jednostavno imamo skupu državu. Ali ne možemo ovo da prihvatimo, pa po cenu zatvaranja", zaključuje Drakulić.
Nova, skuplja ponuda od EPS-a stigla je i Metalcu, Dragoljub Vukadinović, predsednik Metalac grupe. Međutim, on ističe da ova kompanija i dalje nije potpisala ovaj ugovor sa novim cenama.
S druge strane, Zoran Matijević kaže da Industriji mesa Matijević nije stigla nova ponuda EPS-a, s obzirom na to da ova kompanija ima ugovor koji važi do kraja ove godine.
Cena struje prethodno snižena
Od 1. maja prošle godine, cena struje za privredu je snižena za oko 20 odsto. Prethodno su, u 2023, privrednici plaćali 119,67 evra po megavat-času.
Zbog čega cena struje za privrednike sada ponovo raste, objašnjavaju iz Elektroprivrede Srbije.
"U septembru prošle godine usvojene su nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, čiji su cilj cene koje zadovoljavaju jedinstvene potrebe komercijalnih kupaca EPS-a uz održavanje finansijskog integriteta i održivosti poslovanja. To osigurava da cene odražavaju trenutne tržišne uslove, istovremeno obezbeđujući stabilnost i predvidljivost za kupce. U toku je ugovaranje sa komercijalnim kupcima kojima ističu prethodni ugovori i sada se prate kretanja na tržištu i to u oba smera, i kod padova, ali i kod skokova cena. Nova metodologija za formiranje cena doprinosi efikasnijem ugovaranju snabdevanja električnom energijom sa kupcima na otvorenom tržištu u uslovima konkurencije, uzimajući u obzir kriterijume kao što su najniža cena električne energije, rok plaćanja i sigurnost snabdevanja", kažu iz EPS-a.
EPS sada, kako kažu, kupcima prilikom ugovaranja nudi više proizvoda, odnosno više načina obrazovanja cena električne energije za koje se kupci mogu opredeliti u skladu sa svojim potrebama.
To su, primera radi, fiksne cene za ceo period snabdevanja, cene sa mogućnošću periodičnog korigovanja (na nekoliko meseci) u zavisnosti tržišnih uslova, promenjive cene bazirane na ostvarenim cenama na referentnoj berzi (svakog mesece druga cena), gde će kupci, u zavisnosti od odabranog i ugovorenog modela biti u mogućnosti i da upravljaju svojom potrošnjom i time ostvare uštede.
Takođe, EPS naglašava da kupci mogu da odaberu jednog od 80 snabdevača električnom energijom, koliko ih u Srbiji ima licencu.
Promenjena metodologija za obračun cene
U 2024. godini došlo je do još jedne promene za privrednike. Naime, EPS je u septembru prošle godine usvojio nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu. Kako je saopšteno iz EPS-a, cilj novih metodologija jeste da se sa kompanijama formira adekvatna cena struje koja bi zadovoljila njihove potrebe, a da ne ugrozi njihove finansije.
Kako su stručnjaci u oblasti energetike tada objasnili, metodologija funkcioniše tako što se snabdevač, u ovom slučaju EPS, trudi da grupiše kupce na osnovu određenih parametara, a to je najčešće količina struje koju troše na mesečnom ili godišnjem nivou. U obzir se uzima i da li više struje troši noću ili danju. Ovakvi podaci koriste se kako bi se odredili cenovni rasponi za različite grupe kupaca.
Primera radi, u grupi kupaca koji troše manje električne energije, struja je obično skuplja. Suprotno tome, za velike kupce, odnosno one koji troše veliku količinu struje, snabdevač može da obezbedi određene popuste.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
0
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
13
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
1
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
15
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
1
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit od skoro milijardu evra
29.04.2025.•
9
Kineske kompanije Ziđin koper i Ziđin majning su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra.
Radosavljević: Vučićeva tvrdnja da će blokade smanjiti plate i penzije je netačna, ovo su razlozi
29.04.2025.•
13
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Svetska banka: Očekivani privredni rast Srbije narednih godina od 3,5 do četiri odsto
28.04.2025.•
2
Očekivana stopa privrednog rasta Srbije u narednim godinama biće oko 3,5 do četiri odsto, saopštila je Svetska banka.
Šejn povećao cene za potrošače u SAD i do 377 odsto
28.04.2025.•
0
Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja onima koji izdaju stan na dan
28.04.2025.•
2
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
3
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Anet Kjobe je nova šefica misije MMF-a za Srbiju
26.04.2025.•
0
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je da je za novu šeficu misije MMF za Srbiju imenovana Anet Kjobe.
Donald Tramp Mlađi stigao u Beograd: Razgovarao sa privrednicima
26.04.2025.•
22
Donald Tramp Junior se u Beogradu sastao sa privrednicima u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Ministarstvo poljoprivrede raspisalo javni poziv za nabavku novih traktora
26.04.2025.•
5
Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede Srbije raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za nabavku novih traktora za 2025. godinu.
Komentari 8
/
Mirko
dacic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar