Srbija se zadužuje za više od pola milijarde evra

Vlada Srbije donela je odluku o novim emisijama državnih hartija od vrednosti. Iznos jedne emisije je 250 miliona evra, a druge 35 milijardi dinara (ili gotovo 300 miliona evra).
Srbija se zadužuje za više od pola milijarde evra
Foto: 021.rs
Kako se navodi u odlukama koje su objavljene u Službenom glasniku, Srbija emituje dugoročne državne hartije od vrednosti radi finansiranja budžetskog deficita, refinansiranja dospelih obaveza po osnovu javnog duga i finansiranja investicionih i programskih projekata, prenosi Nova ekonomija.
Radi se o dugoročnim hartijama od vrednosti.
 
Datum dospeća prve emisije, vredne 250 miliona evra, jeste 29. jul 2037. godine, a godišnja kuponska stopa je pet odsto.
Druga emisija, koja iznosi 35 milijardi dinara, ima datum dospeća 30. jul 2030. godine, a kuponska stopa iznosi 4,5 odsto.
Od početka godine Srbija je najavila izdavanje dinarskih obveznica s rokom dospeća od 10,5 godina.
 
Dok je interesovanje bilo ogromno u januaru sa procentom realizacije od skoro 93 odsto, kasnije dve aukcije beležile su značajno smanjenje interesovanja za ove hartije. U martu je realizacija bila na ispod 37 odsto, a u maju 34,38 odsto.
 
Javni dug Srbije na kraju aprila iznosio je 38,7 milijardi evra, odsnosno 43,9 odsto BDP-a, prema Ministarstvu finansija.
 
Srbija je u tom periodu imala deficit u republičkom budžetu u iznosu od 78 milijardi dinara. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jah

    25.06.2025 11:24
    Narod im dozvoljava
  • Musaši

    25.06.2025 10:39
    Odakle sad deficit u budžetu, kad razbijamo sve druge u ekonomiji, bar tako govori lucidni na Pinku i happiju?
  • Robin Hud

    25.06.2025 10:35
    Komentar
    Je li to da bi mopgla da se isplati ekipa iz Pionirskog Parka? Ili da platimo bolta za promociju SNS?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Nemačka povećava potrošnju za odbranu

Ministar finansija Nemačke Lars Klingbajl, predstavljajući vladine planove potrošnje, obećao je da će zemlja povećati potrošnju za odbranu na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2029.

Superbogati Nemci sada još bogatiji

Oko 3.900 superbogatih u Nemačkoj, svaki sa najmanje 100 miliona dolara neto, sada poseduje više od četvrtine ukupnog finansijskog bogatstva u zemlji, navela je danas Boston konsalting grupa (BCG).