
Poskupljuje li struja za privrednike: Nova metodologija obračuna nekima neprihvatljiva
Elektroprivreda Srbije je dostavila preduzećima nove ponude za snabdevanje električnom energijom, koje predviđaju rast cena od osam do 12 odsto.

Foto: 021.rs
Privrednici u Srbiji suočavaju se sa novim poskupljenjem struje, piše Nova ekonomija.
Cena struje za privredu do sada je, u prethodnih godinu dana, iznosila 94 evra po megavat-satu. Međutim, EPS je privrednicima počeo da šalje ponude za zaključenje novih ugovora - sa višim cenama.
Šta kažu privrednici
Zoran Drakulić, vlasnik kompanije "Point Group" kaže da mu je EPS poslao dve ponude.
Prva ponuda je da struja do kraja godine košta 106,14 evra po megavat-satu. Druga ponuda je da se sklopi ugovor koji će trajati duže, do kraja 2026, a da cena struje bude 101,9 evra po megavat-satu.
Dakle, privrednici koji prihvate ugovor koji će važiti do kraja naredne godine, struju će plaćati za oko osam odsto više nego dosad. Oni koji odaberu kraći ugovor, plaćaće struju 12 odsto više.
Za Drakulića, ova ponuda je neprihvatljiva.
"Nove cene su dosta visoke, a mi proizvođači peleta imamo veliki problem jer su u regionu - Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Bosni, pa i Hrvatskoj, odakle se uvozi pelet, cene struje za privredu daleko niže. Mi ovo jednostavno ne možemo da prihvatimo, makar morali da zatvorimo fabriku", kaže Drakulić.
"I nafta nam je skupa, jednostavno imamo skupu državu. Ali ne možemo ovo da prihvatimo, pa po cenu zatvaranja", zaključuje Drakulić.
Nova, skuplja ponuda od EPS-a stigla je i Metalcu, Dragoljub Vukadinović, predsednik Metalac grupe. Međutim, on ističe da ova kompanija i dalje nije potpisala ovaj ugovor sa novim cenama.
S druge strane, Zoran Matijević kaže da Industriji mesa Matijević nije stigla nova ponuda EPS-a, s obzirom na to da ova kompanija ima ugovor koji važi do kraja ove godine.
Cena struje prethodno snižena
Od 1. maja prošle godine, cena struje za privredu je snižena za oko 20 odsto. Prethodno su, u 2023, privrednici plaćali 119,67 evra po megavat-času.
Zbog čega cena struje za privrednike sada ponovo raste, objašnjavaju iz Elektroprivrede Srbije.
"U septembru prošle godine usvojene su nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, čiji su cilj cene koje zadovoljavaju jedinstvene potrebe komercijalnih kupaca EPS-a uz održavanje finansijskog integriteta i održivosti poslovanja. To osigurava da cene odražavaju trenutne tržišne uslove, istovremeno obezbeđujući stabilnost i predvidljivost za kupce. U toku je ugovaranje sa komercijalnim kupcima kojima ističu prethodni ugovori i sada se prate kretanja na tržištu i to u oba smera, i kod padova, ali i kod skokova cena. Nova metodologija za formiranje cena doprinosi efikasnijem ugovaranju snabdevanja električnom energijom sa kupcima na otvorenom tržištu u uslovima konkurencije, uzimajući u obzir kriterijume kao što su najniža cena električne energije, rok plaćanja i sigurnost snabdevanja", kažu iz EPS-a.
EPS sada, kako kažu, kupcima prilikom ugovaranja nudi više proizvoda, odnosno više načina obrazovanja cena električne energije za koje se kupci mogu opredeliti u skladu sa svojim potrebama.
To su, primera radi, fiksne cene za ceo period snabdevanja, cene sa mogućnošću periodičnog korigovanja (na nekoliko meseci) u zavisnosti tržišnih uslova, promenjive cene bazirane na ostvarenim cenama na referentnoj berzi (svakog mesece druga cena), gde će kupci, u zavisnosti od odabranog i ugovorenog modela biti u mogućnosti i da upravljaju svojom potrošnjom i time ostvare uštede.
Takođe, EPS naglašava da kupci mogu da odaberu jednog od 80 snabdevača električnom energijom, koliko ih u Srbiji ima licencu.
Promenjena metodologija za obračun cene
U 2024. godini došlo je do još jedne promene za privrednike. Naime, EPS je u septembru prošle godine usvojio nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, odnosno za privredu. Kako je saopšteno iz EPS-a, cilj novih metodologija jeste da se sa kompanijama formira adekvatna cena struje koja bi zadovoljila njihove potrebe, a da ne ugrozi njihove finansije.
Kako su stručnjaci u oblasti energetike tada objasnili, metodologija funkcioniše tako što se snabdevač, u ovom slučaju EPS, trudi da grupiše kupce na osnovu određenih parametara, a to je najčešće količina struje koju troše na mesečnom ili godišnjem nivou. U obzir se uzima i da li više struje troši noću ili danju. Ovakvi podaci koriste se kako bi se odredili cenovni rasponi za različite grupe kupaca.
Primera radi, u grupi kupaca koji troše manje električne energije, struja je obično skuplja. Suprotno tome, za velike kupce, odnosno one koji troše veliku količinu struje, snabdevač može da obezbedi određene popuste.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Svetska banka: Ekonomski rast u Srbiji će ove godine biti 3,5 odsto
23.04.2025.•
0
Privredni rast ekonomija u razvoju Evrope i Centralne Azije verovatno će se usporiti, navodi se u danas objavljenom ekonomskom izveštaju Svetske banke za ta područja.
NIS zatražio od SAD odlaganje sankcija i posle 28. aprila
23.04.2025.•
1
NIS je saopštio da je podneo novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena najavljenih sankcija SAD od 28. aprila ove godine.
Rezultati Tesle poprilično loši, Mask rekao da će više da se posveti kompaniji
23.04.2025.•
1
Izvršni direktor Tesle i bliski savetnik Donalda Trampa, Ilon Mask, izjavio je da će od maja posvetiti mnogo manje vremena vođenju komisije za efikasnost vlade (DOGE).
Istraživanje: Većina Nemaca ne može da zamisli budućnost bez keša
23.04.2025.•
3
Većina ljudi u Nemačkoj ne može da zamisli budućnost bez gotovine, pokazalo je istraživanje koje je naručila centralna Bundesbanka.
Istraživanje: Smanjuje se broj startapa u Srbiji
22.04.2025.•
1
U Srbiji se broj startapa u 2024. godini smanjio.
MMF: Carine će opteretiti svetsku privredu, očekivani svetski privredni rast revidiran na dole
22.04.2025.•
0
Carine koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp i uzvratne mere drugih zemalja će snažno opteretiti svetsku ekonomsku aktivnost ove godine, oceno je danas Međunarodni monetarni fond (MMF) u izveštaju.
Ponovo sledi moljakanje za naftu
22.04.2025.•
10
Ponovo se približio dvadeset i osmi dan u mesecu i naglo se pojačala neizvesnost hoće li u narednom periodu Srbija moći slobodno da kupuje i doprema naftu.
Glamočić kritikovao Upravu za agrarna plaćanja: Neprihvatljiva realizacija podsticaja od 14 odsto
21.04.2025.•
5
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dragan Glamočić izjavio je da će efikasna i transparentna isplata subvencija biti jedan od prioriteta tog ministarstva.
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
21.04.2025.•
0
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.
Ruski gas podelio Evropljane
21.04.2025.•
8
Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
6
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
4
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
36
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
Komentari 8
/
Mirko
dacic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar